Advies aan Hoge Raad: handhaaf verbod op Satudarah
DEN HAAG (ANP) - Het verbod op motorclub Satudarah moet gehandhaafd blijven. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, in de cassatieprocedure die de club heeft aangespannen tegen een uitspraak van het gerechtshof in Den Haag. Het hof bevestigde vorig jaar in hoger beroep een uitspraak van de rechtbank, waarin de club verboden werd verklaard.
Het Openbaar Ministerie is de afgelopen jaren in civiele procedures ten strijde getrokken tegen diverse motorclubs, omdat deze broeinesten van criminaliteit zouden zijn en daarmee een gevaar voor de openbare orde. De rechter verbood behalve Satudarah onder meer ook clubs als de Hells Angels en No Surrender.
In april bekrachtigde de Hoge Raad het verbod op motorclubs Bandidos, maar in die zaak ving het OM gedeeltelijk bot: de lokale chapters (afdelingen) mogen blijven bestaan, omdat zij zelfstandige, informele verenigingen zijn en daarmee rechtspersonen zijn. Voor een verbod op de lokale chapters zou het OM telkens afzonderlijke verzoek tot verbodenverklaring moeten doen.
Lokale chapters
Ook Satudarah, opgericht in 1990, kent lokale chapters en drie zogeheten support clubs. Een daarvan, Yellow Snakes, is volgens de rechtbank een zelfstandige vereniging en valt niet onder het verbod. In hoger beroep heeft het hof bepaald dat de verbodenverklaring zich wel uitstrekt over de lokale chapters.
In de zaak rond No Surrender zal de Hoge Raad naar verwachting op 4 december uitspraak doen. Het advies van de advocaat-generaal is niet bindend voor de raad. In de Bandidoszaak adviseerde de AG het hoger beroep opnieuw te doen, maar de Hoge Raad volgde dit advies niet en besliste anders.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
9 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
11 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
11 uur geleden