Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actiegroep: langer toestaan glyfosaat in strijd met de wet

Actiegroep: langer toestaan glyfosaat in strijd met de wet

BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Commissie het bestrijdingsmiddel glyfosaat onder voorwaarden wil blijven toestaan, is volgens Pesticide Action Network (PAN) Europe in strijd met het uitgangspunt in de Europese wetgeving dat gezondheid en milieu voorop moeten staan. "In geval van twijfel moet het voorzorgsprincipe gelden", stelt PAN. Bij het netwerk zijn tientallen organisaties aangesloten die zich bezighouden met milieu, gezondheid en consumentenbelangen. Ze voeren al jaren strijd tegen het gebruik van glyfosaat.

"We betreuren dat de Commissie onafhankelijke wetenschap en zorgen van burgers de rug toekeert", reageert PAN op het besluit om de toelating van de stof met tien jaar te verlengen. Het dagelijkse bestuur van de EU moest daar zelf de knoop over doorhakken, de lidstaten zijn verdeeld. Die uitkomst vond PAN Europe op zichzelf wel positief. "Het is een belangrijk teken van Europa's toenemende zorgen over de gevaren van de veelgebruikte pesticide", stelt de organisatie.

Diverse wetenschappers brengen glyfosaat, beter bekend onder de merknaam Roundup, in verband met verhoogde risico's op kanker, de ziekte van Parkinson en schade aan de biodiversiteit. Het Europese voedselveiligheidsagentschap EFSA zag echter geen doorslaggevend bewijs dat het middel schadelijk is.

Kritiek

Op de criteria die EFSA moet gebruiken is echter ook kritiek. "Het huidige toetsingskader heeft ernstige tekortkomingen, zowel voor de bepaling van de effecten op de volksgezondheid als de biodiversiteit", schreef een groep van 159 Nederlandse wetenschappers afgelopen week nog in een brandbrief. Ze stellen dat met het huidige kader "niet te bepalen is of glyfosaat veilig is".

Volgens PAN is de wetenschap duidelijk. De organisatie roept daarom de Commissie nog eens op "deze schadelijke stof eens en voor altijd van de Europese markt te halen".

Meer uit Financieel

Storing bij DigiD is verholpen, meldt beheerder Logius

DEN HAAG (ANP) - De storing bij DigiD is verholpen, meldt een woordvoerster van beheerder Logius. Gebruikers hadden eerder op de dag moeite met inloggen via de website en app.

33 minuten geleden
Maastricht Aachen Airport drukker door Belgische staking

MAASTRICHT (ANP) - Maastricht Aachen Airport krijgt dinsdag te maken met extra vliegverkeer. De luchthaven meldt dat dit veroorzaakt wordt door een staking in Belgiƫ, waar Charleroi Airport en Brussels Airport last van hebben. Verschillende maatschappijen die normaal op Belgische luchthavens zouden landen, wijken uit naar Maastricht.

1 uur geleden
Premier Starmer komt met wet om British Steel te nationaliseren

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer wil met een nieuwe wet staalbedrijf British Steel nationaliseren. Het lukt niet om tot een akkoord te komen met de Chinese eigenaar Jingye, die vorig jaar de laatste twee hoogovens van het bedrijf wilde sluiten. Daarop hield de regering met een nieuwe noodwet de fabrieken toch open, maar nu is een permanente oplossing nodig.

1 uur geleden
DigiD kampt met storing

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben maandag moeite met inloggen op DigiD. Via de website allestoringen.nl is het aantal meldingen over DigiD sinds ongeveer 11.00 uur opgelopen tot ruim 3500. Een woordvoerster van Logius, de beheerder van DigiD, bevestigt dat er een storing is.

1 uur geleden
Aantal doorrijders aan de pomp zonder te betalen stijgt opnieuw

AMERSFOORT (ANP) - Het aantal automobilisten dat wegrijdt na het tanken zonder te betalen is opnieuw toegenomen. In april gebeurde dit bijna de helft vaker dan een jaar eerder, meldt SODA, een organisatie die voor tankstations achter wanbetalers aangaat. Sinds de oorlog in het Midden-Oosten eind februari begon, zijn de prijzen aan de pomp in Nederland gestegen tot nieuwe recordhoogtes.

3 uur geleden
Bonden dreigen met landelijke acties om bezuinigingsplannen

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP geven het kabinet nog twee weken om de bezuinigingen in de sociale zekerheid van tafel te halen. "Mocht het kabinet ons niet tegemoetkomen, dan volgen vanaf 30 mei collectieve acties. Stakingen en werkonderbrekingen worden niet uitgesloten. Dit zal grote delen van Nederland raken", zeggen de voorzitters van de bonden in een gezamenlijke verklaring.

4 uur geleden
ACM: geen hogere winsten voor pomphouders door duurdere brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het lijkt er volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) niet op dat tankstations meer winst maken door de hogere brandstofprijzen vanwege de Iranoorlog. De toezichthouder ziet geen aanwijzingen dat hun winstmarges zijn gestegen.

4 uur geleden