Activisten plakken foto's op het glas voor de Geboorte van Venus
FLORENCE (ANP/AFP/DPA) - Activisten hebben foto's van overstromingen voor het wereldberoemde schilderij De Geboorte van Venus van Sandro Botticelli geplakt en daar beelden van verspreid via sociale media. Het schilderij, dat is beschermd met glas, hangt in het Uffizi in Florence.
De actie was het werk van Ultima Generazione, ofwel Laatste Generatie. Ze zeggen dat op de foto's de overstromingen in de Toscaanse plaats Campi Bisenzio te zien zijn, waarbij in november meerdere doden vielen. De activisten vinden dat de regering de bevolking in de steek laat door beleid te voeren dat tot dit soort overstromingen leidt.
De activisten verwijzen met hun actie ook naar nieuwe wetgeving, die in januari werd aangenomen door het Italiaanse parlement. Daarmee kunnen betogers extra hoge boetes opgelegd krijgen om de herstelkosten te vergoeden. De regering zegt dat dit soort acties het werk is van "ecovandalen", maar Ultima Generazione zegt dat activisten monddood gemaakt worden. De organisatie is ook meteen begonnen met het inzamelen van 10.000 euro voor een eventuele boete.
De beveiliging van het Uffizi heeft na de actie de tentoonstellingszaal leeggeruimd en het licht uitgedaan. De twee activisten zijn opgepakt. Het schilderij lijkt ongedeerd te zijn.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
12 uur geleden