Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ACM wil geen prijsafspraken supermarkten over plastic verpakking

ACM wil geen prijsafspraken supermarkten over plastic verpakking

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) vindt het niet noodzakelijk dat supermarkten gezamenlijke prijsafspraken mogen maken over plastic verpakkingen. Dat meldt de toezichthouder in een beoordeling van een initiatief van het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL).

Vanaf 1 juli 2023 gelden nieuwe regels voor plastic verpakkingen. Dan mogen supermarkten, maar ook andere winkels, geen gratis wegwerpbekers en maaltijdverpakkingen aan de klant meegeven. Hiervoor moet de klant een aparte prijs betalen.

Branchevereniging CBL wil graag dat haar leden afspraken mogen maken over een gezamenlijke vaste meerprijs om te voorkomen dat elke supermarkt straks een ander bedrag hanteert voor wegwerpplastic. De ACM ziet daar geen reden toe, omdat een dergelijke prijsafspraak niet noodzakelijk lijkt om de duurzaamheid te stimuleren en prijsafspraken de concurrentie beperken.

Richtlijnen

De overheid heeft richtlijnen gegeven voor de aparte prijzen van wegwerpbekers en -bakjes die (deels) gemaakt zijn van plastic. Die richtprijzen zijn volgens de ACM niet-bindend. Ondernemingen mogen zelf de prijs voor het wegwerpplastic bepalen. De opbrengst is voor de ondernemingen. Bedrijven worden wel aangemoedigd om de opbrengst in te zetten voor duurzame en herbruikbare alternatieven.

De ACM ziet wel het risico dat het duurzaamheidsdoel van de maatregel in gevaar kan komen als elke onderneming zelf de aparte prijs kan bepalen. Maar op dit moment is het volgens de ACM nog te onzeker hoe bedrijven in de praktijk zullen omgaan met het bepalen van de prijs. Daarom kan de ACM nu geen uitzondering op de mededingingsregels maken die een gezamenlijke prijsafspraak toestaat.

De ACM heeft het CBL gevraagd om eerst de situatie aan te kijken. Bovendien gaat de overheid in 2024 de regels evalueren en onderzoeken of het duurzaamheidsdoel met de huidige regels wordt bereikt. De overheid kan dan besluiten om toch wettelijke minimumprijzen voor plastic verpakkingen in te voeren in plaats van niet-bindende richtprijzen. Mocht in de praktijk blijken dat een afspraak over een gezamenlijke vaste prijs toch noodzakelijk is, dan zal de ACM opnieuw kijken naar zo'n voorstel.

Meer uit Financieel

CPB: bijna 12.000 huurders van corporatiewoningen hebben koophuis

DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".

13 minuten geleden
Wall Street sluit licht hoger na dagvaardingen tegen Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

1 uur geleden
Paramount Skydance klaagt Warner Bros. aan om Netflix-deal

NEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.

3 uur geleden
Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

FRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.

5 uur geleden
Heineken eindigt onderaan hogere AEX na vertrek topman

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.

5 uur geleden
Goud- en zilverprijzen bereiken nieuwe records na dagvaarden Fed

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.

7 uur geleden
Britten starten onderzoek naar chatbot Grok om AI-naaktbeelden

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.

7 uur geleden