Activisten: Iraanse autoriteiten arresteerden vader Mahsa Amini
TEHERAN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Iraanse autoriteiten hebben korte tijd de vader vastgehouden van Mahsa Amini, de jonge vrouw die precies een jaar geleden om het leven kwam. Veiligheidstroepen arresteerden de man toen hij zijn huis verliet in het westen van het land, melden activisten. Een bron rond de familie heeft het bericht bevestigd tegenover persbureau Reuters.
Vader Amjad Amini heeft in interviews uitgehaald naar de autoriteiten. Die zouden niet de waarheid vertellen over de omstandigheden waaronder zijn dochter om het leven kwam. De man zou zaterdag na zijn arrestatie te horen hebben gekregen dat hij niet publiekelijk mag stilstaan bij de dood van de jonge vrouw. Hij zou daarna weer naar huis zijn gebracht. De autoriteiten hebben dat niet bevestigd.
Iran houdt zaterdag rekening met nieuwe protesten vanwege de dood van de Iraans-Koerdische Amini. Die leidde vorig jaar tot enorme onrust in de Islamitische Republiek. De 22-jarige vrouw kwam onder verdachte omstandigheden om het leven na haar arrestatie door de zedenpolitie. Die had haar meegenomen omdat ze haar hoofddoek op een onjuiste manier droeg.
Rust
Grootschalige onrust lijkt dit jaar vooralsnog uit te blijven. Wel hebben sommige inwoners in het westen van Iran uit protest het werk neergelegd, meldt mensenrechtengroep Hengaw. Op veel plaatsen blijven winkels dicht. De familie van Amini zou ook van plan zijn geweest een plechtigheid te houden bij haar graf in Saqez, maar het is onduidelijk of die zal doorgaan. Veiligheidstroepen hebben naar verluidt de omgeving afgegrendeld.
Staatspersbureau IRNA meldt dat het rustig is in Saqez. Er wordt een functionaris uit de provincie opgevoerd die meldt dat meerdere arrestaties zijn verricht in de vroege ochtend. Er zouden leden van "antirevolutionaire groepen" zijn aangehouden die plannen hadden om voor "chaos" te te zorgen.
Veel mensen die op enige wijze betrokken waren bij de protestgolf van vorig jaar zouden in de afgelopen weken al zijn aangehouden of bedreigd, zeggen activisten. Buiten Iran kan wel worden stilgestaan bij de dood van Amini. Er worden grote manifestaties verwacht in steden als Parijs en Toronto.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
13 minuten geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
3 uur geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
3 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
4 uur geleden