Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema verwacht intensief overleg in Brussel om boerenprotesten

Adema verwacht intensief overleg in Brussel om boerenprotesten

DEN HAAG (ANP) - Piet Adema verwacht deze maand "intensief overleg" te voeren met andere Europese landbouwministers in Brussel, naar aanleiding van boerenprotesten in meerdere lidstaten. Een van de grieven van de boeren is dat ze veel moeten betalen om mest af te voeren. De demissionair minister vindt het "buitengewoon belangrijk" dat er maatregelen komen om de boeren te helpen. Hij wil praten met Nederlandse boeren en is bereid om hun voorstellen in Brussel ter tafel te brengen.

"De mestmarkt knelt op dit moment enorm", zegt Adema. "Ik wil dus wel kijken met de sector: welke maatregelen zouden nou nodig zijn om verlichting te brengen." Landbouwministers in andere Europese landen voeren ook zulke gesprekken, weet hij. De ministers komen deze maand bij elkaar in de Landbouw- en Visserijraad. Adema verwacht dat het "best een intensieve raad wordt die gaat over dit soort problemen".

Vrijdagochtend heeft Rijkswaterstaat automobilisten afgeraden om naar België te reizen. Door boerenprotesten in het land zijn meerdere grensovergangen met Nederland afgesloten.

Zorgen

De protesten laten volgens Adema zien dat de zorgen van boeren in ons land ook spelen in de rest van Europa. De Europese regels over mest om de kwaliteit van water te beschermen zijn wat Adema betreft te generiek, en houden geen rekening met de specifieke situatie in een land. "Dit is misschien wel het moment om dit gesprek ook in Europa te gaan voeren en te kijken of er meer ruimte kan komen."

De bewindsman staat wel achter de Europese doelen om de waterkwaliteit te verbeteren. "Want ik kan u verzekeren, ook boeren willen er graag aan werken. Maar wel op een manier die past bij hun bedrijfsvoering."

Extinction Rebellion

De protesten moeten "met respect, met zorg voor hulpdiensten" plaatsvinden, drukt Adema de boeren op het hart. "Dan kan je veel sympathie winnen."

"Als het nu gaat om een snelweg blokkeren of jezelf vastlijmen: doe dat nou gewoon niet", zegt demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) over protesten van boeren en Extinction Rebellion waarbij snelwegen worden geblokkeerd. "Ga op andere plekken demonstreren om je mening kenbaar te maken."

Meer uit Politiek

Klaver vindt dat PRO in EU moet kiezen voor sociaaldemocraten

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.

6 uur geleden
Commissie PRO adviseert aansluiting bij sociaaldemocraten in EU

BRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.

7 uur geleden
Jetten wil steun voor totale begroting, dus geen 'cherrypicking'

DEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."

8 uur geleden
Van Weel wil landelijke lijn tegen trekkers op snelweg

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.

12 uur geleden
Heinen denkt dat oppositiepartijen bij elkaar te brengen zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

12 uur geleden
Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

1 dag geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

2 dagen geleden