Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema: meer toezicht slachthuizen tegen structurele misstanden

Adema: meer toezicht slachthuizen tegen structurele misstanden

DEN HAAG (ANP) - Slachthuizen komen onder verscherpt toezicht te staan, omdat er sprake is van "structurele dierenmishandeling" in de sector. Het gaat hier niet om incidenten, zei minister Piet Adema (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) in de Tweede Kamer, die zich tevreden toonde over de stappen.

De bewindsman sprak met de Kamer over de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) die toezicht houdt op de slachthuizen. Er gaat nog "te veel fout" in de sector, aldus de bewindsman. Hij wil bij misstanden kunnen "doorpakken", al wees hij er ook op dat het bij de meeste slachthuizen goed gaat.

Adema wil onder meer verplicht cameratoezicht (ook in verzamelcentra voor levend vee) en misstanden strenger bestraffen. Ook wil hij een verbod op het gebruik van stroomstootwapens. Verder wordt het vanaf september mogelijk om bedrijven die drie keer ernstige overtredingen plegen, te sluiten. Daar had de Kamer om gevraagd.

Complimenten

"Complimenten voor de maatregelen", zei Sandra Beckerman (SP). Maar ze vroeg zich wel af of het pakket maatregelen voldoende is om een eind te maken aan de misstanden. Het is "heel goed dat de minister een streep trekt", vindt Eva Akerboom van de Partij voor de Dieren, maar ze vindt het wel lang duren voor het zover is.

Vorige week meldde de NVWA nog dat slachthuizen nog vaak de fout ingaan. In de eerste zes maanden van vorig jaar stelde de NVWA in totaal 5700 tekortkomingen vast. Daarvan gingen er meer dan 1400 over dierenwelzijn. Er zijn 23 grote slachthuizen voor rood vlees (varkens, runderen, kalveren, schapen, geiten en paarden) en 16 voor pluimvee.

Werkcultuur

Er waren nog wel vragen over de werkcultuur bij de NVWA. Klokkenluiders binnen de NVWA verklaarden begin vorige maand tegen actualiteitenprogramma EenVandaag dat dierenartsen en inspecteurs van de dienst die willen optreden tegen dierenmishandeling, zich voelen tegengewerkt.

Volgens Adema gebeurt er veel om de organisatie te verbeteren, maar is het "nog niet goed". Het verbeteren van de werkcultuur heeft de volle aandacht van de leiding, benadrukte hij. Daarover wordt gesproken tussen leiding en medewerkers. Daarbij is ook professionele ondersteuning ingezet.

Meer uit Politiek

Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

1 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

2 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

3 uur geleden
Minister: Halsema wil 'terecht' onderzoek naar vuurwerk in ArenA

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie en Veiligheid) vindt het "terecht" dat burgemeester Femke Halsema van Amsterdam gevraagd heeft om onderzoek naar het vuurwerkincident bij de voetbalwedstrijd Ajax - FC Groningen. Het duel in de Johan Cruyff ArenA werd al na vijf minuten gestaakt omdat Ajax-fans massaal vuurwerk afstaken op de tribunes.

4 uur geleden
Drones mogen volgend jaar dichter bij luchthavens vliegen

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.

1 dag geleden
Adviescollege kritisch over plan voor bijna gratis kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - Het plan van het kabinet om kinderopvang vanaf 2029 nagenoeg gratis te maken, schiet tekort en moet daarom op deze manier niet worden ingevoerd, vindt het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR). Meer ouders of verzorgers zullen kinderen hierdoor naar de opvang sturen. Daar is ook meer personeel voor nodig, terwijl de sector al te maken heeft met tekorten.

1 dag geleden
Eerdmans: formatiestuk D66 en CDA moet anders voor rechts kabinet

DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 vindt dat "een aantal goede punten" staat in het formatiestuk van D66 en CDA, maar dat dit "wel naar rechts getrokken" moet worden voordat zijn partij kan aansluiten. Voor zijn gesprek met informateur Sybrand Buma (CDA) laat de partijleider in het midden wat er precies anders aan moet. Desgevraagd herhaalt hij wel dat zijn partij tegen het voorstel van D66 en CDA is om rekeningrijden in te voeren.

1 dag geleden