Activisten verstoren jaarvergadering Shell, mensen weggesleept
LONDEN (ANP) - Activisten hebben het begin van de jaarvergadering van Shell in Londen verstoord. Nadat tientallen van hen bijna een uur lang om de beurt anti-Shell-leuzen hadden geroepen, probeerde een nieuwe groep het podium met bestuursleden van het olie- en gasconcern te bestormen. De sfeer werd even grimmig en beveiligers hielden hen tegen, om ze vervolgens met veel kracht weg te voeren.
"Dit gaat duidelijk veel verder dan wat we eerder hebben gezien", zei voorzitter Andrew Mackenzie over de activisten die op hem afrenden.
De actie begon met geroep door een enkeling. "Welkom in de hel", riep een boze aandeelhouder aan begin van de bijeenkomst. "Ik weiger jullie hel op aarde te accepteren", vervolgde hij, waarna hij de woorden "Shell" en "hel" scandeerde. "Houden jullie van natuur, en houden jullie van wilde dieren? Want jullie vermoorden die", klonk het betoog.
Minutenlang gezang
Na enkele minuten probeerde voorzitter Andrew Mackenzie de tirade af te kappen. Vervolgens stond een groep van zo'n vijftien mensen op en begon te zingen: "Go to hell Shell, and don't you come back no more", op de melodie van het nummer Hit the Road Jack. Na minutenlang gezang droegen beveiligers de zangers de zaal uit.
Daarna stonden in verschillende hoeken van de zaal activisten op om leuzen tegen Shell te schreeuwen, zoals "Shut down Shell" en "mensen gaan voor winst". Telkens als de voorzitter weer het woord wilde nemen, stond elders een andere activist op om het over te nemen. "Sorry dat het zolang duurt voor we kunnen beginnen", zei Mackenzie geregeld, die uitlegde dat voor de veiligheid van de aanwezigen juist veel toegangscontroles waren ingesteld.
Veel kritiek
Telkens stond elders iemand anders op om leuzen te scanderen. De actie lijkt te zijn uitgevoerd door aanhangers van klimaatbeweging Extinction Rebellion, waarvan de naam ook enkele keren door de zaal werd geroepen.
Na ongeveer een uur waren de tientallen demonstranten uit de zaal gewerkt. Shell stelt het recht op vrije meningsuiting te respecteren, maar "deze demonstranten hebben opnieuw laten zien niet geïnteresseerd te zijn in constructieve gesprekken".
Ook toen de rust was teruggekeerd, kreeg Shell veel kritiek van aandeelhouders. Zo vonden veel van hen dat Shell meer kon investeren in schone energie en meer moest doen om de CO2-uitstoot op de korte termijn omlaag te brengen. Ook uitte een oud-werknemer zorgen over de veiligheid in Nigeria, waar olielekkages voor veel problemen zorgen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers maken zich zorgen over het opnieuw opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Daardoor stegen de olieprijzen, waardoor ook de inflatiezorgen toenamen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC en 22 staten hebben Amazon maandag aangeklaagd. Ze beschuldigen het tech- en webwinkelconcern van misleidende en oneerlijke praktijken, waarmee het bedrijf in het geheim de prijzen van zijn onlineveilingen voor zoekadvertenties heeft opgedreven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met verlies gesloten. Beleggers vrezen voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran, waarna Iran een vergeldingsaanval uitvoerde. SBM Offshore profiteerde van de hogere olieprijzen en was de grootste stijger bij de hoofdfondsen. Het aandeel steeg 2,9 procent.
6 uur geledenVILLENEUVE D'ASCQ (ANP/RTR) - De Franse sportwinkelketen Decathlon wil zijn aanwezigheid in Franse skigebieden verhogen. Daarvoor is het van plan een belang van 50 procent te nemen in branchegenoot Sport 2000 France, eigendom van Céraclès Coopérative, maakten beide bedrijven bekend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse raketlanceerinstallaties bij de Straat van Hormuz. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen door de vrees voor een nieuwe escalatie van het geweld in het Midden-Oosten flink op.
8 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse fabrikanten van de schaarse verdedigingswapens tegen Ruslands snelste raketten gaan de productie verveelvoudigen. Ze gaan de komende jaren drie keer zoveel Patriot- en vier keer zoveel THAAD-onderscheppingsraketten maken, hebben ze met het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesproken.
8 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.
9 uur geleden