
Advies aan EU-hof: niet alleen Ierland mag Facebook aanpakken
LUXEMBURG (ANP) - Facebook is in de Europese Unie niet alleen verantwoording schuldig aan Ierland, waar het Europese hoofdkantoor van de techreus staat, vindt de belangrijkste adviseur van het Europees Hof van Justitie. Ook privacywaakhonden van andere EU-landen kunnen Facebook aanpakken, meent hij.
Het Luxemburgse hof moet zich uitspreken over een Belgische rechtszaak tegen Facebook. De Gegevensbeschermingsautoriteit, de Belgische evenknie van de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het sociale netwerk stopt met het volgen van het surfgedrag van niet-gebruikers. Maar Europese regels schrijven voor dat België deze kwesties aan de Ierse autoriteiten moet overlaten, hield Facebook vol.
De advocaat-generaal van het Europees hof wijst erop dat de regels daar wel ruimte voor laten. Ook rechters van andere lidstaten mogen zich in sommige gevallen over Facebooks handel en wandel buigen, vindt hij, ook al heeft Ierland in beginsel het voortouw. Dat kan wel alleen als het om "grensoverschrijdende" zaken gaat en Ierland er bijvoorbeeld zelf geen werk van maakt.
Eenloketprincipe
Maar in de Belgische zaak is van zo'n uitzondering juist geen sprake, vindt Facebook. De internetgigant leest in de conclusie van de advocaat-generaal de bevestiging van het 'eenloketprincipe', dat voor duidelijkheid en efficiëntie voor bedrijven moet zorgen. Hij zou ook maar heel beperkt ruimte zien voor uitzonderingen op die regel.
De Gegegevensbeschermingsautoriteit toont zich echter ook tevreden. De privacywaakhond ziet juist bevestigd dat hij kan ingrijpen, mits dat de loyale samenwerking met de tegenhangers in andere EU-landen niet schaadt.
Het advies van de advocaat-generaal weegt doorgaans zwaar, al volgt het hof het niet altijd.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische veiligheidsdienst heeft volgens het nationale persbureau SANA Wassim al-Assad gearresteerd, een neef van de voormalige machthebber Bashar al-Assad. De VS zetten hem in 2023 op de sanctielijst als leider van een paramilitaire groepering die het regime van zijn oom steunde, en wegens drugshandel.
55 minuten geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten zijn in aanloop naar de NAVO-top hard gebotst over de Amerikaanse eis dat Japan meer in defensie zou moeten steken. Japan heeft topoverleg met de VS afgezegd, meldt de Financial Times.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat de Israëlische aanvallen op Iran vlak voor een nieuwe nucleaire gespreksronde met de VS bedoeld waren om de onderhandelingen te saboteren. Het laat volgens hem zien dat de regering Netanyahu niet van plan is kwesties op te lossen door diplomatie.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - De Pakistaanse regering draagt president Donald Trump voor als kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 2026. Pakistan zegt dit doen uit erkentelijkheid voor Trumps snelle "diplomatieke ingrijpen" tijdens de recente escalerende spanningen met het buurland India. Trump toonde volgens Islamabad toen strategisch inzicht en leiderschap en kwam met "een robuuste diplomatie".
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft naar eigen zeggen herhaaldelijk aan Israël laten weten dat Iran helemaal geen nucleaire wapens wil maken. Er is volgens Poetin geen enkel bewijs dat Iran dat van plan zou zijn. Ook het Internationaal Atoomenergieagentschap van de Verenigde Naties heeft daar geen bewijzen voor gezien.
5 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV (ANP/RTR) - Iran en Israël hebben elkaar in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw bestookt met raketten. Kort na 02.30 uur lokale tijd waarschuwde de Israëlische krijgsmacht voor nieuwe luchtaanvallen uit Iran. In onder meer Tel Aviv en de bezette Westelijke Jordaanoever gingen luchtalarmen af.
8 uur geledenJENA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Na meer dan drie maanden detentie is vrijdag de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil in de Verenigde Staten vrijgelaten. Een Amerikaanse rechter had eerder op de dag zijn vrijlating bevolen.
8 uur geleden