Adriaansens: begrotingsakkoord ingewikkeld, maar we komen eruit
DEN HAAG (ANP) - Het sluiten van een begrotingsakkoord is door de financiële problemen van huishoudens en de torenhoge prijzen extra ingewikkeld, maar minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) verwacht dat kabinet en coalitie op tijd tot een overeenstemming komen. "Ja, we komen er altijd uit", zegt de bewindsvrouw. "De vraag is alleen, omdat het zó ingewikkeld is op dit moment, of iedereen ook helemaal tevreden zal zijn."
Iedereen moet inleveren, herhaalt de VVD-minister nog maar eens. Dat geldt vooral voor Nederlanders die hun koopkracht zien dalen, maar het gaat ook op "voor ons als bestuurders voor wat we eigenlijk willen waarmaken". De coalitiepartijen zullen compromissen moeten sluiten, geeft Adriaansens aan.
Volgens betrokkenen zijn vooral structurele maatregelen, zoals belastingverlaging, politiek ingewikkeld. De coalitie moet politieke keuzes maken over waar de miljarden vandaan komen om die plannen te betalen. Incidentele ingrepen, zoals een eenmalige toelage, zijn makkelijker, hoewel het nog steeds niet duidelijk is of het kabinet met maatregelen komt die dit najaar al effect zullen hebben. Het kabinet is zeer terughoudend met opmerkingen over koopkrachtmaatregelen voor dit jaar. "Als je dat zou beloven, moet je het wel waarmaken", zegt Adriaansens.
Deadline
De minister vindt zelf dat de lasten voor bedrijven niet zomaar moeten worden verhoogd om de koopkrachtmaatregelen of andere plannen te financieren. "We moeten ervoor waken dat we nu te makkelijk naar de bedrijven kijken en zeggen: betalen jullie het maar", aldus Adriaansens. "Daarmee hollen we ook iets uit dat voor de lange termijn heel belangrijk is." Een gezond bedrijfsleven is immers ook belangrijk voor de Nederlandse economie, benadrukt ze.
Ministers kwamen donderdag opnieuw bijeen om over de begroting en het koopkrachtpakket te praten. De fractievoorzitters van de coalitiepartijen overleggen donderdagavond weer op het ministerie van Financiën met de top van het kabinet. De vraag is of er nog voor het weekeinde een akkoord ligt, dat kan worden 'afgehamerd' in de ministerraad. Dat is eigenlijk de bedoeling: de Raad van State wil de begrotingsstukken graag vrijdag hebben om er op tijd advies over uit te brengen. Maar mogelijk nemen coalitie en kabinet nog wat langer de tijd: woensdag 31 augustus is de harde deadline voor het akkoord.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
16 uur geleden