Adema spreekt met LTO, boerenclub noemt het 'spoedoverleg'
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Piet Adema gaat volgende week in gesprek met de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO), de koepelorganisatie van boerenondernemers. Onderwerp van gesprek is de mestmarkt. Het gaat om een gesprek dat al langer werd gepland, geeft het departement aan. LTO spreekt op de website van een "spoedoverleg".
Eind vorig jaar is met de Tweede Kamer afgesproken dat de demissionaire bewindsman in gesprek zou gaan met boerenbelangenorganisaties over de druk op de mestmarkt, aldus een woordvoerster van Adema. Tijdens het gesprek zullen de boerenprotesten en onrust in de sector als actualiteit inderdaad ter sprake komen, denkt de zegsvrouw. Maar van een spoedoverleg is dus geen sprake.
Volgens de LTO heeft "de onrust een kookpunt bereikt". Boeren hebben het gevoel dat ze klem zitten door de stapeling van (Europese) regels waaraan zij zich moeten houden. In verschillende Europese landen zijn boeren, vaak met trekkers, de straat op gegaan om te demonstreren tegen deze stapeling van regelingen. In Nederland zijn verschillende snelwegen en grensovergangen geblokkeerd.
Respectvol blijven
In reactie op de boerenprotesten, waaronder snelwegblokkades, zegt Adema via een woordvoerder dat boeren die in de knel zitten niet zijn "geholpen met protesten die vernielingen veroorzaken". "Daar kun je draagvlak en sympathie mee verliezen. Laten we respectvol naar elkaar blijven en het gesprek met elkaar blijven aangaan", aldus de bewindsman.
Zelf was de minister ook doelwit van wat in politiek Den Haag als een "verkapte bedreiging" wordt gezien. Farmers Defence Force-leider Mark van den Oever zei in een filmpje dat Adema "in het middelpunt van de belangstelling" komt te staan tijdens de felle boerenacties. Specifiek op die insinuatie kan het ministerie niet reageren. Demonstreren moet wel gebeuren binnen de grenzen van de wet, roept Adema nog eens op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.
2 dagen geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
3 dagen geleden