Actie-enthousiasme in musea, wisselende reacties autoriteiten
DEN HAAG (ANP) - In meer dan zeventig musea is woensdag een of andere vorm van ludiek protest geweest tegen de voortdurende lockdown. Medewerkers en publiek waren enthousiast, klinkt het her en der. Vaak kon het doorgaan, soms werd ervan afgezien of alleen online gedemonstreerd, in andere gevallen werd de demonstratie naar buiten verplaatst of gestopt op een tijdstip dat met ordehandhavers werd afgesproken. Echte problemen deden zich voor zover bekend niet voor.
De meeste musea gaven gymles, omdat sporten wel mag. Anderen openden net als theaters een kapsalon en weer anderen speelden winkeltje, want knippen en verkopen mag ook.
In Museum Speelklok in Utrecht en het Fries Museum in Leeuwarden verplaatsten ze de activiteiten naar buiten. Eerstgenoemd museum gaf een orgeldraaioefening voor de spieren, het tweede yoga. In museum MORE in Gorssel konden dertig mensen deelnemen aan een "marathon" langs de kunst, waarna het museum als beloofd de instructies van de autoriteiten volgde en stopte met het protest.
Yogales
Het Centraal Museum in Utrecht bood in de tentoonstellingsruimten bloembollen en zaadbommen aan, te midden van de expositie Botanische revolutie. "Maar toen kwamen er een paar aardige heren vertellen dat dit niet de bedoeling was", aldus het museum, dat toen is gestopt met de handel.
Oyfo Techniekmuseum in Hengelo kreeg de kans om een dance-oefening tussen de geëxposeerde machines af te maken. Een half uur nadat die waren begonnen, verschenen er ordehandhavers, maar die vonden het volgens het museum goed dat de activiteit, die anderhalf uur duurde, werd afgemaakt. Kröller-Müller in Otterlo gaf yogales, maar moest na een "vriendelijke" waarschuwing eerder stoppen dan de bedoeling was, al was het niet meteen.
Verbod
Zo ongeveer verging het ook het Jenevermuseum in Schiedam. "De gemeente Schiedam zag zich genoodzaakt de coronaregels te handhaven, ondanks het begrip voor deze actie. Rond 11:45 uur is verzocht de actie om 13:00 uur te beëindigen en dat is vervolgens gebeurd", aldus de gemeente.
De gemeente Maasgouw verbood opening van Museum Thorn. "Om 10.00 uur belde de burgemeester dat we alle mensen die zouden komen weg moesten sturen." Het museum had een gymnastiekdag gepland, met een roeiapparaat, en been- en rugversterkende oefeningen, "om te roeien met de riemen de we hebben, onze rug recht te houden en op de been te blijven".
Kinderen
Ook kinderen deden mee. Circa twintig kinderen dansten in het Kinderboekenmuseum met Dolfje, deden een krachttrainning met Kikker en pilates met Pippi. De directeur van dit museum, Aad Meinderts, verwoordde wat veel collega's dachten: "Hallo, wij zijn er ook nog! We hebben ons lang genoeg gedragen als de braafste van de klas."
"Het statement is gemaakt", aldus de Museumvereniging aan het eind van de middag.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De advocaten van de twee verdachten in de Woudenbergse misbruikzaak hebben donderdag gepleit voor aanmerkelijk lagere straffen dan eerder deze week geëist door het Openbaar Ministerie. Justitie wil dertig en twintig jaar gevangenisstraf tegen het tweetal, de 57-jarige Richard van den B. en de 34-jarige Evertje van E. Ook wil het OM tbs met dwangverpleging voor beiden.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat rechtbank Den Haag heeft geoordeeld dat Nederland nog altijd geen asielzoekers mag terugsturen naar Italië omdat de opvang daar niet op orde zou zijn, stuit op kritiek in de Tweede Kamer. Bij een asieldebat bleek donderdag dat een meerderheid hier kritisch op is. Don Ceder (ChristenUnie) vreest dat de uitspraak leidt tot een "perverse prikkel". Landen zouden zo worden aangemoedigd om hun opvang slecht te regelen, zodat ze minder asielzoekers hoeven op te vangen.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam wil 2500 voltijdsbanen schrappen voor 2030, schrijft wethouder Hendrik Jan Biemond aan de gemeenteraad op basis van gemaakte afspraken in het coalitieakkoord. De reden is dat de organisatie te groot is geworden en de gemeente efficiënter te werk wil gaan, zodat geld overblijft om te investeren in de stad.
17 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie zoekt donderdag "extra" bij basisscholen in Overasselt en Heumen nadat de marechaussee woensdag vuurwapens vond in de buurt van een school in Overasselt. Een woordvoerder geeft daar geen precieze reden voor, maar meldt wel dat er geen signalen zijn dat er bij de scholen wapens liggen. Ook bij een buitenschoolse opvang in Overasselt wordt gezocht.
51 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Sinds de vorige update van het RIVM op 3 september zijn er negen nieuwe patiënten gemeld die besmet zijn met het westnijlvirus. Het aantal meldingen van mensen die dat virus opliepen, staat hiermee op achttien. In totaal zijn er in 2026 drie patiënten overleden. Vorige week meldde het instituut één dode.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2025 is bij vier personen euthanasie verleend waarbij het postcovidsyndroom de hoofdreden was voor levensbeëindiging. Dat meldt artsenvakblad Medisch Contact, dat de cijfers opvroeg bij de Regionale Toetsingscommissies Euthanasie (RTE). De RTE bevestigt de berichtgeving.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pogingen om het coronavirus regionaal aan te pakken vanaf de zomer van 2020 waren "ingewikkeld en ongemakkelijk", zei toenmalig bestuurder van de GGD Amsterdam Anja Schreijer tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 uur geleden