Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AD: publicatieverbod opnames Peter R. de Vries muilkorf-poging

AD: publicatieverbod opnames Peter R. de Vries muilkorf-poging

AMSTERDAM (ANP) - De advocaat van het AD noemt het publicatieverbod van de rechter over geluidsopnames die zijn gemaakt door wijlen Peter R. de Vries "een poging de Nederlandse pers te muilkorven". Dat zei hij maandag tijdens het openbare gedeelte van het hoger beroep in deze kwestie. De zaak werd daarna verder achter gesloten deuren behandeld. Het gerechtshof in Amsterdam is van plan "zo snel mogelijk", waarschijnlijk binnen een tot twee weken uitspraak te doen.

Het concept van het verhaal waar het over gaat, was voor wederhoor voorgelegd. De publicatie zou volgens Royce de Vries, de zoon van Peter R. de Vries, zijn veiligheid in gevaar brengen. Hij spande daarop samen met de Orde van Advocaten een kort geding aan tegen de krant om een verhaal tegen te houden. De rechtbank gaf De Vries vorige maand in een uitzonderlijke en verstrekkende uitspraak gelijk. Volgens de rechtbank wegen zijn belangen zwaarder dan het belang van de persvrijheid.

Er werd zelfs een mededelingsverbod opgelegd, wat betekent dat er niets gezegd kan worden over de reden waarom de zaak buiten de openbaarheid wordt behandeld. Ook na afloop moesten beide partijen zwijgen. De krant ging in hoger beroep.

Uitzonderlijke omstandigheden

De advocaat van De Vries benadrukte maandag dat persvrijheid "een groot goed" is, "maar het is niet absoluut". Volgens hem kunnen uitzonderlijke omstandigheden de persvrijheid beperken. "Dit geval is zo uitzonderlijk", zei hij.

De Vries gaf zelf aan dat hij de beslissing om naar de rechter te stappen, niet lichtzinnig had genomen. "Ik heb niets te verbergen, maar wel iets te beschermen", zei hij. "Ik heb mijn vader beloofd te waken over zijn vertrouwelijke informatie en zou het onacceptabel vinden als die informatie in de krant verschijnt."

Principiële kwestie

AD-hoofdredacteur Rennie Rijpma liet na afloop van de zitting weten dat het ook om een principiële kwestie gaat. "Het gaat veel te ver om een medium monddood te maken." Over de nadere inhoud van de zaak kan ze nog steeds geen mededelingen doen.

Het AD publiceerde begin vorige maand een artikel naar aanleiding van opnames die het via bronnen zou hebben gekregen. Op die opnames zou te horen zijn dat de toenmalige collega, oud-advocaat en BNNVARA-presentator Khalid Kasem, erkent een ambtenaar te hebben omgekocht. Vader en zoon De Vries hadden op dat moment samen met Kasem een kantoor voor advocatuur en juridisch advies.

Meer uit Binnenland

Opnieuw oproep om toegankelijke stemlokalen in te richten

BREDA (ANP) - Net als bij eerdere verkiezingen klinkt ook in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van maart de oproep stemlokalen toegankelijk in te richten, zodat ook mensen met een lichamelijke beperking er terechtkunnen. De Nationale Vereniging de Zonnebloem heeft daarvoor een checklist opgesteld.

19 minuten geleden
Onderzoek: hersenen van vrouwen veranderen door zwangerschap

AMSTERDAM (ANP) - Wanneer vrouwen zwanger worden, veranderen hun hersenen. En wanneer ze voor de tweede keer zwanger worden, ondergaat het brein een andere verandering dan bij de eerste zwangerschap. Dat hebben onderzoekers van ziekenhuis Amsterdam UMC ontdekt. Ze schrijven er donderdag over in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Communications.

24 minuten geleden
Oproep leidt tot veel nieuwe aanmeldingen burgerhulpverleners

DEN HAAG (ANP) - Na een oproep eerder deze week heeft "een recordaantal" mensen zich aangemeld als burgerhulpverlener, meldt de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.

2 uur geleden
Verdachte (39) in Friese soevereinenzaak op vrije voeten

LEEUWARDEN (ANP) - Een van de verdachten in de Friese soevereinenzaak is op vrije voeten. De 39-jarige Harm S. mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak onder voorwaarden in vrijheid afwachten.

2 uur geleden
Gratis juridische hulp levert maatschappij miljoenen op

DEN HAAG (ANP) - Gratis rechtshulp via het Juridisch Loket (JL) voor mensen met een laag inkomen levert de samenleving per geïnvesteerde euro 3 tot 5 euro aan maatschappelijke baten op. Dat blijkt uit een analyse van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van het JL die donderdag is gepubliceerd.

6 uur geleden
Ook in Flevoland en Noord-Holland code geel om gladheid

DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.

14 uur geleden
TU Delft deelt namen demonstranten met politie, AP vraagt uitleg

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.

18 uur geleden