ACM wil geen prijsafspraken supermarkten over plastic verpakking
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) vindt het niet noodzakelijk dat supermarkten gezamenlijke prijsafspraken mogen maken over plastic verpakkingen. Dat meldt de toezichthouder in een beoordeling van een initiatief van het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL).
Vanaf 1 juli 2023 gelden nieuwe regels voor plastic verpakkingen. Dan mogen supermarkten, maar ook andere winkels, geen gratis wegwerpbekers en maaltijdverpakkingen aan de klant meegeven. Hiervoor moet de klant een aparte prijs betalen.
Branchevereniging CBL wil graag dat haar leden afspraken mogen maken over een gezamenlijke vaste meerprijs om te voorkomen dat elke supermarkt straks een ander bedrag hanteert voor wegwerpplastic. De ACM ziet daar geen reden toe, omdat een dergelijke prijsafspraak niet noodzakelijk lijkt om de duurzaamheid te stimuleren en prijsafspraken de concurrentie beperken.
Richtlijnen
De overheid heeft richtlijnen gegeven voor de aparte prijzen van wegwerpbekers en -bakjes die (deels) gemaakt zijn van plastic. Die richtprijzen zijn volgens de ACM niet-bindend. Ondernemingen mogen zelf de prijs voor het wegwerpplastic bepalen. De opbrengst is voor de ondernemingen. Bedrijven worden wel aangemoedigd om de opbrengst in te zetten voor duurzame en herbruikbare alternatieven.
De ACM ziet wel het risico dat het duurzaamheidsdoel van de maatregel in gevaar kan komen als elke onderneming zelf de aparte prijs kan bepalen. Maar op dit moment is het volgens de ACM nog te onzeker hoe bedrijven in de praktijk zullen omgaan met het bepalen van de prijs. Daarom kan de ACM nu geen uitzondering op de mededingingsregels maken die een gezamenlijke prijsafspraak toestaat.
De ACM heeft het CBL gevraagd om eerst de situatie aan te kijken. Bovendien gaat de overheid in 2024 de regels evalueren en onderzoeken of het duurzaamheidsdoel met de huidige regels wordt bereikt. De overheid kan dan besluiten om toch wettelijke minimumprijzen voor plastic verpakkingen in te voeren in plaats van niet-bindende richtprijzen. Mocht in de praktijk blijken dat een afspraak over een gezamenlijke vaste prijs toch noodzakelijk is, dan zal de ACM opnieuw kijken naar zo'n voorstel.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
16 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
16 uur geleden