Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema verwacht intensief overleg in Brussel om boerenprotesten

Adema verwacht intensief overleg in Brussel om boerenprotesten

DEN HAAG (ANP) - Piet Adema verwacht deze maand "intensief overleg" te voeren met andere Europese landbouwministers in Brussel, naar aanleiding van boerenprotesten in meerdere lidstaten. Een van de grieven van de boeren is dat ze veel moeten betalen om mest af te voeren. De demissionair minister vindt het "buitengewoon belangrijk" dat er maatregelen komen om de boeren te helpen. Hij wil praten met Nederlandse boeren en is bereid om hun voorstellen in Brussel ter tafel te brengen.

"De mestmarkt knelt op dit moment enorm", zegt Adema. "Ik wil dus wel kijken met de sector: welke maatregelen zouden nou nodig zijn om verlichting te brengen." Landbouwministers in andere Europese landen voeren ook zulke gesprekken, weet hij. De ministers komen deze maand bij elkaar in de Landbouw- en Visserijraad. Adema verwacht dat het "best een intensieve raad wordt die gaat over dit soort problemen".

Vrijdagochtend heeft Rijkswaterstaat automobilisten afgeraden om naar België te reizen. Door boerenprotesten in het land zijn meerdere grensovergangen met Nederland afgesloten.

Zorgen

De protesten laten volgens Adema zien dat de zorgen van boeren in ons land ook spelen in de rest van Europa. De Europese regels over mest om de kwaliteit van water te beschermen zijn wat Adema betreft te generiek, en houden geen rekening met de specifieke situatie in een land. "Dit is misschien wel het moment om dit gesprek ook in Europa te gaan voeren en te kijken of er meer ruimte kan komen."

De bewindsman staat wel achter de Europese doelen om de waterkwaliteit te verbeteren. "Want ik kan u verzekeren, ook boeren willen er graag aan werken. Maar wel op een manier die past bij hun bedrijfsvoering."

Extinction Rebellion

De protesten moeten "met respect, met zorg voor hulpdiensten" plaatsvinden, drukt Adema de boeren op het hart. "Dan kan je veel sympathie winnen."

"Als het nu gaat om een snelweg blokkeren of jezelf vastlijmen: doe dat nou gewoon niet", zegt demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) over protesten van boeren en Extinction Rebellion waarbij snelwegen worden geblokkeerd. "Ga op andere plekken demonstreren om je mening kenbaar te maken."

Meer uit Politiek

Veehouders bij kwetsbare natuur krijgen eerder geld om te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Veehouders binnen een kilometer van overbelaste natuurgebieden krijgen met voorrang subsidie als ze willen stoppen. Voor hen geldt 'first come, first serve', staat in de uitkoopregeling die demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) maandag heeft gepubliceerd voor reacties. Andere veehouders komen later in aanmerking als er nog geld is.

1 uur geleden
Schoof steunt protest Iran en roept regime op geweld te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet steunt de demonstranten in Iran. "Het regime in Iran slaat met keiharde hand elke vorm van protest neer. Met vele doden tot gevolg. De moedige mannen en vrouwen op de straten van Iraanse steden verdienen onze steun", twitterde premier Dick Schoof maandag.

2 uur geleden
VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

1 dag geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

2 dagen geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

2 dagen geleden
Van Weel bezorgd over 'dappere' demonstranten in Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.

2 dagen geleden
Kabinet wil boete voor bedrijf dat minderjarige alcohol bezorgt

DEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.

3 dagen geleden