Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actievoerders verlaten tunnel, Lützerath nu zonder bezetters

Actievoerders verlaten tunnel, Lützerath nu zonder bezetters

LÜTZERATH (ANP) - De laatste twee actievoerders hebben maandag de bezetting van Lützerath opgegeven. Ze zijn zelf uit een tunnel gekomen, waar ze zich al dagen verschanst hadden. Dat melden de activisten die de bezetting van het 'bruinkooldorp' organiseerden, maandag rond 12.00 uur.

Het dorp was ruim twee jaar bezet om sloop ten behoeve van bruinkoolwinning te voorkomen. De politie haalde er sinds vorige week woensdag honderden activisten weg, die onder meer in oude gebouwen en zelfgebouwde boomhutten zaten. Zondag werden de laatste bezetters uit de bomen gehaald. Maar twee activisten hielden in een tunnel onder het dorp stand, waar ze maandag op eigen initiatief besloten uit te komen.

In een verklaring zei een woordvoerster van de actiegroep Lützerath lebt, dat de twee tunnelbezetters zich goed op een langdurige actie hadden voorbereid. Ze zaten er al minstens vijf dagen. "Als anarchist wilden ze niet alleen een vechten voor Lützerath, maar hun actie maakte ook deel uit van de strijd tegen de opwarming van het klimaat en de afgraving van bruinkool", zei ze voor de WDR.

Keyenberg

Zo'n acht activisten zijn maandagochtend in een grote graafmachine van RWE gekomen, die bruinkool delft in de directe omgeving van Lützerath. Daardoor kon er niet verder gegraven worden. Na enkele uren zijn ze daar weer uitgeklommen, maakte "Lützerath lebt" bekend.

Zaterdag vond rond Lützerath een massademonstratie plaats, waaraan tienduizenden mensen meededen. Na afloop kwam het tot schermutselingen tussen politie en een groep radicale betogers. Aan de kant van de bezetters vielen daarbij minstens 90 gewonden, maakte de woordvoerster van Lützerath lebt maandag bekend. Een onbekend aantal van hen ligt in het ziekenhuis. De politie liet eerder weten dat sinds woensdag 70 agenten gewond zijn geraakt bij de ontruiming van het bezette dorp en tijdens de demonstratie zaterdag.

Voor dinsdag hebben de activisten een actiedag aangekondigd rond Lützerath. Die begint om 10.00 uur met een demonstratie vanuit het naburige dorp Keyenberg, waar een actiekamp staat met meer dan duizend activisten.

Meer uit Buitenland

Rusland kondigt staakt-het-vuren aan voor 8 en 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.

2 uur geleden
Gewonden in VAE na nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.

2 uur geleden
VS melden vernietiging Iraanse boten en neerhalen van raketten

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.

2 uur geleden
Doden doordat auto inreed op menigte Leipzig, verdachte opgepakt

LEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.

3 uur geleden
Auto rijdt in op mensen in Leipzig, meerdere slachtoffers

LEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.

4 uur geleden
VAE melden neerhalen raketten uit Iran

ABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.

4 uur geleden
Duitsland maakt haast met eigen langeafstandsraket nu VS afzeggen

BERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.

5 uur geleden