Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies aan Vlaamse regering: krimp veestapel drastisch in

Advies aan Vlaamse regering: krimp veestapel drastisch in

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Vlaamse veestapel moet aanzienlijk kleiner worden om de klimaatdoelen te halen. Dat staat in een rapport van een adviesorgaan aan de Vlaamse regering dat persbureau Belga inzag. Net als in Nederland ligt een reductie van de veestapel echter politiek gevoelig.

Het rapport beschrijft een scenario waarin het aantal varkens met 15 procent zou moeten afnemen en er 10 procent minder pluimvee zou zijn. Het aantal melkkoeien zou met een kwart moeten afnemen en van zoogkoeien zouden er een vijfde minder moeten zijn. Alles bij elkaar zou dat betekenen dat er bijna 25 miljoen dieren minder worden gehouden door Vlaamse boeren.

Die vermindering is volgens de experts niet alleen goed voor het terugbrengen van de CO2-uitstoot, maar ook voor die van stikstof. Bovendien ontstaat er dan minder luchtverontreiniging door bijvoorbeeld fijnstof en kan er meer ruimte komen voor zaken als recreatie. Ook zou de biodiversiteit zich kunnen herstellen.

Groene energie

Behalve het terugdringen van het aantal boerderijdieren pleiten de Vlaamse klimaatexperts voor het veranderen van eetgewoontes met minder vlees en meer plantaardig voedsel. Ook zien ze mogelijkheden voor meer groene energie in de landbouw.

In Nederland wordt ook al enige tijd gesproken over het terugdringen van het aantal dieren, al wordt hier vooral gekeken naar de stikstofuitstoot. Boeren zijn fel gekant tegen gedwongen inkrimping en protesteerden de afgelopen jaren al verschillende keren.

Meer uit Financieel

Europese Commissie rekent op akkoord Mercosur-deal voor eind jaar

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie gaat er nog altijd van uit dat zij voor het einde van het jaar de handtekening zet onder een vrijhandelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Daarvoor moet een ruime meerderheid van EU-lidstaten deze week instemmen. EU-bronnen lieten vorige week nog weten dat dat allerminst zeker is.

40 minuten geleden
AEX-index begint hoger aan week vol rentebesluiten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met winst begonnen. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook in het Verenigd Koninkrijk, Japan, Zweden en Noorwegen vergaderen de centrale banken later in de week over de rentetarieven. Daarnaast gaat de aandacht uit naar het uitgestelde Amerikaanse banenrapport, dat dinsdag verschijnt.

2 uur geleden
Russische centrale bank eist miljarden van Belgische Euroclear

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische centrale bank eist in een rechtszaak ruim 18 biljoen roebel aan schadevergoeding, omgerekend bijna 196 miljard euro, van Euroclear. Dat meldde een rechtbank in Moskou maandag. De Belgische financiële instelling beheert de meeste van de Russische tegoeden die sinds de Russische inval in Oekraïne door de Europese Unie zijn bevroren.

2 uur geleden
Philips koopt Amerikaans bedrijf dat pioniert met AI

AMSTERDAM (ANP) - Philips neemt het Amerikaanse bedrijf SpectraWAVE over. Dit bedrijf gebruikt kunstmatige intelligentie (AI) bij het in kaart brengen en beoordelen van bloedvaten. Volgens Philips helpt de technologie van SpectraWAVE bij de behandeling van patiënten met coronaire hartziekten. Dit zijn de meest voorkomende vormen van hartziekte, waaronder bijvoorbeeld ook een hartinfarct.

2 uur geleden
Vrijwel alle Pathé-bioscopen krijgen statiegeldmachines

AMSTERDAM (ANP) - In vrijwel alle Pathé-bioscopen kunnen mensen binnenkort statiegeldflesjes inleveren en statiegeld terugkrijgen. Verpact, de stichting die namens onder meer supermarkten verantwoordelijk is voor de inzameling van plastic flesjes, deed al een proef in drie bioscopen. De organisatie heeft nu met Pathé afgesproken ook inzamelmachines te plaatsen in andere vestigingen.

3 uur geleden
Chinese economie vertraagt verder door zwakke winkelverkopen

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese economische activiteit is in november verder afgezwakt na een zwak begin van het laatste kwartaal van dit jaar. De detailhandelsverkopen in China groeiden afgelopen maand in het zwakste tempo sinds de coronapandemie, terwijl de investeringen verder afnamen. Ook de groei van de industriële productie viel verder terug.

3 uur geleden
Stofzuigermaker iRobot vraagt faillissement aan

BEDFORD (ANP/BLOOMBERG) - Robotstofzuigermaker iRobot heeft faillissement aangevraagd in de Verenigde Staten. Het bedrijf, bekend van de Roomba-stofzuigers, wil via een reorganisatie onder toezicht van de rechter doorgaan, maar komt daarbij in handen van zijn belangrijkste leverancier en geldschieter uit China.

5 uur geleden