Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Activist: ga ongeacht besluit rechter naar stadhuis Amsterdam

Activist: ga ongeacht besluit rechter naar stadhuis Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Activist Frank van der Linde gaat dinsdag ongeacht de uitspraak van de rechter "zeker" naar de Stopera, waar de Amsterdamse gemeenteraad vanaf 12.00 uur debatteert over de gewelddadige gebeurtenissen in Amsterdam van afgelopen week. Dat zei hij bij aanvang van het kort geding in de rechtbank in Amsterdam. De activist vecht daar een demonstratieverbod bij het stadhuis aan. Het is niet duidelijk wanneer de rechtbank uitspraak doet, maar dat zal op korte termijn zijn.

Politiechef Olivier Dutilh en de advocaten van de gemeente noemen een pro-Palestijnse demonstratie naast het stadhuis dinsdag "onvoldoende beheersbaar". Volgens hen is de kans dat dingen misgaan "buitengewoon groot". Ze vrezen voor escalatie. "De stad staat momenteel onder hoogspanning. Een demonstratie pal naast de raadszaal waar het spoeddebat gaat plaatsvinden, zorgt hoe dan ook voor verstoring."

De Amsterdamse driehoek heeft overigens maandagavond laat besloten dat er bij het Westerpark wel gedemonstreerd mag worden. Volgens de advocaat van de gemeente is deze locatie "beheersbaar, zonder dat het levensgevaarlijk wordt". Van der Linde neemt echter geen genoegen met deze locatie enkele kilometers verderop. "Dan sta ik daar alleen", zei hij.

Demonstratie zondag

De rechter gaf aan dat hij het idee had "een poppenkast" op te voeren. Zondag verbood de rechter in kort geding ook een demonstratie in de hoofdstad, maar ging Van der Linde toch naar de Dam, waar hij aanvankelijk wilde demonstreren. Daar kwamen honderden pro-Palestijnse betogers op af, ruim vijftig mensen zijn aangehouden. "Het wekt de indruk dat u zich niet zoveel aantrekt van een uitspraak", zei de rechter.

Maandagavond was er onrust in Amsterdam-Nieuw-West. Rond 19.15 uur begon een grote groep met vuurwerk te gooien op Plein 40-45. Hierdoor vloog een tram in brand. Ook werden er stenen naar agenten in een bus gegooid. Politiechef Dutilh zei dinsdagochtend in de rechtbank dat deze wanordelijkheden niet los gezien kunnen worden van het demonstratieverbod. "Als deze mensen naar Stopera komen, hebben wij een heel groot probleem."

Debat gemeenteraad

In het Amsterdamse stadhuis debatteert de gemeenteraad met burgemeester Femke Halsema over de gewelddadige gebeurtenissen na de wedstrijd tussen Ajax en Maccabi Tel Aviv. In de nasleep daarvan is er een demonstratieverbod in de gemeente tot donderdag 12.00 uur.

Meer uit Binnenland

Politie lost waarschuwingsschot bij achtervolging in Groningen

GRONINGEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen een waarschuwingsschot gelost, nadat agenten te voet de achtervolging hadden ingezet op een verdachte. Volgens de politie was zij rond 02.30 uur afgekomen op een melding van een schietpartij in de Hagedisstraat in de stad, waarbij meerdere personen betrokken zouden zijn.

1 uur geleden
Skigebieden Lech en Zürs in Oostenrijk onbereikbaar door lawine

LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.

4 uur geleden
Duizenden bij drakenoptocht in Chinatown Den Haag voor nieuwjaar

DEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.

10 uur geleden
Zo'n honderd mensen bij demonstratie in Den Haag tegen ICE

DEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"

13 uur geleden
Politie grijpt in bij protest tegen woonlocatie Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.

14 uur geleden
Honderden demonstranten zorgen voor onrust in Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.

15 uur geleden
Aankomend premier Jetten klaar met klus als formateur

DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.

17 uur geleden