Advies aan partijen: komende tijd niet zomaar bezuinigen
DEN HAAG (ANP) - Het is onverstandig om de komende jaren bezuinigingen of belastingverhogingen door te voeren om de overheidsfinanciën op orde te krijgen. Maar partijen moeten ook nog even afzien van structurele extra uitgaven of lastenverlichting als daar geen bezuiniging tegenover staat, adviseert een studiegroep die zich richt op de overheidsfinanciën.
Dat advies werd maandag voor de zestiende keer uitgebracht. De studiegroep adviseert partijen in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Veel partijen zijn nu druk bezig met het afronden van hun programma's voor maart volgend jaar. Overigens zijn veruit de meeste partijen her erover eens dat flinke bezuinigen niet het antwoord zijn op deze crisis. Alleen de SGP blijft hameren op het belang van een gezond huishoudboekje.
Het volgende kabinet zou er goed aan doen voorlopig even te wachten met bezuinigen, adviseert de groep. Een kabinet dat van plan is te bezuinigen om de staatsschuld naar beneden te halen, kan de crisis verergeren. Dat betekent overigens niet dat partijen de staatskas zomaar kunnen vergeten. Het volgende kabinet moet het beleid alvast zo inrichten dat de overheidsfinanciën op de lange termijn weer gezonder worden.
Staatsschuld terugbrengen
Wel is er een "reëel risico dat de inkomsten en uitgaven blijvend uit balans zijn", stelt de studiegroep vast. "De houdbaarheid is nu al verslechterd en de zorgkosten groeien snel." Op het moment dat "de economie in rustiger vaarwater is gekomen", moet worden gekeken naar de gevolgen van de crisis voor de staatskas en op welke manier de staatsschuld weer naar een "aanvaardbaar en wenselijk niveau" kan worden teruggebracht.
Het is ook belangrijk dat partijen kijken naar een manier om de zorguitgaven enigszins te temperen, vindt de studiegroep. Die kostenpost groeit snel door de vergrijzing, kwaliteitsstijging en een hogere zorgvraag. Partijen moeten naar manieren kijken om deze structurele stijging af te remmen, omdat het geld anders niet naar posten als onderwijs en defensie kan, en het moeilijk wordt de staatsschuld op termijn te verlagen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bob Vylan is het Openbaar Ministerie dankbaar dat het de uitlatingen van het duo tijdens een optreden in Paradiso in september niet strafbaar achtte. Dat schrijft de Britse formatie woensdagavond op Instagram.
27 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Paulien Cornelisse heeft voor het eerst de NS Publieksprijs gewonnen. De schrijfster kreeg met haar boek De verwarde cavia - Terug op kantoor de meeste stemmen van het publiek, werd bekendgemaakt in het programma EenVandaag op NPO 1.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisscholen moeten vanaf 2030 de norm halen voor digitale veiligheid van de leersystemen. Demissionair staatssecretaris Koen Becking (basisonderwijs) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de scholen daarvoor in 2027 duidelijk moeten hebben hoe het met de digitale veiligheid is gesteld.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Presentator Jan Roos van het YouTube-kanaal RoddelPraat is door de rechtbank in Leeuwarden vrijgesproken van opruiing. Het Openbaar Ministerie maakte in november vorig jaar bekend dat er een strafrechtelijk onderzoek naar Roos was gestart, omdat in een uitzending van hem zou zijn "opgeroepen tot geweld en een suggestie werd gedaan hoe om te gaan met journalisten op Ameland op en rond het Sunneklaasfeest".
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het woensdagmiddag 18,0 graden geworden en daarmee is het officieel de warmste 5 november ooit, meldt Weeronline. Het gaat hier om een lokaal warmterecord dat is gemeten door het weerstation van het KNMI in De Bilt. Door de centrale ligging is het representatief voor heel Nederland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vogelgriep breidt zich uit naar steeds meer provincies. Het ministerie van Landbouw meldde woensdag dat de ziekte is vastgesteld bij een dierenpark in Born in Limburg. Alleen de besmette dieren worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
3 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft dinsdag twee mannen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij een schietincident in Tilburg, meldt de politie woensdag. Het gaat om een 22-jarige Tilburger en een 30-jarige man uit die stad.
4 uur geleden