ACM trekt verzoek om onderzoek naar overname door Microsoft in
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft het verzoek aan de Europese Commissie ingetrokken om de overname van start-up Inflection door Microsoft te onderzoeken. De ACM deed dit verzoek door zorgen over de mogelijke negatieve gevolgen van deze overname voor innovatie en keuze voor Nederlandse consumenten en bedrijven op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
Naast de ACM hadden meerdere Europese toezichthouders de Commissie gevraagd om deze overname te onderzoeken. Ook die andere toezichthouders hebben hun verzoeken ingetrokken. De intrekking volgt op een uitspraak van het Europees Hof van Justitie in de zaak Illumina-Grail. De hoogste Europese rechter oordeelde in die zaak dat de Europese Commissie kleine overnames alleen kan onderzoeken op verzoek van nationale mededingingsautoriteiten zoals de ACM, als die autoriteiten ook in eigen land bevoegd zijn om de overname te onderzoeken.
De overname van Inflection door Microsoft haalt echter de Nederlandse omzetdrempels niet en de ACM heeft geen bevoegdheid om overnames onder die drempels te toetsen. Start-ups zoals Inflection behalen volgens de ACM vaak relatief weinig omzet, terwijl deze bedrijven wel veel waarde vertegenwoordigen. Ook kunnen overnames onder de omzetdrempels volgens de ACM negatieve gevolgen hebben voor consumenten en bedrijven in Nederland, bijvoorbeeld wanneer een dominante onderneming een kleine opkomende concurrent opkoopt. ACM-bestuursvoorzitter Martijn Snoep pleit dan ook voor meer bevoegdheid voor de toezichthouder om ook de gevolgen van deze kleinere overnames te onderzoeken.
Nieuwe divisie
Inflection en het Amerikaanse Microsoft zijn allebei actief op het gebied van kunstmatige intelligentie, waaronder AI-chatbots. In maart dit jaar nam Microsoft een groot deel van het personeel en twee van de drie medeoprichters van Inflection over. Ook verwierf Microsoft het intellectueel eigendomsrecht voor het AI-model van Inflection en de chatbot Pi.
Topman Satya Nadella van Microsoft stelde met het overgenomen personeel een nieuwe divisie te vormen genaamd Microsoft AI. Dat onderdeel richt zich op het verbeteren van Microsofts eigen AI-product, CoPilot. Die stap wekte de zorgen van de Britse en Amerikaanse autoriteiten. De Britse toezichthouder oordeelde eerder deze maand dat de overname geen bedreiging vormt voor de concurrentie in het Verenigd Koninkrijk. De Amerikaanse waakhond doet nog onderzoek.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
1 dag geleden