Activisten: Iraanse autoriteiten arresteerden vader Mahsa Amini
TEHERAN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Iraanse autoriteiten hebben korte tijd de vader vastgehouden van Mahsa Amini, de jonge vrouw die precies een jaar geleden om het leven kwam. Veiligheidstroepen arresteerden de man toen hij zijn huis verliet in het westen van het land, melden activisten. Een bron rond de familie heeft het bericht bevestigd tegenover persbureau Reuters.
Vader Amjad Amini heeft in interviews uitgehaald naar de autoriteiten. Die zouden niet de waarheid vertellen over de omstandigheden waaronder zijn dochter om het leven kwam. De man zou zaterdag na zijn arrestatie te horen hebben gekregen dat hij niet publiekelijk mag stilstaan bij de dood van de jonge vrouw. Hij zou daarna weer naar huis zijn gebracht. De autoriteiten hebben dat niet bevestigd.
Iran houdt zaterdag rekening met nieuwe protesten vanwege de dood van de Iraans-Koerdische Amini. Die leidde vorig jaar tot enorme onrust in de Islamitische Republiek. De 22-jarige vrouw kwam onder verdachte omstandigheden om het leven na haar arrestatie door de zedenpolitie. Die had haar meegenomen omdat ze haar hoofddoek op een onjuiste manier droeg.
Rust
Grootschalige onrust lijkt dit jaar vooralsnog uit te blijven. Wel hebben sommige inwoners in het westen van Iran uit protest het werk neergelegd, meldt mensenrechtengroep Hengaw. Op veel plaatsen blijven winkels dicht. De familie van Amini zou ook van plan zijn geweest een plechtigheid te houden bij haar graf in Saqez, maar het is onduidelijk of die zal doorgaan. Veiligheidstroepen hebben naar verluidt de omgeving afgegrendeld.
Staatspersbureau IRNA meldt dat het rustig is in Saqez. Er wordt een functionaris uit de provincie opgevoerd die meldt dat meerdere arrestaties zijn verricht in de vroege ochtend. Er zouden leden van "antirevolutionaire groepen" zijn aangehouden die plannen hadden om voor "chaos" te te zorgen.
Veel mensen die op enige wijze betrokken waren bij de protestgolf van vorig jaar zouden in de afgelopen weken al zijn aangehouden of bedreigd, zeggen activisten. Buiten Iran kan wel worden stilgestaan bij de dood van Amini. Er worden grote manifestaties verwacht in steden als Parijs en Toronto.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
10 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
12 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
16 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
18 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
1 dag geleden