Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adriaansens: begrotingsakkoord ingewikkeld, maar we komen eruit

Adriaansens: begrotingsakkoord ingewikkeld, maar we komen eruit

DEN HAAG (ANP) - Het sluiten van een begrotingsakkoord is door de financiële problemen van huishoudens en de torenhoge prijzen extra ingewikkeld, maar minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) verwacht dat kabinet en coalitie op tijd tot een overeenstemming komen. "Ja, we komen er altijd uit", zegt de bewindsvrouw. "De vraag is alleen, omdat het zó ingewikkeld is op dit moment, of iedereen ook helemaal tevreden zal zijn."

Iedereen moet inleveren, herhaalt de VVD-minister nog maar eens. Dat geldt vooral voor Nederlanders die hun koopkracht zien dalen, maar het gaat ook op "voor ons als bestuurders voor wat we eigenlijk willen waarmaken". De coalitiepartijen zullen compromissen moeten sluiten, geeft Adriaansens aan.

Volgens betrokkenen zijn vooral structurele maatregelen, zoals belastingverlaging, politiek ingewikkeld. De coalitie moet politieke keuzes maken over waar de miljarden vandaan komen om die plannen te betalen. Incidentele ingrepen, zoals een eenmalige toelage, zijn makkelijker, hoewel het nog steeds niet duidelijk is of het kabinet met maatregelen komt die dit najaar al effect zullen hebben. Het kabinet is zeer terughoudend met opmerkingen over koopkrachtmaatregelen voor dit jaar. "Als je dat zou beloven, moet je het wel waarmaken", zegt Adriaansens.

Deadline

De minister vindt zelf dat de lasten voor bedrijven niet zomaar moeten worden verhoogd om de koopkrachtmaatregelen of andere plannen te financieren. "We moeten ervoor waken dat we nu te makkelijk naar de bedrijven kijken en zeggen: betalen jullie het maar", aldus Adriaansens. "Daarmee hollen we ook iets uit dat voor de lange termijn heel belangrijk is." Een gezond bedrijfsleven is immers ook belangrijk voor de Nederlandse economie, benadrukt ze.

Ministers kwamen donderdag opnieuw bijeen om over de begroting en het koopkrachtpakket te praten. De fractievoorzitters van de coalitiepartijen overleggen donderdagavond weer op het ministerie van Financiën met de top van het kabinet. De vraag is of er nog voor het weekeinde een akkoord ligt, dat kan worden 'afgehamerd' in de ministerraad. Dat is eigenlijk de bedoeling: de Raad van State wil de begrotingsstukken graag vrijdag hebben om er op tijd advies over uit te brengen. Maar mogelijk nemen coalitie en kabinet nog wat langer de tijd: woensdag 31 augustus is de harde deadline voor het akkoord.

Meer uit Politiek

Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

22 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

22 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

1 dag geleden
Aerdts sprak ambassadeur VS aan op gelekte ambtenarennamen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit heeft de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo aangesproken op het openbaar maken van namen van Nederlandse ambtenaren. Ze noemt dit "niet wenselijk".

1 dag geleden
Debat over normaliseren van geweld uitgesteld om late begintijd

DEN HAAG (ANP) - Het debat over het normaliseren van geweld in de politiek en samenleving in de Tweede Kamer is uitgesteld, omdat het te laat zou beginnen. Een debat over overlastgevende asielzoekers was nog bezig, terwijl het debat over het normaliseren van geweld al zou beginnen.

1 dag geleden
Van Weel vindt veroordeling Weski 'schokkend'

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.

1 dag geleden
PVV toch tegen maatregelen voor alleen fatbikes: 'kan niet'

DEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.

1 dag geleden