Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activisten bereiden klimaatzaak voor tegen pensioenfonds ABP

Activisten bereiden klimaatzaak voor tegen pensioenfonds ABP

DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten bereiden een rechtszaak voor tegen pensioenfonds ABP. Dat meldt Trouw. Hiermee willen ze het fonds, dat grootschalig belegt in fossiele energie, tot duurzaamheid dwingen. De zaak die Milieudefensie recentelijk won tegen Shell geldt als inspiratiebron voor de mogelijke rechtsgang.

Protestgroep ABP Fossielvrij is speciaal opgericht om het grootste Nederlandse pensioenfonds aan te sporen tot een duurzame beleggingskoers zonder olie, kolen of aardgas. Tot nu toe zocht de groep vooral invloed door actie te voeren, maar nu wordt een stap naar de rechter serieus overwogen. "We zien dat onze campagne nog te weinig effect genereert", zegt woordvoerder Hiske Arts in de krant.

"Het succes in de zaak tegen Shell brengt een versnelling teweeg", aldus Arts. "Onze achterban wordt heel enthousiast van het Shell-vonnis en krijgt haast." Vanwege de dominante positie van het ABP en de grote CO2-voetafdruk van de omvangrijke investeringsagenda, ziet Arts gelijkenissen met deze zaak.

Klimaatvriendelijke projecten

ABP belooft ondertussen een duurzamere strategie waarbij meer geld naar klimaatvriendelijke projecten gaat. Het fonds kondigde vrijdag een strategie aan om het belang in fossiele energiebronnen van naar schatting 17,4 miljard euro stapsgewijs te verkleinen. Daarnaast beloofde bestuursvoorzitter Corien Wortmann klimaatadviseurs in te schakelen en een scherpere CO2-strategie te formuleren.

ABP Fossielvrij is echter niet tevreden met deze strategie. De actiegroep meent dat het pensioenfonds per direct moet stoppen met alle nieuwe investeringen in olie, gas en steenkool om in lijn met het klimaatakkoord van Parijs te handelen. Daarnaast zou ABP de beleggingsportefeuille versneld moeten opschonen.

Enorme impact

"Tot onze spijt lijkt de gang naar de rechter ook voor de financiële sector het aangewezen instrument om adequate klimaatactie af te dwingen", zegt Arts. De organisatie richt zich op ABP vanwege de omvang van het fonds, dat tot de grote geldbeheerders van Europa behoort. "De impact van de financiële sector is enorm", zegt Arts. Ze hoopt dat de uitspraak van de rechter, in het geval van een kort geding, internationale jurisprudentie oplevert, zoals dat ook gebeurde in de Urgenda-zaak en het vonnis tegen Shell.

Een woordvoerder van ABP laat aan Trouw weten bekend te zijn met de dreiging van de klimaatzaak, maar wil hier niet op vooruitlopen. "We wachten af", aldus de woordvoerder.

Meer uit Financieel

EU-privacywaakhond bezorgd om 'slimme brillen', zoals van Meta

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Comité voor Gegevensbescherming (EDPB), de Europese privacywaakhond, maakt zich zorgen over zogeheten 'slimme brillen', waarmee opnames gemaakt kunnen worden, zoals die van socialmediabedrijf Meta. Nu dit soort brillen op steeds meer plekken te koop zijn, wil het EU-instituut het bewustzijn erover vergroten.

4 minuten geleden
FNV: AH schendt arbeidsvoorwaarden distributiecentrummedewerkers

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV ligt in de clinch met Albert Heijn over hoe de medewerkers in de distributiecentra worden behandeld, zegt een woordvoerder van FNV. Door een IT-storing bij Ahold Delhaize worden er in de distributiecentra volgens FNV minder mensen aan het werk gezet, terwijl ze wel ingeroosterd stonden. Door die mensen nu niet te betalen, overtreedt de supermarktketen de wet, stelt de vakbond.

38 minuten geleden
Jetten: incident AH onderstreept belang cyberveiligheid bedrijven

DEN HAAG (ANP) - De bevoorradingsproblemen bij Albert Heijn laten volgens minister-president Rob Jetten "nogmaals zien hoe belangrijk het is dat bedrijven zich goed weren tegen cyberonveiligheid". Dat heeft de premier gezegd voor aanvang van een Kamerdebat.

57 minuten geleden
JPMorgan Chase stijgt op gemengd Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag gemengd begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van grote Amerikaanse banken. JP Morgan Chase, de grootste bank van de Verenigde Staten, zag de winst afgelopen kwartaal stijgen dankzij sterke resultaten van de zakelijke divisie en de handel in aandelen en obligaties. De omzet viel echter tegen. Het aandeel won desondanks 2,5 procent.

2 uur geleden
KLM verplaatst deel schriftelijke klantenservice naar Filipijnen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat een deel van de schriftelijke klantenservice verplaatsen naar de Filipijnse hoofdstad Manilla. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van De Telegraaf. Klanten die in het Nederlands vragen stellen, krijgen wel nog steeds in het Nederlands antwoord, benadrukt de woordvoerster.

2 uur geleden
NCSC ziet geen verband tussen cyberincidenten in voedselindustrie

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) ziet momenteel geen reden om aan te nemen dat de verschillende cyberincidenten binnen de Europese levensmiddelensector verband houden met elkaar. Dat meldt de instantie, zonder specifiek in te gaan op de cyberaanvallen op levensmiddelenbedrijven.

2 uur geleden
NS: treinen zijn wat viezer dan normaal door staking schoonmakers

UTRECHT (ANP) - Treinen van NS zijn dinsdag wat viezer dan normaal door een staking van schoonmakers, laat een woordvoerster van NS weten. Reizigers kunnen daar overlast van hebben, maar volgens de NS is de impact van de staking wel te overzien. Ook op Schiphol leggen schoonmakers het werk neer. Daar helpen kantoormedewerkers mee om de terminal schoon te houden.

3 uur geleden