Advies aan hoogste rechter: bestelknop bol is duidelijk genoeg
DEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol was duidelijk genoeg met de tekst op zijn bestelknop. Een klant koos er bij het bestellen voor om achteraf te betalen, klikte op de knop "bestelling plaatsen" en heeft vervolgens niet betaald. In een advies aan de Hoge Raad noemt de advocaat-generaal de tekst op de bestelknop concreet genoeg, dus moet de klant volgens de juridisch adviseur alsnog aan bol betalen.
Volgens een Europese richtlijn moet uit de tekst op een bestelknop bij het online bestellen duidelijk worden voor de consument dat die verplicht is te betalen. De uitleg van het Europese Hof over deze informatieplicht leidde al tot een heleboel rechtszaken over of een knop al dan niet voldoet aan die eis. De uitspraken lopen uiteen en daarom heeft een Rotterdamse kantonrechter in twee zaken vragen aan de Hoge Raad gesteld.
De advocaat-generaal heeft, in het geval van bol, gezegd dat het plaatsen van een bestelling samenhangt met de verplichting om ook voor die bestelde producten te betalen. Daarom voldoet de knop van bol met de tekst "bestelling plaatsen" aan de informatieplicht. Ook vroeg de kantonrechter wat er moet gebeuren als de tekst niet duidelijk genoeg is. In dat geval hoeft de consument helemaal niets te betalen, is de mening van de advocaat-generaal.
Advies niet bindend
In een andere zaak besloot de kantonrechter zelf al dat een bestelknop niet voldeed aan de wettelijke informatieplicht. Het ging om de tekst "schrijf je nu in" van een bedrijf dat een opleiding voor doktersassistent aanbood. Hierbij richtte de vragen van de rechter aan de Hoge Raad zich op de kwestie of de onderwijsgroep alsnog een deel van het geld terug kan vragen aan de klant. Volgens de advocaat-generaal hangt dat af van de omstandigheden.
Het onafhankelijke advies van de advocaat-generaal aan de hoogste rechter is niet bindend. Het is nog niet bekend wanneer de Hoge Raad antwoord geeft op de gestelde vragen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
1 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het loonverschil tussen mannen en vrouwen in het bedrijfsleven is opnieuw afgenomen. Vorig jaar verdiende een vrouw gemiddeld 6,1 procent minder per uur, als rekening wordt gehouden met bijvoorbeeld het soort functie en opleidingsniveau. Twee jaar eerder was dat nog 6,9 procent en tien jaar eerder bijna 10 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geleden