Activisten trekken klimaatplan ExxonMobil in uit angst rechtszaak
AMSTERDAM (ANP) - De activistische Nederlandse beleggersgroep Follow This trekt een klimaatvoorstel bij het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil in uit angst voor een rechtszaak. "Gezien Exxon's voorkeur voor een rechtszaak in plaats van aandeelhouders de vrijheid te geven om te stemmen tijdens de jaarlijkse vergadering, hebben we besloten om het klimaatvoorstel in te trekken", stelt oprichter Mark van Baal in een verklaring.
De activistische beleggersgroepen Follow This en medeaandeelhouder Arjuna wilden ExxonMobil er in mei toe bewegen het terugdringen van zijn uitstoot te versnellen, door een plan daarover in stemming te brengen tijdens de aandeelhoudersvergadering. Volgens Follow This heeft het Amerikaanse bedrijf anders dan de andere vier grote olieconcerns Shell, BP, Chevron en TotalEnergies nog geen doelen opgesteld om de uitstoot van de door hen gemaakte brandstoffen te beperken. Dat is de zogeheten scope 3-emissie.
ExxonMobil wilde voorkomen dat de activistische beleggers het klimaatplan in stemming zouden brengen en stapte vorige week naar de rechter. Daarmee dreigde voor het relatief kleine Follow This een dure juridische strijd met het concern, dat jaarlijks miljarden euro's winst maakt.
Klimaatvoorstellen
Maar topman Darren Woods zegt in een interview met tv-zender CNBC dat ExxonMobil zelf doorgaans ook veel geld kwijt is aan het reageren op de klimaatvoorstellen. "Zij zijn geen echte investeerders, maar activisten. We willen onze focus weer gaan leggen op echte investeerders die echte zorgen hebben en het daarover willen hebben met andere aandeelhouders."
Follow This dient al jarenlang vergelijkbare resoluties in bij Shell. De steun voor die voorstellen groeide lange tijd, maar bleven de afgelopen twee aandeelhoudersvergaderingen steken op een minderheid van zo'n 20 procent.
Samen met 27 grote beleggers dient Follow This ook dit voorjaar weer een voorstel in tijdens de bijeenkomst bij Shell om de uitstoot omlaag te krijgen. Van Baal wil zich niet uitlaten over de kans dat bijvoorbeeld Shell zijn organisatie nu ook voor de rechter daagt om een stemming over het plan te voorkomen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
6 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
7 uur geleden