Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema: meer toezicht slachthuizen tegen structurele misstanden

Adema: meer toezicht slachthuizen tegen structurele misstanden

DEN HAAG (ANP) - Slachthuizen komen onder verscherpt toezicht te staan, omdat er sprake is van "structurele dierenmishandeling" in de sector. Het gaat hier niet om incidenten, zei minister Piet Adema (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) in de Tweede Kamer, die zich tevreden toonde over de stappen.

De bewindsman sprak met de Kamer over de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) die toezicht houdt op de slachthuizen. Er gaat nog "te veel fout" in de sector, aldus de bewindsman. Hij wil bij misstanden kunnen "doorpakken", al wees hij er ook op dat het bij de meeste slachthuizen goed gaat.

Adema wil onder meer verplicht cameratoezicht (ook in verzamelcentra voor levend vee) en misstanden strenger bestraffen. Ook wil hij een verbod op het gebruik van stroomstootwapens. Verder wordt het vanaf september mogelijk om bedrijven die drie keer ernstige overtredingen plegen, te sluiten. Daar had de Kamer om gevraagd.

Complimenten

"Complimenten voor de maatregelen", zei Sandra Beckerman (SP). Maar ze vroeg zich wel af of het pakket maatregelen voldoende is om een eind te maken aan de misstanden. Het is "heel goed dat de minister een streep trekt", vindt Eva Akerboom van de Partij voor de Dieren, maar ze vindt het wel lang duren voor het zover is.

Vorige week meldde de NVWA nog dat slachthuizen nog vaak de fout ingaan. In de eerste zes maanden van vorig jaar stelde de NVWA in totaal 5700 tekortkomingen vast. Daarvan gingen er meer dan 1400 over dierenwelzijn. Er zijn 23 grote slachthuizen voor rood vlees (varkens, runderen, kalveren, schapen, geiten en paarden) en 16 voor pluimvee.

Werkcultuur

Er waren nog wel vragen over de werkcultuur bij de NVWA. Klokkenluiders binnen de NVWA verklaarden begin vorige maand tegen actualiteitenprogramma EenVandaag dat dierenartsen en inspecteurs van de dienst die willen optreden tegen dierenmishandeling, zich voelen tegengewerkt.

Volgens Adema gebeurt er veel om de organisatie te verbeteren, maar is het "nog niet goed". Het verbeteren van de werkcultuur heeft de volle aandacht van de leiding, benadrukte hij. Daarover wordt gesproken tussen leiding en medewerkers. Daarbij is ook professionele ondersteuning ingezet.

Meer uit Politiek

Kabinet overweegt verbod op AI-tools die naaktbeelden genereren

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.

35 minuten geleden
SGP noemt minderheidskabinet kwetsbaar, maar 'het kan werken'

DEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.

1 uur geleden
Jetten voelt 'alle aanknopingspunten' om meerderheden te vinden

DEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.

13 uur geleden
Kamerleden ontstemd over woningbezit sociale huurders

DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.

1 dag geleden
Van Weel: missie bij Groenland kan rust brengen in relatie met VS

DEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".

1 dag geleden
Vertrouwen Kamer moet ook na formatie nog groeien, denkt Jetten

DEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.

1 dag geleden
Van Weel ziet weinig mogelijkheden om betogers Iran te helpen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.

1 dag geleden