Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activist Lakeman verliest rechtszaak over pensioenen

Activist Lakeman verliest rechtszaak over pensioenen

AMSTERDAM (ANP) - Financieel activist Pieter Lakeman heeft zijn zaak om de laatste jaarrekening van PME, het pensioenfonds voor de metalektro, door de rechter ongeldig te laten verklaren, verloren. Als hij wel gelijk had gekregen hadden de ruim 600.000 deelnemers van het fonds mogelijk zicht gekregen op extra pensioenverhoging. Maar de Ondernemingskamer in Amsterdam gaat niet mee in Lakemans betoog en heeft zijn verzoek afgewezen.

Met de zaak hoopte Lakeman duidelijk te krijgen of de jarenlange stilstand van de pensioenen in Nederland wel gerechtvaardigd was. Fondsen mochten volgens de regels jarenlang hun pensioenen niet verhogen, omdat de rente erg laag was en hun financiële gezondheid niet toereikend zou zijn. Pas recent gaat het weer wat beter met de fondsen en verhogen ze hun pensioenen weer. Dat komt omdat de rente inmiddels weer wat is opgelopen.

De activist, vooral bekend vanwege zijn rol bij de val van de DSB Bank in 2009, voerde aan dat de regels voor de rekenrente zoals die worden opgelegd door De Nederlandsche Bank (DNB) een onjuiste grondslag kennen en niet in lijn zijn met de Europese richtlijn. Als fondsen een andere rekenrente zouden gebruiken dan zou hun financiële gezondheid er eerder beter hebben uitgezien en zou er mogelijk extra geld vrijkomen voor het verhogen van de pensioenen.

Maar de Ondernemingskamer kijkt anders tegen de zaak aan. Volgens de rechters is de Europese pensioenrichtlijn helemaal niet zo duidelijk, nauwkeurig en onvoorwaardelijk als Lakeman deed voorkomen. Op basis van een richtlijn alleen zou de nationale wetgeving ook niet zomaar terzijde kunnen worden geschoven. Daarbij heeft Nederland ook nog de mogelijkheid om aanvullende en strengere regels op te leggen voor pensioenfondsen, staat in de uitspraak.

Lakeman laat in een reactie weten bij zijn eerdere standpunt te blijven. Maar of hij zijn juridische strijd wil doorzetten, is niet meteen helder. De activist zoekt uit of het zin heeft om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Lakeman zei afgelopen zomer nog dat hij de jaarrekeningen van meerdere grote pensioenfondsen wilde laten vernietigen. Zijn initiatief kreeg ook bijval van verschillende ouderenorganisaties die zelfs besloten geld in te zamelen.

Een woordvoerder van PME spreekt desgevraagd van een "heldere uitspraak". Hij wijst er verder op dat ook als de Ondernemingskamer anders had besloten, dit niet onmiddellijk extra pensioenverhoging had betekend. Besluiten daarover nemen de besturen van fondsen namelijk zelf en bij de afweging spelen meerdere zaken een rol.

Meer uit Financieel

Wall Street fors hoger, lingeriemerk Victoria's Secret onderuit

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Het sentiment op Wall Street kreeg steun van opmerkingen van een bestuurder van de Amerikaanse centrale bank. Daarnaast waren er nog verschillende grote bedrijven met kwartaalcijfers, waaronder lingeriemerk Victoria's Secret dat stevig daalde.

1 uur geleden
Raad van toezicht Volkswagen steunt grote herstructurering

WOLFSBURG (ANP) - De raad van toezicht van Volkswagen steunt de plannen voor een omvangrijke herstructurering van de Duitse autobouwer waarbij nog eens 50.000 banen kunnen verdwijnen en vier Duitse fabrieken gesloten kunnen worden. De raad stemde donderdagavond unaniem in met die plannen van topman Oliver Blume die eerder al bekend waren gemaakt.

2 uur geleden
SpaceX en Blue Origin schrappen komst naar ruimtevaarttop Parijs

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ruimtevaartbedrijven SpaceX en Blue Origin schrappen hun komst naar een ruimtevaarttop in Parijs volgende week. Dat meldt het Franse ministerie dat verantwoordelijk is voor ruimtevaart. Ook de Amerikaanse bedrijven Stoke Space en Starcloud hebben afgezegd.

4 uur geleden
AEX-index sluit met kleine winst, olieprijzen lopen weer op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst gesloten. Beleggers keken onder meer naar het verdere herstel op Wall Street. De Amerikaanse beurzen doorbraken woensdag een verliesreeks van drie dagen en openden donderdag hoger. Dat was het gevolg van een kortstondige daling van de olieprijzen en teruglopende rentes op obligatiemarkten.

6 uur geleden
Groei Franse economie lager door extreme hitte en droogte

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Franse economie zal dit jaar lager uitvallen door de extreme hitte en droogte van afgelopen zomer, waarin de landbouw schade opliep door tegenvallende oogsten. Dat zegt het Franse ministerie van Financiën op basis van een voorlopige schatting.

7 uur geleden
Branche draagt oplossing aan na schorsing bouwcontroleurs

DELFT (ANP) - Andere controleurs voor bouwprojecten hebben ruimte om het werk van de drie geschorste bureaus van kwaliteitsborgers over te nemen. Dat meldt de Vereniging KwaliteitsBorging Nederland (VKBN). Daarmee wil de brancheorganisatie voorkomen dat tot 1300 projecten stil komen te liggen.

7 uur geleden
Nvidia neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor bijna 13 miljard

SANTA CLARA (ANP) - Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie, neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor ruim 12,9 miljard dollar (ongeveer 11,1 miljard euro). Dat meldt topman Jensen Huang van Nvidia donderdag in een verklaring.

8 uur geleden