Actiegroepen keuren nominatie president Wereldbank af
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Internationale actiegroepen zijn teleurgesteld over de nominatie van oud-Mastercard-topman Ajay Banga als nieuwe president van de Wereldbank. Actiegroepen vinden al langer dat het leiderschap van de Wereldbank, die armoede bestrijden als hoofddoel heeft, moet veranderen. Maar ze zijn niet blij dat een man van Wall Street mogelijk de president wordt.
De Amerikaanse president Joe Biden nomineerde Banga donderdag. Momenteel is hij vicevoorzitter van een Amerikaanse investeringsmaatschappij. "Banga heeft meer dan drie decennia succesvolle, internationale bedrijven bestuurd en zorgde voor investeringen in opkomende economieën", zei Biden in een verklaring.
Kritiek op de nominatie komt onder meer van Oil Change International, een actiegroep tegen olie en andere fossiele brandstoffen, en het Revolving Door Project, een groep die de grote macht van bedrijven wil tegengaan. De actiegroepen zeggen dat de nominatie van Banga een gemiste kans is om een kandidaat te kiezen die ervaring heeft met het bestrijden van economische ongelijkheid en klimaatverandering. "Niets in Banga's cv geeft het vertrouwen dat hij de Wereldbank zal laten wegdraaien van neokolonialisme", zegt directeur Jeff Hauser van het Revolving Door Project.
Oil Change International roept andere landen op om ook kandidaten te nomineren, al bepalen de Verenigde Staten traditiegetrouw wie de Wereldbank gaat leiden. Een definitieve selectie genomineerden wordt pas begin mei verwacht. De Wereldbank verstrekt wereldwijd leningen om armoede te bestrijden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil fusies binnen de EU eerder goedkeuren als ze de Europese markt verder vooruithelpen. Dat meldt de Financial Times op basis van richtlijnen voor fusies die de Europese Commissie binnenkort mogelijk gaat herzien.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door de Iranoorlog gaan Nederlanders er dit jaar in doorsnee waarschijnlijk niet op vooruit in hun portemonnee. Daarvoor waarschuwt het Centraal Planbureau in een nieuwe analyse van de gevolgen van het conflict, dat voor een sterke stijging van de olie- en gasprijzen heeft gezorgd.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Commissie wil dat Google andere zoekmachines toegang geeft tot de zoekdata van Google. Dat is een van de maatregelen die Brussel voorstelt zodat het bedrijf voldoet aan de Digital Markets Act. Volgens Google brengt het de privacy van mensen in gevaar.
51 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Bakfietsen van het merk Babboe komen weer op de markt. Dat meldt moederbedrijf Accell donderdag. Babboe moest in 2024 op last van Nederlandse autoriteiten stoppen met de verkoop van zijn bakfietsen en tal van verkochte fietsen terugroepen in verschillende landen, omdat veel modellen onveilig bleken.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NVM vreest dat mogelijk minder huizen worden gebouwd als de voorrangregels voor een aansluiting op het volle stroomnet later dit jaar veranderen. Nu kunnen woningbouwprojecten nog prioriteit krijgen over de aanvragen van sommige andere sectoren. Maar bouwers kunnen door onzekerheid over welke projecten straks nog maatschappelijke prioriteit krijgen in een bepaalde regio, besluiten om minder nieuwe huizen te bouwen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gokaccounts waarmee per maand legaal wordt gespeeld is opnieuw gestegen. Ook nam het verlies per speler in de afgelopen periode iets toe. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in de monitoringsrapportage voorjaar 2026.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De effecten van hogere brandstofprijzen door de Iranoorlog voor huishoudens met lagere inkomens kunnen sterk verschillen. Daarvoor waarschuwt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport over de economische gevolgen van het conflict. In doorsnee lijken de gevolgen beperkt, maar in bepaalde scenario's kunnen grootverbruikers van de auto in deze inkomensgroep dit jaar 1000 euro duurder uit zijn.
1 uur geleden