Adema laat Zuid-Afrikaans blauwtongvaccin opnieuw niet toe
DEN HAAG (ANP) - Een Zuid-Afrikaans vaccin tegen het blauwtongvirus wordt opnieuw niet toegestaan in Nederland. Demissionair landbouwminister Piet Adema heeft besloten "op dit moment" geen toestemming voor gebruik van het vaccin te geven, schrijft hij donderdag in een brief aan de Tweede Kamer.
Het blauwtongvirus heeft naar schatting meer dan 37.500 schapen en 4000 runderen het leven gekost sinds eind 2019. Vaccins die in Nederland zijn toegestaan, werken niet tegen de variant van het virus die op dit moment rondgaat.
Over de werking en veiligheid van het Zuid-Afrikaanse vaccin bestonden al twijfels. In oktober besloot Adema daarom al het middel niet tijdelijk toe te laten. Later heeft de minister op basis van nieuwe informatie gevraagd om een herbeoordeling, maar die verandert zijn oordeel niet.
"Er blijven veiligheidsrisico's aanwezig" omdat informatie ontbreekt, schrijft Adema. Uit onderzoek is bovendien niet gebleken dat het consistent werkt, staat in een rapport dat hij meestuurt.
Adema is in gesprek met tien vaccinproducenten en zei begin deze maand in een Kamerdebat dat één bedrijf daadwerkelijk een vaccin aan het ontwikkelen is. Nu schrijft de minister: "Er wordt hard gewerkt en tot nu toe loopt de ontwikkeling voorspoedig." Hij hoopt dat het vaccin voor de zomer af is.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
7 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
13 uur geleden