
Advies aan EU-hof: erken transgender uit andere lidstaat
LUXEMBURG (ANP) - EU-landen moeten een geslachtsverandering erkennen die in een andere lidstaat is geregistreerd. EU-landen zijn wel vrij om zelf regels te maken voor bijvoorbeeld het aangaan van een huwelijk, zo luidt een belangrijk advies aan de Europese rechter.
Inwoners van de Europese Unie hebben het recht om zich vrij in de hele unie te kunnen bewegen, stelt de advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie. Dat geldt dus ook voor transgenders die inmiddels met een ander geslacht te boek staan dan bij hun geboorte is geregistreerd. EU-landen moeten hun nieuwe geslacht en voornaam overnemen, als zij daarom vragen.
Het hof spreekt zich waarschijnlijk over een paar maanden uit, maar laat het advies van de advocaat-generaal vaak zwaar meewegen.
Opsteker
De zaak is aangedragen door een rechtbank in Boekarest. Een geboren Roemeense die zich in het Verenigd Koninkrijk als man had laten registreren, vroeg die rechtbank om die wijziging te verwerken in zijn Roemeense geboorteakte. De Roemeense autoriteiten weigerden dat. De man zou in Roemenië opnieuw een wijziging van zijn geslacht moeten aanvragen. Dat is daar veel moeilijker.
De Roemeense rechter heeft het hof in Luxemburg ook gevraagd of de Europese regels in 2017 nog wel golden voor iemand uit het Verenigd Koninkrijk. Dat had er toen immers al voor gekozen de EU te verlaten. Maar de brexit had indertijd nog niet zijn beslag gekregen, stelt de advocaat-generaal.
Het advies is een opsteker voor meer rechten voor transgender personen. Die zien met name in Oost-Europa nog veel te winnen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/DPA/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zijn vakantie onderbroken en door branden getroffen gebieden in de provincies Ourense en León bezocht. In Spanje zijn de natuurbranden in het noordwesten van het land nog altijd niet onder controle.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens de speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft Moskou bij vijf gebieden in Oekraïne concessies gedaan. De Russen hebben bij hun overleg vrijdag met de Amerikaanse president Donald Trump bepaalde toegevingen gedaan met betrekking tot alle vijf regio's in Oost-Oekraïne. "Er is een belangrijke discussie gaande over Donetsk en wat daar zal gebeuren", vertelde Witkoff aan CNN.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - In steden in Israël is op grote schaal geprotesteerd tegen het beleid van de regering om de aanvallen op de Gazastrook verder op te voeren. Ook is een staking uitgeroepen tegen het beleid dat de levens van de resterende gijzelaars in de Gazastrook in gevaar zou kunnen brengen. De betogers eisen een deal met Hamas om ze vrij te krijgen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft bevestigd dat de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, Mark Rutte, maandag ook aanwezig is in Washington voor een topbijeenkomst over Oekraïne. Eerder zondag meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen dat Rutte ook naar de top gaat, samen met een reeks Europese leiders.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz is maandag ook in Washington voor gesprekken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. De reis is bedoeld om informatie uit te wisselen met de Amerikaanse president Donald Trump, na diens ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin in Alaska, aldus een woordvoerder.
5 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië viert dat tachtig jaar geleden de nationalist Soekarno (1901-1970) in het toenmalige Batavia de onafhankelijkheid uitriep. De dag van deze Proklamasi is de nationale feestdag. Bij het presidentiële Merdeka-paleis in Jakarta vieren Indonesiërs deze dag plechtig en feestelijk, met veel zang, dans en muziek.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, bevestigt dat ze bij het gesprek zal zijn van de Oekraïense president Zelensky met de Amerikaanse president Trump maandag in Washington. Ze gaat op verzoek van Zelensky mee. Volgens haar zijn er ook andere Europese leiders aanwezig.
5 uur geleden