Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Actiegroep: langer toestaan glyfosaat in strijd met de wet

Actiegroep: langer toestaan glyfosaat in strijd met de wet

BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Commissie het bestrijdingsmiddel glyfosaat onder voorwaarden wil blijven toestaan, is volgens Pesticide Action Network (PAN) Europe in strijd met het uitgangspunt in de Europese wetgeving dat gezondheid en milieu voorop moeten staan. "In geval van twijfel moet het voorzorgsprincipe gelden", stelt PAN. Bij het netwerk zijn tientallen organisaties aangesloten die zich bezighouden met milieu, gezondheid en consumentenbelangen. Ze voeren al jaren strijd tegen het gebruik van glyfosaat.

"We betreuren dat de Commissie onafhankelijke wetenschap en zorgen van burgers de rug toekeert", reageert PAN op het besluit om de toelating van de stof met tien jaar te verlengen. Het dagelijkse bestuur van de EU moest daar zelf de knoop over doorhakken, de lidstaten zijn verdeeld. Die uitkomst vond PAN Europe op zichzelf wel positief. "Het is een belangrijk teken van Europa's toenemende zorgen over de gevaren van de veelgebruikte pesticide", stelt de organisatie.

Diverse wetenschappers brengen glyfosaat, beter bekend onder de merknaam Roundup, in verband met verhoogde risico's op kanker, de ziekte van Parkinson en schade aan de biodiversiteit. Het Europese voedselveiligheidsagentschap EFSA zag echter geen doorslaggevend bewijs dat het middel schadelijk is.

Kritiek

Op de criteria die EFSA moet gebruiken is echter ook kritiek. "Het huidige toetsingskader heeft ernstige tekortkomingen, zowel voor de bepaling van de effecten op de volksgezondheid als de biodiversiteit", schreef een groep van 159 Nederlandse wetenschappers afgelopen week nog in een brandbrief. Ze stellen dat met het huidige kader "niet te bepalen is of glyfosaat veilig is".

Volgens PAN is de wetenschap duidelijk. De organisatie roept daarom de Commissie nog eens op "deze schadelijke stof eens en voor altijd van de Europese markt te halen".

Meer uit Financieel

ACM keurt overname HEMA door Jumbo-familie Van Eerd goed

DEN HAAG (ANP) - ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee komt de winkelketen volledig in handen van de familie die ook eigenaar is van supermarktketen Jumbo.

54 minuten geleden
HEMA stapt na kritiek klanten af van vernieuwd rookworstrecept

AMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.

59 minuten geleden
EU onderzoekt X en Grok om AI-naaktbeelden kinderen en vrouwen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.

1 uur geleden
ACM uit zorgen over afnemende concurrentie in Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.

1 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ houdt vast aan pauze bij productieverhogingen

WENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabiƫ en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.

2 uur geleden
Meta trekt tijdlijn-bezwaren in, aanpassingen mogelijk blijvend

AMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de aangepaste tijdlijnen op Facebook en Instagram blijven. Eigenaar Meta Platforms heeft bijna alle bezwaren tegen de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam hierover op het laatste moment ingetrokken. Dit bevestigt een woordvoerder van Bits of Freedom (BoF), dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, na berichtgeving door BNR op de dag dat het hoger beroep van Meta wordt behandeld.

2 uur geleden
Ook EU-lidstaten akkoord met importverbod Russisch gas in 2027

BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten is maandag akkoord gegaan met een importverbod van Russisch vloeibaar gas (lng) per 1 januari 2027. Ook is ingestemd met het stopzetten van de import van al het Russische gas per 30 september 2027.

2 uur geleden