Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actievoerders plaatsen tenten op geblokkeerde A12

Actievoerders plaatsen tenten op geblokkeerde A12

DEN HAAG (ANP) - Geen lange rijen auto's zaterdagmiddag die Den Haag in of uit rijden via de A12. In plaats van auto's staan en zitten actievoerders van Extinction Rebellion (XR) op het asfalt.

In het zonnetje is de sfeer goed aan het begin van de middag. Mensen hebben vlaggen, spandoeken en borden meegenomen met teksten als 'Wij zijn de stem van de natuur' en 'Economische groei is het probleem'. In het wit uitgedoste mensen reanimeren op een meegebracht bed de patiënt aarde. Verderop op het asfalt meerdere tenten, van mensen die duidelijk van plan zijn om de nacht door te brengen op de snelweg. De actiegroep had vooraf al aangekondigd dat het protest van zaterdag het meest verstorende zou worden tot nu toe.

Ook op andere manieren is te zien dat betogers niet van plan zijn de snelweg snel te verlaten. Mensen hebben een comfortabele campingstoel meegenomen en proviand. En er klinkt muziek. De sfeer is gemoedelijk. Een enkeling heeft de kinderen meegenomen, en ook loopt er een hond over het asfalt van de snelweg. Sommige betogers lezen op hun gemakje een boek op de vangrails, een ander eet zijn banaan op.

'Jas en een slaapzak' mee

Ook de bekende klimaatactivist en auteur Lucas Winnips is van plan lang te blijven. Hij heeft zijn tent opgezet in de tunnelbak van de A12, en is niet van plan weer snel naar huis te gaan. "Ik eis van de regering dat ze per direct stoppen met de 39 tot 46 miljard aan fossiele subsidies die midden in een klimaatcrisis nog steeds worden uitgekeerd aan de grote vervuilers. Dat moet per direct stoppen." Hij zegt dat hij zich "helemaal" wild is geschrokken toen hij zich ging inlezen in de gevolgen van de klimaatverandering.

Winnips zegt bereid te zijn "heel lang te blijven". "Vandaar de tent." Of het een heel comfortabele nacht wordt op het koude asfalt valt te bezien. Zelf heeft hij er vertrouwen in. "De sfeer bij Extinction Rebellion is altijd uitstekend. Het kan wat koud worden, dat heb ik er graag voor over. Ik heb een jas en een slaapzak, mocht het nodig zijn."

Betogers: driehoek van het kwaad

Enkele betogers haalden rond 13.00 uur onder luid gejuich een deel van de zwarte doeken weg die langs de weg zijn gehangen. In een toespraak noemde XR de plek van het protest "de driehoek van het kwaad". De betogers staan tussen de tijdelijke Tweede Kamer, het kantoor van werkgeversorganisatie VNO-NCW en het pand van de ministeries van Economische Zaken en Klimaat en Groene Groei.

De politie houdt een oogje in het zeil, maar is nauwelijks aanwezig. Agenten staken voor een nieuwe vroegpensioenregeling.

Meer uit Binnenland

Premier Curaçao: regering was niet betrokken bij reis van Machado

WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.

6 uur geleden
Steun in Brabantse Staten voor nieuwe stikstofkoers provincie

DEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.

10 uur geleden
Aanhoudingen om bedreigen boer die in nieuws kwam door misstanden

MOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.

10 uur geleden
Drenthe wil ook een wolf zenderen en afschrikken met paintballs

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.

11 uur geleden
Man opgepakt voor zedenmisdrijven in Rotterdamse massagesalon

ROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.

11 uur geleden
Zonder ingreep loopt wachttijd arbeidsongeschikten op tot 3 jaar

DEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.

14 uur geleden
OM: verdachte dodelijke steekpartij 2003 moet vrijuit gaan

ROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.

14 uur geleden