Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actievoerders plaatsen tenten op geblokkeerde A12

Actievoerders plaatsen tenten op geblokkeerde A12

DEN HAAG (ANP) - Geen lange rijen auto's zaterdagmiddag die Den Haag in of uit rijden via de A12. In plaats van auto's staan en zitten actievoerders van Extinction Rebellion (XR) op het asfalt.

In het zonnetje is de sfeer goed aan het begin van de middag. Mensen hebben vlaggen, spandoeken en borden meegenomen met teksten als 'Wij zijn de stem van de natuur' en 'Economische groei is het probleem'. In het wit uitgedoste mensen reanimeren op een meegebracht bed de patiënt aarde. Verderop op het asfalt meerdere tenten, van mensen die duidelijk van plan zijn om de nacht door te brengen op de snelweg. De actiegroep had vooraf al aangekondigd dat het protest van zaterdag het meest verstorende zou worden tot nu toe.

Ook op andere manieren is te zien dat betogers niet van plan zijn de snelweg snel te verlaten. Mensen hebben een comfortabele campingstoel meegenomen en proviand. En er klinkt muziek. De sfeer is gemoedelijk. Een enkeling heeft de kinderen meegenomen, en ook loopt er een hond over het asfalt van de snelweg. Sommige betogers lezen op hun gemakje een boek op de vangrails, een ander eet zijn banaan op.

'Jas en een slaapzak' mee

Ook de bekende klimaatactivist en auteur Lucas Winnips is van plan lang te blijven. Hij heeft zijn tent opgezet in de tunnelbak van de A12, en is niet van plan weer snel naar huis te gaan. "Ik eis van de regering dat ze per direct stoppen met de 39 tot 46 miljard aan fossiele subsidies die midden in een klimaatcrisis nog steeds worden uitgekeerd aan de grote vervuilers. Dat moet per direct stoppen." Hij zegt dat hij zich "helemaal" wild is geschrokken toen hij zich ging inlezen in de gevolgen van de klimaatverandering.

Winnips zegt bereid te zijn "heel lang te blijven". "Vandaar de tent." Of het een heel comfortabele nacht wordt op het koude asfalt valt te bezien. Zelf heeft hij er vertrouwen in. "De sfeer bij Extinction Rebellion is altijd uitstekend. Het kan wat koud worden, dat heb ik er graag voor over. Ik heb een jas en een slaapzak, mocht het nodig zijn."

Betogers: driehoek van het kwaad

Enkele betogers haalden rond 13.00 uur onder luid gejuich een deel van de zwarte doeken weg die langs de weg zijn gehangen. In een toespraak noemde XR de plek van het protest "de driehoek van het kwaad". De betogers staan tussen de tijdelijke Tweede Kamer, het kantoor van werkgeversorganisatie VNO-NCW en het pand van de ministeries van Economische Zaken en Klimaat en Groene Groei.

De politie houdt een oogje in het zeil, maar is nauwelijks aanwezig. Agenten staken voor een nieuwe vroegpensioenregeling.

Meer uit Binnenland

Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

4 minuten geleden
WHO: ziekste patiënten naar Nederland voor behandeling

GENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.

58 minuten geleden
Wageningen45: militairen uit 25 landen liepen in Vrijheidsdefilé

WAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.

1 uur geleden
Medische experts gaan cruiseschip inspecteren

MADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.

2 uur geleden
Splinter Chabot focust op hoop in 5 mei-lezing, ondanks verruwing

UTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.

4 uur geleden
WHO: virus heeft zich misschien verspreid aan boord van schip

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.

4 uur geleden
Alle demonstranten dodenherdenking weer op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.

7 uur geleden