Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actievoerders verlaten tunnel, Lützerath nu zonder bezetters

Actievoerders verlaten tunnel, Lützerath nu zonder bezetters

LÜTZERATH (ANP) - De laatste twee actievoerders hebben maandag de bezetting van Lützerath opgegeven. Ze zijn zelf uit een tunnel gekomen, waar ze zich al dagen verschanst hadden. Dat melden de activisten die de bezetting van het 'bruinkooldorp' organiseerden, maandag rond 12.00 uur.

Het dorp was ruim twee jaar bezet om sloop ten behoeve van bruinkoolwinning te voorkomen. De politie haalde er sinds vorige week woensdag honderden activisten weg, die onder meer in oude gebouwen en zelfgebouwde boomhutten zaten. Zondag werden de laatste bezetters uit de bomen gehaald. Maar twee activisten hielden in een tunnel onder het dorp stand, waar ze maandag op eigen initiatief besloten uit te komen.

In een verklaring zei een woordvoerster van de actiegroep Lützerath lebt, dat de twee tunnelbezetters zich goed op een langdurige actie hadden voorbereid. Ze zaten er al minstens vijf dagen. "Als anarchist wilden ze niet alleen een vechten voor Lützerath, maar hun actie maakte ook deel uit van de strijd tegen de opwarming van het klimaat en de afgraving van bruinkool", zei ze voor de WDR.

Keyenberg

Zo'n acht activisten zijn maandagochtend in een grote graafmachine van RWE gekomen, die bruinkool delft in de directe omgeving van Lützerath. Daardoor kon er niet verder gegraven worden. Na enkele uren zijn ze daar weer uitgeklommen, maakte "Lützerath lebt" bekend.

Zaterdag vond rond Lützerath een massademonstratie plaats, waaraan tienduizenden mensen meededen. Na afloop kwam het tot schermutselingen tussen politie en een groep radicale betogers. Aan de kant van de bezetters vielen daarbij minstens 90 gewonden, maakte de woordvoerster van Lützerath lebt maandag bekend. Een onbekend aantal van hen ligt in het ziekenhuis. De politie liet eerder weten dat sinds woensdag 70 agenten gewond zijn geraakt bij de ontruiming van het bezette dorp en tijdens de demonstratie zaterdag.

Voor dinsdag hebben de activisten een actiedag aangekondigd rond Lützerath. Die begint om 10.00 uur met een demonstratie vanuit het naburige dorp Keyenberg, waar een actiekamp staat met meer dan duizend activisten.

Meer uit Buitenland

Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

46 minuten geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

1 uur geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

2 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

4 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

4 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

5 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

5 uur geleden