ACM stelt extra onderzoek in naar energiebedrijven
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt een extra onderzoek in om te kijken of energiebedrijven ook na de winter hun leveringen op peil kunnen houden. Volgens de toezichthouder zijn door de hoge gasprijzen de laatste tijd verschillende kleine energiebedrijven in de problemen gekomen en omgevallen. Vandaar dat de ACM nu extra goed wil weten of alle spelers in de markt nog wel kunnen blijven voldoen aan de eisen voor leveringszekerheid.
Alle 57 energieleveranciers met de nodige vergunning zullen in maart extra informatie moeten aanleveren. De extra controle komt bovenop de reguliere monitoring die de ACM altijd al jaarlijks vóór de winter uitvoert bij alle energieleveranciers. Mocht straks naar voren komen dat bedrijven er financieel slecht voor staan dan wordt het toezicht op deze leveranciers verscherpt.
In totaal heeft de ACM in het afgelopen half jaar van acht energieleveranciers de leveringsvergunning ingetrokken. Bij zes bedrijven was sprake van een bankroet als gevolg van de hoge energieprijzen, bijvoorbeeld bij Welkom Energie waarbij tienduizenden huishoudens aangesloten waren. De klanten van de omgevallen bedrijven zijn overgeheveld naar andere energiebedrijven. Dat had wel veel impact voor die mensen. Niet alleen gingen hun tarieven ineens flink omhoog, ook is het nog maar de vraag of ze al betaalde voorschotten aan hun vroegere energiebedrijf ooit nog terugkrijgen.
Niet alleen hogere energieprijzen vormen een risico, ook als de prijzen op de energiemarkt weer gaan dalen kan dat gevaren met zich meebrengen. De ACM legt uit dat energieleveranciers energie dagelijks kunnen inkopen tegen dagprijzen, maar ze kunnen er ook voor kiezen hun inkoop van energie voor langere tijd vast te leggen. Als veel energie voor een relatief hoog bedrag is ingekocht, bestaat het risico dat een leverancier dan te veel ingekochte energie uiteindelijk tegen een lagere prijs moet verkopen.
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
18 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geleden