Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activist: ga ongeacht besluit rechter naar stadhuis Amsterdam

Activist: ga ongeacht besluit rechter naar stadhuis Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Activist Frank van der Linde gaat dinsdag ongeacht de uitspraak van de rechter "zeker" naar de Stopera, waar de Amsterdamse gemeenteraad vanaf 12.00 uur debatteert over de gewelddadige gebeurtenissen in Amsterdam van afgelopen week. Dat zei hij bij aanvang van het kort geding in de rechtbank in Amsterdam. De activist vecht daar een demonstratieverbod bij het stadhuis aan. Het is niet duidelijk wanneer de rechtbank uitspraak doet, maar dat zal op korte termijn zijn.

Politiechef Olivier Dutilh en de advocaten van de gemeente noemen een pro-Palestijnse demonstratie naast het stadhuis dinsdag "onvoldoende beheersbaar". Volgens hen is de kans dat dingen misgaan "buitengewoon groot". Ze vrezen voor escalatie. "De stad staat momenteel onder hoogspanning. Een demonstratie pal naast de raadszaal waar het spoeddebat gaat plaatsvinden, zorgt hoe dan ook voor verstoring."

De Amsterdamse driehoek heeft overigens maandagavond laat besloten dat er bij het Westerpark wel gedemonstreerd mag worden. Volgens de advocaat van de gemeente is deze locatie "beheersbaar, zonder dat het levensgevaarlijk wordt". Van der Linde neemt echter geen genoegen met deze locatie enkele kilometers verderop. "Dan sta ik daar alleen", zei hij.

Demonstratie zondag

De rechter gaf aan dat hij het idee had "een poppenkast" op te voeren. Zondag verbood de rechter in kort geding ook een demonstratie in de hoofdstad, maar ging Van der Linde toch naar de Dam, waar hij aanvankelijk wilde demonstreren. Daar kwamen honderden pro-Palestijnse betogers op af, ruim vijftig mensen zijn aangehouden. "Het wekt de indruk dat u zich niet zoveel aantrekt van een uitspraak", zei de rechter.

Maandagavond was er onrust in Amsterdam-Nieuw-West. Rond 19.15 uur begon een grote groep met vuurwerk te gooien op Plein 40-45. Hierdoor vloog een tram in brand. Ook werden er stenen naar agenten in een bus gegooid. Politiechef Dutilh zei dinsdagochtend in de rechtbank dat deze wanordelijkheden niet los gezien kunnen worden van het demonstratieverbod. "Als deze mensen naar Stopera komen, hebben wij een heel groot probleem."

Debat gemeenteraad

In het Amsterdamse stadhuis debatteert de gemeenteraad met burgemeester Femke Halsema over de gewelddadige gebeurtenissen na de wedstrijd tussen Ajax en Maccabi Tel Aviv. In de nasleep daarvan is er een demonstratieverbod in de gemeente tot donderdag 12.00 uur.

Meer uit Binnenland

Scheidend premier Schoof dankt Nederland voor 'leukste baan'

DEN HAAG (ANP) - Scheidend minister-president Dick Schoof vond het premierschap "niet de makkelijkste baan" die hij ooit had, maar "wel de leukste". Dat zegt hij in een videoboodschap die hij daags voor zijn vertrek op X heeft geplaatst. Hij bedankt daarin de Nederlandse bevolking "voor alle steun, aardige woorden en opbouwende kritiek" in de afgelopen anderhalf jaar.

3 uur geleden
Weeronline: op woensdag lokaal bijna 20 graden verwacht

HOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.

3 uur geleden
Arrestaties bij verstoren speech VS-ambassadeur in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.

3 uur geleden
Verdachte neersteken vrouw Boxtel is vrouw (62) uit zelfde plaats

BOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.

3 uur geleden
Ruim 600 mensen bij herdenking begin oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.

4 uur geleden
Honderden mensen bij protestmars in Amsterdam om oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.

4 uur geleden
Schoof: dat waren twee weken absolute topsport

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."

5 uur geleden