Actievoerders verlaten tunnel, Lützerath nu zonder bezetters
LÜTZERATH (ANP) - De laatste twee actievoerders hebben maandag de bezetting van Lützerath opgegeven. Ze zijn zelf uit een tunnel gekomen, waar ze zich al dagen verschanst hadden. Dat melden de activisten die de bezetting van het 'bruinkooldorp' organiseerden, maandag rond 12.00 uur.
Het dorp was ruim twee jaar bezet om sloop ten behoeve van bruinkoolwinning te voorkomen. De politie haalde er sinds vorige week woensdag honderden activisten weg, die onder meer in oude gebouwen en zelfgebouwde boomhutten zaten. Zondag werden de laatste bezetters uit de bomen gehaald. Maar twee activisten hielden in een tunnel onder het dorp stand, waar ze maandag op eigen initiatief besloten uit te komen.
In een verklaring zei een woordvoerster van de actiegroep Lützerath lebt, dat de twee tunnelbezetters zich goed op een langdurige actie hadden voorbereid. Ze zaten er al minstens vijf dagen. "Als anarchist wilden ze niet alleen een vechten voor Lützerath, maar hun actie maakte ook deel uit van de strijd tegen de opwarming van het klimaat en de afgraving van bruinkool", zei ze voor de WDR.
Keyenberg
Zo'n acht activisten zijn maandagochtend in een grote graafmachine van RWE gekomen, die bruinkool delft in de directe omgeving van Lützerath. Daardoor kon er niet verder gegraven worden. Na enkele uren zijn ze daar weer uitgeklommen, maakte "Lützerath lebt" bekend.
Zaterdag vond rond Lützerath een massademonstratie plaats, waaraan tienduizenden mensen meededen. Na afloop kwam het tot schermutselingen tussen politie en een groep radicale betogers. Aan de kant van de bezetters vielen daarbij minstens 90 gewonden, maakte de woordvoerster van Lützerath lebt maandag bekend. Een onbekend aantal van hen ligt in het ziekenhuis. De politie liet eerder weten dat sinds woensdag 70 agenten gewond zijn geraakt bij de ontruiming van het bezette dorp en tijdens de demonstratie zaterdag.
Voor dinsdag hebben de activisten een actiedag aangekondigd rond Lützerath. Die begint om 10.00 uur met een demonstratie vanuit het naburige dorp Keyenberg, waar een actiekamp staat met meer dan duizend activisten.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
5 minuten geledenBALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
10 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
12 uur geleden