ACM zet stap naar afstemming stroomverbruik grootverbruikers
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) wil dat bedrijven gezamenlijk overeenkomsten kunnen sluiten met netbeheerders voor capaciteit op het stroomnet. Daarbij delen meerdere grootverbruikers samen transportvermogen op het net, terwijl ze hun eigen aansluiting behouden. Eerder had de ACM dit nog niet in regelgeving vastgelegd.
De toezichthouder heeft donderdag een ontwerpbesluit gepresenteerd waarop marktpartijen mogen reageren. De ACM verwacht in het najaar een definitief besluit te nemen.
De veranderende regels hierover moeten het makkelijker maken voor bedrijven om de vraag en het aanbod van elektriciteit lokaal op elkaar af te stemmen. Als bijvoorbeeld met windmolens veel stroom wordt opgewekt, kan een ander bedrijf in de groep juist meer verbruiken. Het stroomnet kan zo efficiënter worden gebruikt. Hierdoor ontstaat er ruimte op het stroomnet voor andere gebruikers, waardoor netcongestie kan worden tegengegaan.
Transportcapaciteit
"De groepstransportovereenkomst helpt bedrijven in het vinden van schaarse transportcapaciteit", legt bestuurslid Manon Leijten van de ACM uit. "Het is een belangrijk onderdeel in de aanpak van netcongestie en belangrijk voor het ontwikkelen van energiehubs."
Netbeheerders hebben van de toezichthouder al enige tijd de ruimte gekregen om te experimenteren met het aanbieden van groepscontracten voor transportcapaciteit. Nadat de ACM een definitief besluit heeft genomen over de contracten, kunnen netbeheerders deze op grotere schaal gaan aanbieden.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
25 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
41 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
3 uur geleden