
Activisten eisen dat Biden Modi openlijk berispt om mensenrechten
WASHINGTON (ANP/RTR) - Diverse Amerikaanse mensenrechtenorganisaties hebben van president Joe Biden geëist dat hij de Indiase premier Narendra Modi in het openbaar aanspreekt op de volgens hen slechte mensenrechtensituatie in India. Modi is voor een vierdaags staatsbezoek in de Verenigde Staten. In een verklaring riepen activisten en academici ook op tot hoorzittingen in het Amerikaanse Congres over het onderwerp.
"De schending van de rechten in India heeft nu een zodanige omvang bereikt dat Biden de kwestie in het openbaar aan de orde moet stellen", zei Angana Chatterji, een antropologe aan de Universiteit van Californië. "We kunnen niet wegkijken," zei Nadine Maenza van het International Religious Freedom Secretariat. "En dat kan de Amerikaanse regering ook niet."
De enige twee vrouwelijke moslims in het Amerikaanse Congres, de Democratische afgevaardigden Ilhan Omar en Rashida Tlaib, hebben al aangekondigd dat ze Modi's toespraak tot het parlement donderdag zullen boycotten. Dat deden ze onder verwijzing naar de schending van de rechten van Indiase dissidenten en minderheden, met name moslims.
Critici van de mensenrechtensituatie in India halen onder meer minder persvrijheid, beperkingen op religieuze rechten van minderheden en inbreuken op democratische rechten onder de regering-Modi aan. Ook wijzen ze op een burgerschapswet uit 2019 die het VN-mensenrechtenbureau omschreven heeft als "fundamenteel discriminerend" door moslimmigranten uit te sluiten.
De Indiase regering wijst de kritiek van de hand en zegt dat haar beleid gericht is op het welzijn van alle gemeenschappen en dat zij de wet op gelijke wijze handhaaft. Het Witte Huis zegt dat Biden zorgen over mensenrechten kan aanstippen, maar dat hij Modi niet de les zal lezen over de kwestie.
Meer uit Buitenland
SALT LAKE CITY (ANP) - Rechercheurs hebben de naam van de persoon die ze als verdachte voor de moord op Charlie Kirk op het oog hebben - in de Verenigde Staten 'person of interest' genoemd - volgens drie bronnen tegen CBS News. Er is nog geen arrestatiebevel uitgevaardigd.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is door het hooggerechtshof in Brasília veroordeeld tot 27 jaar en 3 maanden gevangenisstraf voor het beramen van een staatsgreep om aan de macht te blijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "niet blij" te zijn met de veroordeling van Jair Bolsonaro. De Braziliaanse oud-president is donderdag schuldig bevonden aan onder meer een couppoging en het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Kyiv een ontmoeting gehad met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg. Ze spraken onder meer over de leveringen van Patriot-systemen door bondgenoten en over de gezamenlijke productie van drones, meldt Zelensky op X.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro veroordeeld voor een poging tot staatsgreep. Drie van de vijf rechters hebben daarvoor gestemd, waardoor er een meerderheid is. Bolsonaro wordt ook veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en een poging tot het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland vindt dat Polen nog eens moet nadenken over het voornemen om de grens met Belarus te sluiten. "We dringen er bij Warschau op aan om de gevolgen van dit soort destructieve stappen in overweging te nemen en het besluit zo snel mogelijk te herzien", zei woordvoerder Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk stuurt drie extra gevechtsvliegtuigen naar Polen om te helpen met het beschermen van het Poolse luchtruim en de oostgrens van de NAVO. Dat heeft de Franse president Emmanuel Macron aangekondigd op X.
6 uur geleden