ACM: voorstel einde salderingsregeling uitvoerbaar mits aangepast
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) vindt het wetsvoorstel voor het afschaffen van de salderingsregeling uitvoerbaar en handhaafbaar, als het op enkele punten aangepast en verduidelijkt wordt. Op verzoek van de minister voor Klimaat en Groene Groei heeft de ACM het wetsvoorstel getoetst.
Met het wetsvoorstel vervalt per 1 januari 2027 de gunstige regeling waarmee mensen de stroomopbrengst van zonnepanelen mogen wegstrepen tegen hun energieverbruik. Eerder dit jaar kreeg een voorstel om de salderingsregeling stapsgewijs af te bouwen geen meerderheid in de Eerste Kamer, maar in het hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet staat dat die regeling per 2027 verdwijnt.
In plaats daarvan ontvangen consumenten die elektriciteit terugleveren een vergoeding van hun leverancier. De marktwaakhond moet erop toezien dat consumenten een 'redelijke terugleververgoeding' ontvangen voor hun opgewekte zonnestroom.
Wetsvoorstel
De ACM stipt aan dat het wetsvoorstel op sommige punten onduidelijk is. Zo geeft het huidige voorstel geen duidelijkheid over het voortbestaan van de terugleverkosten die veel leveranciers nu vragen aan consumenten met zonnepanelen. Ook wordt niet duidelijk wat een 'redelijke terugleververgoeding' is.
De toezichthouder wil de bevoegdheid om een minimale terugleververgoeding op te leggen aan leveranciers en pleit ervoor dat er duidelijkheid komt over langlopende contracten die voor 2027 zijn afgesloten en die tot na het afschaffen van de regeling doorlopen.
Vereniging Eigen Huis (VEH) wil dat het kabinet spoedig met nieuwe stimuleringsmaatregelen voor zonnepanelen komt. "Door het afschaffen van de salderingsregeling en stijgende vergoedingen die energieleveranciers rekenen voor teruggeleverde stroom daalt de vraag naar zonnepanelen nu al sterk", stelt de belangenorganisatie. "Het kabinet moet huis- en appartementseigenaren veel meer vertrouwen geven dat investeren in zonnepanelen verstandig en belangrijk is."
Consumentenbond
De organisatie vindt dat het kabinet een terugverdientijd van 7 jaar zou moeten garanderen, "omdat uit de praktijk blijkt dat veel consumenten anders afhaken". VEH stelt dat zonder nieuw beleid de terugverdientijden van zonnepanelen vanaf 2027 oplopen naar 16 jaar.
Ook de Consumentenbond wijst erop dat mensen kunnen afhaken van zonne-energie door de plannen. De bond vindt dat er de komende jaren maatregelen van de overheid nodig blijven om het installeren van zonnepanelen aantrekkelijk te houden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten breiden de uitzonderingen van de importheffingen op bepaalde Canadese producten uit. Dat heeft senator Susan Collins vrijdag gezegd op X. De stap kan de herverkiezingscampagne van de Republikeinse Collins een impuls geven.
45 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft ingestemd om een onderzoek van de Amerikaanse toezichthouder FTC te schikken voor 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 89 miljoen euro. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Het onderzoek zou gaan over vertragingen bij leveringen en andere klachten van klanten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.
5 uur geleden