Actievoerders XR blokkeren parkeergarage provincie Noord-Holland
HAARLEM (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion en de groep Kappen met Kolen hebben maandagochtend enkele uren de parkeergarage bij het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem geblokkeerd. Ze lieten geen auto's de parkeergarage in, wel konden auto's de garage uitrijden. De actievoerders grepen de eerste bijeenkomst van de provinciale politici na het zomerreces aan om Noord-Holland opnieuw te vragen de vergunning voor de twee kooksgasfabrieken van Tata Steel in te trekken.
XR blokkeerde eerder dit jaar al twee keer de weg bij het provinciehuis, de N205. Ook hield de actiegroep een lawaaiprotest tijdens een vergadering van de Provinciale Staten. XR kondigde maandag aan op zaterdag 12 oktober een massa-actie te organiseren in Haarlem als de vergunningen voor Tata Steel dan nog niet zijn ingetrokken. Volgens de klimaatdemonstranten zijn de kooksfabrieken 1 en 2 van de staalproducent uit IJmuiden "enorm vervuilend" en houdt Tata Steel zich niet aan de vergunningseisen.
Verantwoordelijk gedeputeerde Jeroen Olthof (gezondheid en milieu, PvdA) heeft al herhaaldelijk aangegeven dat de provincie niet zomaar een vergunning kan intrekken. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied onderzoekt wel welke mogelijkheden er zijn om dat te doen.
Graffiti
De politie keek toe bij de blokkade van de parkeergarage in Haarlem, maar greep niet in. De actievoerders spoten met graffiti onder meer de tekst 'Sluit kooks 1 en 2 van Tata nu' voor de ingang van de garage en op de glazen omheining. Ze vroegen politici die naar het provinciehuis liepen of ze de vergunning gaan intrekken. "Als jullie dat doen, kunnen wij naar huis."
Volgens een woordvoerder van de provincie heeft de start van het politieke jaar geen last gehad van de actie. "Er zijn voldoende parkeergarages in de buurt."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
3 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam is geschrokken van de botsing tussen twee trams op de Erasmusbrug. Vanaf het stadhuis hoorde ze veel ambulances en even later kreeg ze beelden van het ongeluk doorgestuurd. "Dan slaat de schrik je om het hart. Zeker in de wetenschap dat er mensen in de tram zitten. Het is een enorme klap geweest", zei Schouten, die enkele uren na het tramongeluk een bezoek bracht aan de Erasmusbrug. Hoe de botsing heeft kunnen gebeuren is nog niet bekend, het onderzoek loopt nog.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft woensdag de 20-jarige Mahir B. uit Purmerend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij een aanslag met een vuurwerkbom in de Maasstraat in zijn woonplaats in december 2024. Daarbij raakte een 16-jarige jongen ernstig gewond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren kunnen langer nadenken of ze minder koeien willen houden en daarvoor subsidie willen ontvangen. De subsidieregeling daarvoor zou eigenlijk eind deze maand sluiten, maar het ministerie verlengt deze tot eind januari 2027. De afgelopen maanden hebben slechts 42 boeren zich aangemeld, waarmee 700 koeien minder gehouden worden.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vervoersbedrijf RET laat in een verklaring weten erg geschrokken te zijn van de kop-staartbotsing van twee trams op de Erasmusbrug. "We hebben de beelden zien langskomen en zijn erg geschrokken. We leven mee met de slachtoffers en de aanwezige reizigers."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn twee trams op elkaar gebotst. Daarbij zijn achttien mensen gewond geraakt, van wie twee zwaargewond, meldt de veiligheidsregio.
4 uur geleden