Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activisten melden gewonden tijdens demonstratie Lützerath

Activisten melden gewonden tijdens demonstratie Lützerath

KEYENBERG/LÜTZERATH (ANP) - Tijdens de confrontaties tussen politie en enkele honderden linksradicale betogers bij 'bruinkooldorp' Lützerath is zaterdag een onbekend aantal mensen gewond geraakt. Dat stellen althans de activisten. Volgens deze actievoerders raakte een niet nader genoemd deel van hen zwaargewond, en is er naast ambulances ook een traumahelikopter ingezet. Eén persoon zou hondenbeten hebben opgelopen, een ander raakte bewusteloos, meerdere mensen liepen zware hoofdwonden op. Ook raakten mensen gewond door de inzet van pepperspray. "De situatie is onoverzichtelijk", aldus de activisten rond Lützerath zaterdagavond.

De politie kon zaterdagavond nog geen overzicht geven van het aantal gewonden. En ook niet van het aantal aanhoudingen tijdens de grote demonstratie. Een grote groep betogers trok zaterdag van het dorpje Keyenberg naar het naburige 'bruinkooldorp' Lützerath, dat sinds ruim twee jaar bezet is. De politie is bezig dat dorp te ontruimen, omdat energiebedrijf RWE er bruinkolen wil delven. De bezetters verzetten zich daartegen. De politie heeft inmiddels nagenoeg alle bezetters, een kleine 500, uit het dorp gezet. Een handjevol bezetters houdt nog stand in boomhutten en in een ondergrondse tunnel.

Aan de demonstratie zaterdag ter ondersteuning van de bezetters van Lützerath namen volgens de politie 15.000 mensen deel, de activisten houden het op 35.000 deelnemers. De demonstratie verliep grotendeels vreedzaam. Een kleine groep van enkele honderden voornamelijk anarchistische betogers probeerde door de politieafzetting naar Lützerath door te dringen. Dat leidde tot charges door de politie, waardoor zeker drie actievoerders gewond raakten. De politie zette onder meer waterkanonnen in om te voorkomen dat de activisten Lützerath binnendrongen.

Rond 21.00 uur zaterdagavond zijn verreweg de meeste betogers weer vertrokken. Maar volgens een woordvoerder van de politie in Aken is het her en der toch nog onrustig, omdat kleine groepjes mensen nog steeds de confrontatie met de politie zoeken. Hij sprak van "storende elementen". Die houden de politie bezig in het gebied tussen Keyenberg en Lützerath.

Meer uit Buitenland

Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

46 minuten geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

1 uur geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

2 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

4 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

4 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

5 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

5 uur geleden