Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advies aan partijen: komende tijd niet zomaar bezuinigen

Advies aan partijen: komende tijd niet zomaar bezuinigen

DEN HAAG (ANP) - Het is onverstandig om de komende jaren bezuinigingen of belastingverhogingen door te voeren om de overheidsfinanciën op orde te krijgen. Maar partijen moeten ook nog even afzien van structurele extra uitgaven of lastenverlichting als daar geen bezuiniging tegenover staat, adviseert een studiegroep die zich richt op de overheidsfinanciën.

Dat advies werd maandag voor de zestiende keer uitgebracht. De studiegroep adviseert partijen in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Veel partijen zijn nu druk bezig met het afronden van hun programma's voor maart volgend jaar. Overigens zijn veruit de meeste partijen her erover eens dat flinke bezuinigen niet het antwoord zijn op deze crisis. Alleen de SGP blijft hameren op het belang van een gezond huishoudboekje.

Het volgende kabinet zou er goed aan doen voorlopig even te wachten met bezuinigen, adviseert de groep. Een kabinet dat van plan is te bezuinigen om de staatsschuld naar beneden te halen, kan de crisis verergeren. Dat betekent overigens niet dat partijen de staatskas zomaar kunnen vergeten. Het volgende kabinet moet het beleid alvast zo inrichten dat de overheidsfinanciën op de lange termijn weer gezonder worden.

Staatsschuld terugbrengen

Wel is er een "reëel risico dat de inkomsten en uitgaven blijvend uit balans zijn", stelt de studiegroep vast. "De houdbaarheid is nu al verslechterd en de zorgkosten groeien snel." Op het moment dat "de economie in rustiger vaarwater is gekomen", moet worden gekeken naar de gevolgen van de crisis voor de staatskas en op welke manier de staatsschuld weer naar een "aanvaardbaar en wenselijk niveau" kan worden teruggebracht.

Het is ook belangrijk dat partijen kijken naar een manier om de zorguitgaven enigszins te temperen, vindt de studiegroep. Die kostenpost groeit snel door de vergrijzing, kwaliteitsstijging en een hogere zorgvraag. Partijen moeten naar manieren kijken om deze structurele stijging af te remmen, omdat het geld anders niet naar posten als onderwijs en defensie kan, en het moeilijk wordt de staatsschuld op termijn te verlagen.

Meer uit Binnenland

Schoof: beperkingen leger Oekraïne raken ook Europese veiligheid

JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."

4 uur geleden
Schrijver Frank van Pamelen winnaar prominenten bij Groot Dictee

DEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.

4 uur geleden
Jonge slachtoffers toeslagenschandaal demonstreren in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".

4 uur geleden
Vanaf zondagmiddag code geel in het noorden om mogelijke gladheid

DE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.

5 uur geleden
Defensie treedt op tegen drones boven vliegbasis Volkel

VOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.

5 uur geleden
IJsbaan Winterswijk na drie uur schaatspret gesloten

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.

5 uur geleden
Verdachte van valse bommelding in trein bij Hilversum nog vast

HILVERSUM (ANP) - De verdachte die werd aangehouden na het doen van een valse bommelding vrijdag in een trein die op dat moment Hilversum binnenreed, zit zaterdag nog vast. Dat laten politie en het Openbaar Ministerie weten. Hoe het verder verloopt en of de man dit weekend in de cel blijft, is onduidelijk. "Die beslissing is nog niet genomen", aldus een OM-woordvoerder.

7 uur geleden