Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activisten verstoren jaarvergadering Shell, mensen weggesleept

Activisten verstoren jaarvergadering Shell, mensen weggesleept

LONDEN (ANP) - Activisten hebben het begin van de jaarvergadering van Shell in Londen verstoord. Nadat tientallen van hen bijna een uur lang om de beurt anti-Shell-leuzen hadden geroepen, probeerde een nieuwe groep het podium met bestuursleden van het olie- en gasconcern te bestormen. De sfeer werd even grimmig en beveiligers hielden hen tegen, om ze vervolgens met veel kracht weg te voeren.

"Dit gaat duidelijk veel verder dan wat we eerder hebben gezien", zei voorzitter Andrew Mackenzie over de activisten die op hem afrenden.

De actie begon met geroep door een enkeling. "Welkom in de hel", riep een boze aandeelhouder aan begin van de bijeenkomst. "Ik weiger jullie hel op aarde te accepteren", vervolgde hij, waarna hij de woorden "Shell" en "hel" scandeerde. "Houden jullie van natuur, en houden jullie van wilde dieren? Want jullie vermoorden die", klonk het betoog.

Minutenlang gezang

Na enkele minuten probeerde voorzitter Andrew Mackenzie de tirade af te kappen. Vervolgens stond een groep van zo'n vijftien mensen op en begon te zingen: "Go to hell Shell, and don't you come back no more", op de melodie van het nummer Hit the Road Jack. Na minutenlang gezang droegen beveiligers de zangers de zaal uit.

Daarna stonden in verschillende hoeken van de zaal activisten op om leuzen tegen Shell te schreeuwen, zoals "Shut down Shell" en "mensen gaan voor winst". Telkens als de voorzitter weer het woord wilde nemen, stond elders een andere activist op om het over te nemen. "Sorry dat het zolang duurt voor we kunnen beginnen", zei Mackenzie geregeld, die uitlegde dat voor de veiligheid van de aanwezigen juist veel toegangscontroles waren ingesteld.

Veel kritiek

Telkens stond elders iemand anders op om leuzen te scanderen. De actie lijkt te zijn uitgevoerd door aanhangers van klimaatbeweging Extinction Rebellion, waarvan de naam ook enkele keren door de zaal werd geroepen.

Na ongeveer een uur waren de tientallen demonstranten uit de zaal gewerkt. Shell stelt het recht op vrije meningsuiting te respecteren, maar "deze demonstranten hebben opnieuw laten zien niet geïnteresseerd te zijn in constructieve gesprekken".

Ook toen de rust was teruggekeerd, kreeg Shell veel kritiek van aandeelhouders. Zo vonden veel van hen dat Shell meer kon investeren in schone energie en meer moest doen om de CO2-uitstoot op de korte termijn omlaag te brengen. Ook uitte een oud-werknemer zorgen over de veiligheid in Nigeria, waar olielekkages voor veel problemen zorgen.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Cruz zegt dat Witte Huis export diesel niet verbiedt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.

28 minuten geleden
Reisorganisatie past routes aan om overstromingen Bangkok

BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.

1 uur geleden
China en VS gaan 'communicatiekanaal' voor AI-incidenten opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.

3 uur geleden
Gemiddelde adviesprijs benzine loopt iets verder op

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

3 uur geleden
Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

13 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

13 uur geleden
Wall Street sluit hoger om hoop op einde oorlog Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.

14 uur geleden