Adema: mogelijke dreiging voor gezin was hobbel voor ministerspost
DEN HAAG (ANP) - Dat zijn gezin mogelijk wordt blootgesteld aan bedreigingen, was voor de nieuwe landbouwminister Piet Adema (ChristenUnie) een "hobbel" om zijn ministerspost te aanvaarden, zegt hij maandagmiddag, vlak voor zijn beëdiging. Onder meer bij stikstofminister Christianne van der Wal, die door relschoppers thuis werd opgezocht, heeft Adema gezien wat "de impact" is van het ministerschap.
Adema, afkomstig uit Friesland, zegt er veel over gesproken te hebben met zijn gezin. "Maar ik ben ervan overtuigd dat het nodig is nu de stap naar voren te zetten." De komende jaren zal voor de boerensector in het teken staan van flinke stikstofvermindering. De plannen die het kabinet daarover tot nu toe presenteerde, zorgden voor veel woede onder de boeren. De minister zegt "zekerheid, rust en duidelijkheid" te willen bieden aan de agrarische sector.
Zijn voorganger Henk Staghouwer is dat niet gelukt. Hij lag zowel in de Tweede Kamer als in het kabinet onder vuur omdat zijn perspectiefplannen voor de landbouw ondermaats waren. Het duurde ruim drie weken voordat de ChristenUnie een opvolger had gevonden voor Staghouwer.
Remkes
Inhoudelijk wilde Adema zich nog niet uitlaten over zijn nieuwe post, temeer omdat hij pas maandagmiddag beëdigd wordt door koning Willem-Alexander. Wel wilde hij kwijt dat de focus in de stikstofcrisis "wel heel eenzijdig bij de agrarische sector is gelegd". Bovendien zal veel afhangen van de bevindingen die Johan Remkes woensdag presenteert. Remkes leidde de afgelopen maanden gesprekken tussen boeren en het kabinet. Adema zegt juist "blij" te zijn dat er twee dagen na zijn beëdiging al een belangrijk advies naar buiten komt.
Adema was onder meer partijvoorzitter van de ChristenUnie en gedeputeerde in de provincie Friesland. In die rol hield hij zich onder andere bezig met verkeer, milieu en armoedebeleid. Adema verklaart ook een connectie te hebben met de agrarische sector: "ik woon en werk tussen de boeren".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
1 dag geleden