Actiedreiging bij industriële wasserijen
UTRECHT (ANP) - Personeel van industriële wasserijen, waar onder andere bedrijfskleding, beddengoed en handdoeken van hotels en ziekenhuizen worden gewassen, gaan mogelijk staken voor betere arbeidsvoorwaarden. Vakbond FNV heeft brancheorganisaties FTN en Netex een ultimatum gestuurd. Voor vrijdag 12.00 uur moet op de cao-eisen, zoals een loonsverhoging van 5 procent, worden ingegaan. Volgens de werkgevers past de houding van FNV niet in het huidige coronatijdbeeld.
De huidige cao Textielverzorging die geldt voor ruim 8000 mensen verliep in juli vorig jaar. Volgens FNV proberen FTN en Netex de zaak zo lang mogelijk te rekken. Zo duurde het volgens de bond een hele tijd voor er een loonbod was. Naast een hoger loon wil FNV ook een regeling met betrekking tot zwaar werk zwart op wit hebben. Verder moet het voor oudere werknemers mogelijk worden om eerder te stoppen met werken.
Netex hekelt de houding van FNV. De brancheorganisatie wijst erop dat door de coronacrisis veel bedrijven het zwaar hebben. Met name in de horeca en bij winkels is er sprake van grote omzetverliezen. In doorsnee gaat het om 35 procent aan omzet dat in crisistijd verloren is gegaan. Netex erkent dat sommige bedrijven het wel relatief goed doen.
Niet reeël
Een voorstel van FNV om bedrijven die slecht presteren buiten de afspraken te houden, is volgens de werkgevers niet reëel. Dit omdat de situatie over een paar maanden alweer totaal anders kan zijn. Om dan nu "op stel en sprong" compromissen te moeten sluiten zien de werkgevers niet zitten. Ze stellen daarom voor dit jaar een gematigde loonstap van 1,5 procent voor, om toch aan werknemers tegemoet te komen.
Het dreigen met acties is volgens Netex niet de manier om het geschil de wereld uit te helpen. Volgens de organisatie moet dit aan tafel worden uitgepraat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI overweegt de ontwikkeling van geavanceerde kunstmatige intelligentie af te remmen. Bronnen van persbureau Bloomberg melden dat topman Sam Altman dat deze week tijdens een vergadering aan zijn medewerkers heeft laten weten.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet in op een loonsverhoging van 3 tot 5,5 procent bij de nieuwe cao-onderhandelingen. Deze looneis is vergelijkbaar met de eis uit het cao-seizoen vorig jaar, toen de vakbond ging voor een verhoging van 3,5 tot 5 procent. Daarnaast wil CNV de reiskostenvergoeding verhogen naar 25 cent per kilometer in alle cao's.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag opnieuw met verliezen gesloten. De stemming op Wall Street werd gedrukt door de verder stijgende olieprijzen, waardoor de inflatiezorgen nog meer toenamen. De olieprijzen stegen meer dan 6 procent en staan nu op de hoogste niveaus sinds mei. Brentolie steeg tot 108 dollar per vat en Amerikaanse olie kost ruim 102 dollar per vat.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben toegezegd 40 miljard euro te investeren in Duitsland. Het pakket bestaat onder andere uit geld dat naar de bouw van geavanceerde datacenters gaat, maakten de landen bekend in een gezamenlijke verklaring.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse economie groeit dit jaar veel minder hard dan de regering had verwacht. Naast de hittegolven van afgelopen zomer kampt Frankrijk ook met een verslechterde koopkracht, wat drukt op de uitgaven van consumenten. Daardoor komt de groei dit jaar slechts uit op 0,4 procent, waarschuwt het nationale statistiekbureau Insee.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met verlies gesloten, na de stevige min een dag eerder. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) en de almaar stijgende olieprijzen, waarbij Brentolie tot ruim 106 dollar per vat steeg. Daardoor werden de inflatiezorgen nog verder aangewakkerd.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden werknemers in de metaal- en bouwsector leggen vrijdag verspreid over het land het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. De meeste stakers hebben zich aangemeld in de regio's Eindhoven en Velsen-Noord, waar respectievelijk 1500 en 1300 stakers zich hebben aangemeld. Het gaat om voorlopige aantallen.
11 uur geleden