ACM: warmteleveranciers maken geen misbruik van prijsverhogingen
DEN HAAG (ANP) - Warmteleveranciers lijken zich te houden aan de oproep om de prijzen niet onnodig te verhogen en de maximumtarieven niet te misbruiken om meer winsten te behalen. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na een eerste analyse van de tarieven van leveranciers. De toezichthouder blijft de leveranciers wel scherp in de gaten houden.
Warmteleveranciers hebben hun tarieven voor het jaar 2022 fors verhoogd, maar zijn hierbij gemiddeld 18 procent onder het maximale variabele tarief gebleven. Vier warmteleveranciers vragen volgens de toezichthouder het maximumtarief, maar doen dit alleen voor warmtenetten die helemaal met aardgas worden verwarmd. Voor gebruikers die zijn aangesloten op een warmtenet met andere bronnen rekenen deze leveranciers een lager tarief.
In de Warmtewet is vastgelegd dat de ACM jaarlijks het maximale leveringstarief voor warmte moet vaststellen op basis van de gasprijs. Warmteleveranciers moeten altijd onder het vastgestelde tariefplafond blijven.
Verder onderzoek
Bij het vaststellen van de warmtetarieven voor 2022 heeft de toezichthouder berekend dat de totale kosten voor een gezin dat is aangesloten op een warmtenet met maximaal 67 procent kon stijgen. Uit de analyse blijkt dat die totale kosten bij de vijf grootste leveranciers met gemiddeld 41 procent zijn gestegen.
Voor de consument betekent dit nog steeds een forse stijging van de energierekening. De ACM heeft daarom ook gekeken naar de redenen voor de stijging. Hieruit blijkt dat de inkoopkosten voor aardgas, elektriciteit, restwarmte en hernieuwbare energie voor warmteleveranciers fors gestegen zijn.
De ACM gaat in 2022 verder onderzoek doen naar de rendementen van warmteleveranciers. Ook houdt zij signalen van gestegen warmtetarieven bij bijvoorbeeld niet-vergunninghoudende warmteleveranciers in de gaten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediƫnten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
26 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiƫle druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan importheffingen op producten gemaakt met staal en aluminium te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Naar verwachting komt president Donald Trump snel met een bekendmaking over deze heffingen, mogelijk al donderdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten staan vierkant achter Panama en kijken ernaar uit "om de economische samenwerking met deze belangrijke partner te verstevigen". Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio in reactie op het nieuws dat China Panamese schepen zou vasthouden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden verlies gesloten. De AEX-index drong een deel van de eerdere verliezen terug. Mogelijk dat uitlatingen van de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor enig optimisme zorgden. Hij zei met Oman te werken aan een protocol voor het monitoren van het scheepsverkeer in de Straat van Hormuz.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechter dat de overheid haar banden met Anthropic voorlopig niet mag verbreken. Het AI-bedrijf stapte een maand geleden naar de rechter om een besluit van het Pentagon aan te vechten om het bedrijf als een risico voor de toeleveringsketen aan te merken.
5 uur geleden