Activisten: Iraanse autoriteiten arresteerden vader Mahsa Amini
TEHERAN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Iraanse autoriteiten hebben korte tijd de vader vastgehouden van Mahsa Amini, de jonge vrouw die precies een jaar geleden om het leven kwam. Veiligheidstroepen arresteerden de man toen hij zijn huis verliet in het westen van het land, melden activisten. Een bron rond de familie heeft het bericht bevestigd tegenover persbureau Reuters.
Vader Amjad Amini heeft in interviews uitgehaald naar de autoriteiten. Die zouden niet de waarheid vertellen over de omstandigheden waaronder zijn dochter om het leven kwam. De man zou zaterdag na zijn arrestatie te horen hebben gekregen dat hij niet publiekelijk mag stilstaan bij de dood van de jonge vrouw. Hij zou daarna weer naar huis zijn gebracht. De autoriteiten hebben dat niet bevestigd.
Iran houdt zaterdag rekening met nieuwe protesten vanwege de dood van de Iraans-Koerdische Amini. Die leidde vorig jaar tot enorme onrust in de Islamitische Republiek. De 22-jarige vrouw kwam onder verdachte omstandigheden om het leven na haar arrestatie door de zedenpolitie. Die had haar meegenomen omdat ze haar hoofddoek op een onjuiste manier droeg.
Rust
Grootschalige onrust lijkt dit jaar vooralsnog uit te blijven. Wel hebben sommige inwoners in het westen van Iran uit protest het werk neergelegd, meldt mensenrechtengroep Hengaw. Op veel plaatsen blijven winkels dicht. De familie van Amini zou ook van plan zijn geweest een plechtigheid te houden bij haar graf in Saqez, maar het is onduidelijk of die zal doorgaan. Veiligheidstroepen hebben naar verluidt de omgeving afgegrendeld.
Staatspersbureau IRNA meldt dat het rustig is in Saqez. Er wordt een functionaris uit de provincie opgevoerd die meldt dat meerdere arrestaties zijn verricht in de vroege ochtend. Er zouden leden van "antirevolutionaire groepen" zijn aangehouden die plannen hadden om voor "chaos" te te zorgen.
Veel mensen die op enige wijze betrokken waren bij de protestgolf van vorig jaar zouden in de afgelopen weken al zijn aangehouden of bedreigd, zeggen activisten. Buiten Iran kan wel worden stilgestaan bij de dood van Amini. Er worden grote manifestaties verwacht in steden als Parijs en Toronto.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
3 minuten geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
24 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.
28 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - Naast de drie Nederlanders die zijn vrijgelaten uit Venezolaanse gevangenissen, heeft dat land ook andere buitenlanders laten gaan. Het gaat volgens de Tsjechische minister Petr Macinka om mensen uit Tsjechië, Ierland, Roemenië, Duitsland, Albanië en Oekraïne.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
4 uur geleden