Actieplan PvdA voor sportclubs, helft dreigt te verdwijnen
DEN HAAG (ANP) - Ruim de helft van de sportverenigingen dreigt te verdwijnen vanwege een gebrek aan vrijwilligers, stijgende kosten en teruglopende ledenaantallen. Het Register voor Verenigingsbestuurders (RVVB) komt tot deze conclusie na een ronde langs clubs door het hele land. De PvdA wil hier iets aan doen en heeft met hulp van de belangenvereniging een actieplan gemaakt.
"We moeten voorkomen dat wijken en dorpen na de bieb, het zwembad en de huisartsenpost nu ook nog de sportclub kwijtraken", zegt Mohammed Mohandis van de PvdA. Hij stelt bijvoorbeeld voor dat in cao's geregeld wordt dat werknemers makkelijker tijd vrij kunnen maken voor vrijwilligerswerk. Ook maant hij sportminister Conny Helder om sportverenigingen minder onroerendezaakbelasting (ozb) te laten betalen. Daarnaast wil het Kamerlid dat de clubs beter worden geholpen bij het aanvragen van regelingen voor verduurzaming.
Bestuurder Daniel Klijn van de RVVB zegt dat de problemen van sportverenigingen verder gaan dan alleen de hoge energierekening vanwege de oorlog in Oekraïne. "We zaten al lange tijd in een neerwaartse spiraal", zegt hij. Verenigingsbesturen zijn vaak zo druk met bureaucratie en wet- en regelgeving dat ze niet toekomen aan hun kerntaken en de toekomst van hun club. Zes op de tien sportverenigingen kunnen bijvoorbeeld pas over vijf jaar verduurzamen of helemaal niet. Daardoor blijven ze zitten met hoge stookkosten. De conclusies van het rapport zijn gebaseerd op gesprekken met ruim duizend vrijwillige bestuurders.
De Tweede Kamer debatteert woensdag 5 april over sportbeleid. Dan overhandigt Mohandis zijn actieplan aan minister Helder.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
1 dag geleden