Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activisten: Iraanse autoriteiten arresteerden vader Mahsa Amini

Activisten: Iraanse autoriteiten arresteerden vader Mahsa Amini

TEHERAN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Iraanse autoriteiten hebben korte tijd de vader vastgehouden van Mahsa Amini, de jonge vrouw die precies een jaar geleden om het leven kwam. Veiligheidstroepen arresteerden de man toen hij zijn huis verliet in het westen van het land, melden activisten. Een bron rond de familie heeft het bericht bevestigd tegenover persbureau Reuters.

Vader Amjad Amini heeft in interviews uitgehaald naar de autoriteiten. Die zouden niet de waarheid vertellen over de omstandigheden waaronder zijn dochter om het leven kwam. De man zou zaterdag na zijn arrestatie te horen hebben gekregen dat hij niet publiekelijk mag stilstaan bij de dood van de jonge vrouw. Hij zou daarna weer naar huis zijn gebracht. De autoriteiten hebben dat niet bevestigd.

Iran houdt zaterdag rekening met nieuwe protesten vanwege de dood van de Iraans-Koerdische Amini. Die leidde vorig jaar tot enorme onrust in de Islamitische Republiek. De 22-jarige vrouw kwam onder verdachte omstandigheden om het leven na haar arrestatie door de zedenpolitie. Die had haar meegenomen omdat ze haar hoofddoek op een onjuiste manier droeg.

Rust

Grootschalige onrust lijkt dit jaar vooralsnog uit te blijven. Wel hebben sommige inwoners in het westen van Iran uit protest het werk neergelegd, meldt mensenrechtengroep Hengaw. Op veel plaatsen blijven winkels dicht. De familie van Amini zou ook van plan zijn geweest een plechtigheid te houden bij haar graf in Saqez, maar het is onduidelijk of die zal doorgaan. Veiligheidstroepen hebben naar verluidt de omgeving afgegrendeld.

Staatspersbureau IRNA meldt dat het rustig is in Saqez. Er wordt een functionaris uit de provincie opgevoerd die meldt dat meerdere arrestaties zijn verricht in de vroege ochtend. Er zouden leden van "antirevolutionaire groepen" zijn aangehouden die plannen hadden om voor "chaos" te te zorgen.

Veel mensen die op enige wijze betrokken waren bij de protestgolf van vorig jaar zouden in de afgelopen weken al zijn aangehouden of bedreigd, zeggen activisten. Buiten Iran kan wel worden stilgestaan bij de dood van Amini. Er worden grote manifestaties verwacht in steden als Parijs en Toronto.

Meer uit Buitenland

Macron zegt in natuurbrandgebied dat komende tijd zwaar zal zijn

BORDEAUX (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron verwacht dat de komende weken "zwaar" zullen zijn voor de inwoners van het zuidwestelijke departement Gironde. Macron bracht maandag een bezoek aan het gebied dat is getroffen door grote natuurbranden.

2 uur geleden
Oostenrijk wil dienstplicht verlengen naar negen maanden

WENEN (ANP/DPA/RTR) - De Oostenrijkse regering heeft bekendgemaakt de dienstplicht met drie maanden te willen verlengen naar negen maanden. Het plan is om de wijziging na de jaarwisseling in te laten gaan, maar de drie coalitiepartijen moeten eerst op zoek naar steun in het parlement.

2 uur geleden
Trump: gesprekken met Iran zijn bezig en verlopen goed

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er momenteel gesprekken lopen tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran. Die gesprekken zouden goed verlopen.

2 uur geleden
In drie weken 162 aanhoudingen voor brandstichting in Frankrijk

PARIJS (ANP) - In Frankrijk zijn sinds 6 juli 162 mensen opgepakt op verdenking van opzettelijke brandstichting. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu maandag bekendgemaakt op X.

3 uur geleden
Britse premier vertelt Zelensky dat hij snel naar Oekraïne wil

LONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham is van plan om snel naar Oekraïne af te reizen. Dat vertelde hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens diens bezoek aan het Verenigd Koninkrijk.

3 uur geleden
Meer politie bij Pride-bijeenkomst Hamburg na aanslag in Berlijn

HAMBURG (ANP/DPA) - De politie-inzet bij een Pride-bijeenkomst zaterdag in Hamburg wordt flink opgeschaald naar aanleiding van de aanslag in Berlijn, zegt een politiewoordvoerder. Om hoeveel agenten het gaat, is niet bekend. De organisatie verwacht volgens de politie dat zo'n 250.000 mensen naar de demonstratie komen.

4 uur geleden
Komiek die Farage uitdaagt, komt met spottend programma

CLACTON (ANP) - Een referendum over de vraag of Pluto een planeet is, de bouw van minstens één betaalbaar huis en gaten in de weg vullen met het partijprogramma van de Labourpartij. Die punten staan in het maandag gepubliceerde verkiezingsprogramma van Count Binface, een komiek die de bekende politicus Nigel Farage uitdaagt bij tussentijdse verkiezingen. Ook wordt spottend verwezen naar zijn rivaal.

6 uur geleden