Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adriaansens: begrotingsakkoord ingewikkeld, maar we komen eruit

Adriaansens: begrotingsakkoord ingewikkeld, maar we komen eruit

DEN HAAG (ANP) - Het sluiten van een begrotingsakkoord is door de financiële problemen van huishoudens en de torenhoge prijzen extra ingewikkeld, maar minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) verwacht dat kabinet en coalitie op tijd tot een overeenstemming komen. "Ja, we komen er altijd uit", zegt de bewindsvrouw. "De vraag is alleen, omdat het zó ingewikkeld is op dit moment, of iedereen ook helemaal tevreden zal zijn."

Iedereen moet inleveren, herhaalt de VVD-minister nog maar eens. Dat geldt vooral voor Nederlanders die hun koopkracht zien dalen, maar het gaat ook op "voor ons als bestuurders voor wat we eigenlijk willen waarmaken". De coalitiepartijen zullen compromissen moeten sluiten, geeft Adriaansens aan.

Volgens betrokkenen zijn vooral structurele maatregelen, zoals belastingverlaging, politiek ingewikkeld. De coalitie moet politieke keuzes maken over waar de miljarden vandaan komen om die plannen te betalen. Incidentele ingrepen, zoals een eenmalige toelage, zijn makkelijker, hoewel het nog steeds niet duidelijk is of het kabinet met maatregelen komt die dit najaar al effect zullen hebben. Het kabinet is zeer terughoudend met opmerkingen over koopkrachtmaatregelen voor dit jaar. "Als je dat zou beloven, moet je het wel waarmaken", zegt Adriaansens.

Deadline

De minister vindt zelf dat de lasten voor bedrijven niet zomaar moeten worden verhoogd om de koopkrachtmaatregelen of andere plannen te financieren. "We moeten ervoor waken dat we nu te makkelijk naar de bedrijven kijken en zeggen: betalen jullie het maar", aldus Adriaansens. "Daarmee hollen we ook iets uit dat voor de lange termijn heel belangrijk is." Een gezond bedrijfsleven is immers ook belangrijk voor de Nederlandse economie, benadrukt ze.

Ministers kwamen donderdag opnieuw bijeen om over de begroting en het koopkrachtpakket te praten. De fractievoorzitters van de coalitiepartijen overleggen donderdagavond weer op het ministerie van Financiën met de top van het kabinet. De vraag is of er nog voor het weekeinde een akkoord ligt, dat kan worden 'afgehamerd' in de ministerraad. Dat is eigenlijk de bedoeling: de Raad van State wil de begrotingsstukken graag vrijdag hebben om er op tijd advies over uit te brengen. Maar mogelijk nemen coalitie en kabinet nog wat langer de tijd: woensdag 31 augustus is de harde deadline voor het akkoord.

Meer uit Politiek

VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

1 uur geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

23 uur geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

1 dag geleden
Van Weel bezorgd over 'dappere' demonstranten in Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.

1 dag geleden
Kabinet wil boete voor bedrijf dat minderjarige alcohol bezorgt

DEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.

1 dag geleden
Hermans: zorgelijk dat VS klimaatverdrag verlaten, rest gaat door

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.

1 dag geleden
Aantal NSC-leden daalt na verkiezingsnederlaag van 8000 naar 3000

DEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.

2 dagen geleden