Activisten trekken klimaatplan ExxonMobil in uit angst rechtszaak
AMSTERDAM (ANP) - De activistische Nederlandse beleggersgroep Follow This trekt een klimaatvoorstel bij het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil in uit angst voor een rechtszaak. "Gezien Exxon's voorkeur voor een rechtszaak in plaats van aandeelhouders de vrijheid te geven om te stemmen tijdens de jaarlijkse vergadering, hebben we besloten om het klimaatvoorstel in te trekken", stelt oprichter Mark van Baal in een verklaring.
De activistische beleggersgroepen Follow This en medeaandeelhouder Arjuna wilden ExxonMobil er in mei toe bewegen het terugdringen van zijn uitstoot te versnellen, door een plan daarover in stemming te brengen tijdens de aandeelhoudersvergadering. Volgens Follow This heeft het Amerikaanse bedrijf anders dan de andere vier grote olieconcerns Shell, BP, Chevron en TotalEnergies nog geen doelen opgesteld om de uitstoot van de door hen gemaakte brandstoffen te beperken. Dat is de zogeheten scope 3-emissie.
ExxonMobil wilde voorkomen dat de activistische beleggers het klimaatplan in stemming zouden brengen en stapte vorige week naar de rechter. Daarmee dreigde voor het relatief kleine Follow This een dure juridische strijd met het concern, dat jaarlijks miljarden euro's winst maakt.
Klimaatvoorstellen
Maar topman Darren Woods zegt in een interview met tv-zender CNBC dat ExxonMobil zelf doorgaans ook veel geld kwijt is aan het reageren op de klimaatvoorstellen. "Zij zijn geen echte investeerders, maar activisten. We willen onze focus weer gaan leggen op echte investeerders die echte zorgen hebben en het daarover willen hebben met andere aandeelhouders."
Follow This dient al jarenlang vergelijkbare resoluties in bij Shell. De steun voor die voorstellen groeide lange tijd, maar bleven de afgelopen twee aandeelhoudersvergaderingen steken op een minderheid van zo'n 20 procent.
Samen met 27 grote beleggers dient Follow This ook dit voorjaar weer een voorstel in tijdens de bijeenkomst bij Shell om de uitstoot omlaag te krijgen. Van Baal wil zich niet uitlaten over de kans dat bijvoorbeeld Shell zijn organisatie nu ook voor de rechter daagt om een stemming over het plan te voorkomen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.
7 uur geleden