Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activist Lakeman eist met massaclaim hoger pensioen

Activist Lakeman eist met massaclaim hoger pensioen

AMSTERDAM (ANP) - Financieel activist Pieter Lakeman wil een massaclaim tegen de Nederlandse staat starten uit onvrede over het pensioenbeleid van de afgelopen jaren. Volgens hem legde de Nederlandse regering Europese richtlijnen veel te streng uit, waardoor het voor pensioenfondsen lange tijd onmogelijk was om pensioenen met de inflatie te laten meegroeien. Met een grote rechtszaak wil hij die zogeheten indexatie alsnog opeisen.

Met zijn stichting SOBI Pensioenherstel mikt Lakeman allereerst op gepensioneerden bij pensioenfonds ABP die zich bij de claim kunnen aansluiten. De Staat en het grootste pensioenfonds van Nederland hebben volgens de stichting onrechtmatig gehandeld door tussen 2008 en 2020 pensioen van 5 miljoen deelnemers niet te verhogen. De ongeveer 3 miljoen gepensioneerde deelnemers zouden naar schatting "miljarden euro's" hebben misgelopen.

Lakeman, die samen met advocaat en pensioenspecialist Hans van Meerten optrekt, hekelt de rekenrente waar pensioenfondsen mee moesten rekenen. Dat was de kortlopende risicovrije rente waar fondsen vanuit moeten gaan bij het berekenen van hun financiële verplichtingen. Hoe hoger deze rente, hoe beter pensioenfondsen er financieel bij staan en hoe meer ruimte ze hebben voor pensioenverhogingen.

Negatief

Maar jarenlang waren de marktrentes in Europa erg laag en soms zelf negatief, waardoor ook de rekenrente daalde en pensioenfondsen er op papier juist slechter voor stonden. Dit terwijl met beleggingen nog goed rendement te halen was. Volgens Lakeman was Nederland veel te streng, omdat Europese richtlijnen pensioenfondsen ook ruimte boden om van betere beleggingsrendementen uit te gaan.

Gepensioneerden die willen meedoen aan de zaak, moeten daar zelf 100 euro voor betalen. Dat geld krijgen ze terug als Lakemans stichting de massaclaim wint, maar ze zijn het kwijt bij een nederlaag. Het geld is bedoeld voor alle advocatenkosten en organisatiekosten, zegt Lakeman.

Lakeman is onder andere bekend om zijn rol bij de val van de DSB Bank in 2009. Hij spande eerder een zaak aan tegen het pensioenfonds voor de metalektro PME, maar verloor die in 2022. Hij hoopte via de rechter een jaarrekening van dat fonds ongeldig te laten verklaren, wat een opening zou bieden om een extra pensioenverhoging te eisen. Ook in die zaak hekelde hij de Nederlandse regels rond de rekenrente.

Meer uit Financieel

ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

29 minuten geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zondag aangekondigd. De gasinfrastructuur van het land is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

1 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

3 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

23 uur geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden
Financial Times: Tim Cook mogelijk volgend jaar weg bij Apple

CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.

1 dag geleden