Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activisten trekken klimaatplan ExxonMobil in uit angst rechtszaak

Activisten trekken klimaatplan ExxonMobil in uit angst rechtszaak

AMSTERDAM (ANP) - De activistische Nederlandse beleggersgroep Follow This trekt een klimaatvoorstel bij het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil in uit angst voor een rechtszaak. "Gezien Exxon's voorkeur voor een rechtszaak in plaats van aandeelhouders de vrijheid te geven om te stemmen tijdens de jaarlijkse vergadering, hebben we besloten om het klimaatvoorstel in te trekken", stelt oprichter Mark van Baal in een verklaring.

De activistische beleggersgroepen Follow This en medeaandeelhouder Arjuna wilden ExxonMobil er in mei toe bewegen het terugdringen van zijn uitstoot te versnellen, door een plan daarover in stemming te brengen tijdens de aandeelhoudersvergadering. Volgens Follow This heeft het Amerikaanse bedrijf anders dan de andere vier grote olieconcerns Shell, BP, Chevron en TotalEnergies nog geen doelen opgesteld om de uitstoot van de door hen gemaakte brandstoffen te beperken. Dat is de zogeheten scope 3-emissie.

ExxonMobil wilde voorkomen dat de activistische beleggers het klimaatplan in stemming zouden brengen en stapte vorige week naar de rechter. Daarmee dreigde voor het relatief kleine Follow This een dure juridische strijd met het concern, dat jaarlijks miljarden euro's winst maakt.

Klimaatvoorstellen

Maar topman Darren Woods zegt in een interview met tv-zender CNBC dat ExxonMobil zelf doorgaans ook veel geld kwijt is aan het reageren op de klimaatvoorstellen. "Zij zijn geen echte investeerders, maar activisten. We willen onze focus weer gaan leggen op echte investeerders die echte zorgen hebben en het daarover willen hebben met andere aandeelhouders."

Follow This dient al jarenlang vergelijkbare resoluties in bij Shell. De steun voor die voorstellen groeide lange tijd, maar bleven de afgelopen twee aandeelhoudersvergaderingen steken op een minderheid van zo'n 20 procent.

Samen met 27 grote beleggers dient Follow This ook dit voorjaar weer een voorstel in tijdens de bijeenkomst bij Shell om de uitstoot omlaag te krijgen. Van Baal wil zich niet uitlaten over de kans dat bijvoorbeeld Shell zijn organisatie nu ook voor de rechter daagt om een stemming over het plan te voorkomen.

Meer uit Financieel

Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

14 minuten geleden
China en VS richten raad voor handel op na topontmoeting

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.

1 uur geleden
IJsbedrijf Magnum grootste winnaar in fors lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.

1 uur geleden
Tata Steel: staalmarktomstandigheden zeer uitdagend door oorlog

MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.

1 uur geleden
Overheid compenseert vissers voor hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.

1 uur geleden
Bloomberg: wapenfabrikant Destinus overweegt beursgang Amsterdam

VALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.

3 uur geleden
Wall Street opent lager, Applied Materials zakt na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen zijn vrijdag lager geopend na de plussen een dag eerder. Applied Materials behoorde tot de verliezers op Wall Street na bekendmaking van cijfers door de grote fabrikant van chipapparatuur. Het aandeel zakte in de vroege handel 1,6 procent.

3 uur geleden