Adema kan aantal dierproeven niet snel afbouwen, onvrede in Kamer
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is ontevreden over het nog altijd hoge aantal dierproeven in Nederland, ondanks herhaaldelijk aandringen op afname ervan. Tijdens een debat klinkt de Kamer eensgezind: stimuleer alternatieven en zorg voor jaarlijks minder dierproeven.
Niet alleen de Partij voor de Dieren verzet zich tegen de hoeveelheid dierproeven, ook de VVD, PVV, PvdA en D66 roepen minister Piet Adema (Landbouw) op snel actie te ondernemen. Volgens PVDD-Kamerlid Frank Wassenberg zijn de proeven niet alleen slecht voor dieren, maar ook voor de mens. "De proeven zijn vaak niet te vertalen naar de patiënt. Het zet de wetenschap eerder op achterstand dan dat het vooruit helpt." VVD-Kamerlid Erik Haverkort wil naar een 'nee-tenzij-aanpak'. "Dat vergt durf en meer inzet op innovatie."
In de Kamer is irritatie dat ondanks vele moties er nog geen verbetering zichtbaar is. "Het is niet acceptabel als we volgend jaar weer hetzelfde debat hebben", zegt PvdA'er Joris Thijssen. Volgens D66'er Tjeerd de Groot leeft er groot "ongenoegen" in de Kamer over dat het aantal dierproeven nog steeds niet daalt.
Weerbarstig
Maar minister Adema kan nog geen grote verbetering beloven. "Tot een heel versnelde afbouw komen, zie ik op dit moment niet gebeuren. Ik zou het graag anders willen, maar het is wat het is." Adema wijst erop dat de Europese Unie eisen stelt aan bijvoorbeeld medicijnonderzoek en dat dierproeven daardoor in feite onvermijdelijk zijn. Ook hij wil het aantal proeven verminderen en er op termijn mee stoppen. "Maar de praktijk is weerbarstiger." Het kabinet trekt jaarlijks wel ruim 5 miljoen euro uit voor de overgang naar proefdiervrij, zegt de minister. "Maar voorlopig zullen ze nog naast elkaar moeten bestaan."
Wassenberg zegt afsluitend nog niet het idee te hebben "uit het moeras te zijn, maar we zijn wel op weg om eruit te komen". Hij noemt het positief dat de Kamer eensgezind is, hoewel het kabinet volgens hem nog "een beetje weifelend" is. De Groot hoopt dat het kabinet zich actiever gaat inzetten om het aantal proeven te verminderen, zodat er een einde komt aan de "vastgeroeste denkwijze" die volgens hem over dierproeven bestaat.
Biomedische wetenschap
Vorig jaar riepen meer dan twintig academici het kabinet nog op te stoppen met dierproeven in de biomedische wetenschap. Jaarlijks vinden er in Nederland bijna een half miljoen dierproeven plaats.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De avondklok kwam in september 2020 voor het eerst op tafel omdat de coronaregels in veel studentenhuizen niet werden nageleefd en dat lastig te handhaven was. Dat zei Hanneke Schipper-Spanninga tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij was destijds directeur Constitutionele Zaken en Wetgeving bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hanneke Schipper-Spanninga vindt het logisch dat de OMT-adviezen zwaar wogen bij het coronabeleid, omdat het om de volksgezondheid ging. Dat zei de voormalig hoge ambtenaar bij Binnenlandse Zaken tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moest tijdens corona dealen met verschillende grondrechten bij het maken van beleid. Dat zei voormalig hoge ambtenaar bij Binnenlandse Zaken, Hanneke Schipper-Spanninga, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen ervaren steeds meer druk van patiënten en hun naasten doordat euthanasie steeds vaker als een normale manier van sterven wordt gezien. Dat komt naar voren uit een rapport over de oorzaken van de stijging in euthanasiemeldingen. Volgens de onderzoekers hebben patiënten er steeds meer moeite mee als een arts een verzoek om euthanasie afwijst. Juist dat kan ertoe leiden dat artsen terughoudender worden met het uitvoeren van euthanasie.
2 dagen geledenBUNIA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo is begonnen met een proef van twee mogelijke behandelingen tegen de Bundibugyo-variant van het Ebolavirus, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie bekendgemaakt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg zei dat ze gefrustreerd is dat er nog geen oplossing is voor de meervoudig gehandicapte kinderen die zorg krijgen bij zorgvilla's van ExpertCare. De Tweede Kamer vroeg de CDA-minister of ze wel voldoende heeft gedaan en of ze wel echt kan ingrijpen bij zorgbedrijven.
2 dagen geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) beschouwt de uitbraak van het hantavirus officieel als voorbij. Sinds eind mei zijn er geen nieuwe besmettingen geconstateerd en alle mensen die in quarantaine zaten hebben die isolatieperiode inmiddels afgerond. De laatste persoon heeft donderdag negatief getest en is naar huis gegaan, aldus WHO-chef Tedros Adhanom Ghebreyesus.
2 dagen geleden