Actieplan om binnen acht jaar nieuwe studentenhuizen te bouwen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil in samenwerking met gemeenten, onderwijsinstellingen, woningcorporaties, particuliere beleggers en studenten in de komende acht jaar 60.000 extra betaalbare studentenwoningen bouwen. Dat staat in het Landelijk actieplan studentenhuisvesting 2022-2030 dat donderdag wordt gepresenteerd.
"Iedere student moet de mogelijkheid krijgen om op kamers te kunnen gaan. Het is een bijzonder moment om het ouderlijk huis te verlaten en de stap naar zelfstandigheid te zetten", zegt minister Hugo de Jonge voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. "Maar voor velen is het simpelweg ook een noodzakelijke voorwaarde als je een studie in een stad ver van je huis wilt gaan volgen. Om deze keuze te kunnen maken is er voldoende studentenhuisvesting nodig."
Het doel is door nieuwbouw 60.000 studenteneenheden in acht jaar tijd te realiseren. Ook wordt in het actieplan ingezet op het beter benutten van de bestaande bouw, onder meer door het stimuleren van hospitaverhuur. Verder is het de bedoeling versneld meer flexwoningen te bouwen: 37.500 in de periode 2022-2024.
Tekort van bijna 27.000 studentenwoningen
"Dat er iets moet gebeuren aan het kamertekort, staat voor mij vast. Het kost studenten veel tijd, stress en energie om een kamer te bemachtigen, als het al lukt of ze besluiten om toch thuis te blijven wonen. Terwijl een studentenkamer zo belangrijk is", zegt onderwijsminister Robbert Dijkgraaf. "Daar vind je de rust en ruimte om te ontdekken wie je bent én wat je met je leven wilt doen. Elke student verdient zo’n plek. Met dit actieplan kunnen we samenwerken om de grote uitdagingen rond studentenhuisvesting aan te pakken."
Studenten hebben nog te vaak te maken met te hoge huren en slechte woningen. Een nieuwe wet geeft gemeenten meer ruimte om op te treden tegen exorbitante huurprijzen.
In de Landelijke monitor studentenhuisvesting 2022 van Kences, een kenniscentrum voor studentenhuisvesting, staat dat het tekort aan studentenwoonruimtes is gestegen naar bijna 27.000. De verwachting is dat het tekort in 2029/2030 is opgelopen tot bijna 45.000. De stijging van het tekort is vooral het gevolg van de komst van buitenlandse studenten. Minister Dijkgraaf komt volgend jaar met een voorstel dat onderwijsinstellingen meer grip moet geven op de instroom van buitenlandse studenten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van treinkaartjes. PVV, GroenLinks-PvdA, D66, VVD en ChristenUnie vroegen daar aandacht voor in een debat over het spoor. Maar de oplossingen die ze voorstellen, verschillen.
21 seconden geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
31 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof noemt het "belangrijk" dat de handelsdeal die de EU met Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) wil sluiten, rondkomt. Dat zei hij voorafgaand aan de EU-top. De Mercosur-deal staat niet op de agenda voor de top, maar speelt mede vanwege de boerenprotesten in Brussel wel een rol en zal tijdens een diner aan bod komen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een akkoord over het gebruiken van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne zonder België is "zeer ongewenst", herhaalt demissionair premier Dick Schoof voor het begin van de EU-top. Tijdens de top moet een beslissing vallen over het gebruiken van die bevroren tegoeden, die in België staan. België is fel tegen en eist harde toezeggingen van alle EU-landen over het eventueel terugbetalen van het geld.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het cruiseschip Norwegian Epic heeft er woensdag voor gekozen om niet af te meren in Curaçao en door te varen naar Barbados. De kapitein zou hebben gezegd dat hij Curaçao mijdt vanwege marineoefeningen in het gebied, zo melden passagiers op sociale media. Hij zou handelen op verzoek van de leiding van cruisemaatschappij NCL.
3 uur geleden