ACM treedt op tegen illegale gasnetten van beheerder garageboxen
DEN HAAG (ANP) - Het Friese bedrijf Bos stopt op last van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) met het beheren van illegale gasnetten. Uit een onderzoek van de ACM bleek dat op verschillende locaties van de beheerder van garageboxparken één gasaansluiting op het openbare net werd gedeeld met verschillende garageboxen en bedrijfsruimten. Hierdoor ontstonden illegale private gasnetten.
Het beheren van een gasnet is volgens de ACM een grote verantwoordelijkheid en vraagt veel kennis en expertise. Bovendien hebben afnemers op een dergelijk net vaak niet de mogelijkheid om een eigen energieleverancier te kiezen. Daarom mag een gasnet alleen door aangewezen netbeheerders worden beheerd, tenzij een onderneming hiervoor een ontheffing heeft gekregen van de ACM. De firma Bos komt voor zo'n ontheffing niet in aanmerking.
De beheerder heeft naar aanleiding van dit onderzoek toegezegd de illegale private gasnetten in Leeuwarden en in Dokkum voor 1 juni 2023 buiten werking stellen. Eigenaren van garageboxen of bedrijfsruimten die een aansluiting willen op het openbare gasnet hebben zo voldoende tijd om hiervoor een aanvraag te doen bij de aangewezen netbeheerder.
Privaat
De ACM wijst erop dat een illegaal privaat net ook civielrechtelijke gevolgen kan hebben voor de beheerder van een dergelijk net. Dit blijkt volgens de toezichthouder ook uit een recente uitspraak van de rechtbank Rotterdam over een bedrijf dat een illegaal net in beheer had en energie leverde zonder vergunning. Hierdoor konden afnemers bijvoorbeeld geen eigen energieleverancier kiezen.
Om te voorkomen dat partijen een net illegaal gaan beheren, heeft de ACM in juni 2021 aandacht gevraagd voor het verbod op private elektriciteits- of gasnetten. Netbeheerders kunnen ook aankloppen bij de ACM als zij vermoeden dat er bij een aanvraag voor een nieuwe gas- of elektriciteitsaansluiting sprake zou kunnen zijn van de aanleg van een illegaal privaat net.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
6 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
8 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
8 uur geleden