ACM roept zorgbrancheclubs tot de orde over onderhandelingen
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft brancheorganisaties in de zorg tot de orde geroepen over wat wel en niet mag rond contractonderhandelingen tussen zorgaanbieders en inkopers, zoals verzekeraars. De toezichthouder kreeg namelijk signalen dat sommige verenigingen de regels voor vrije concurrentie overtraden. Met een nieuwe leidraad wil de ACM nu duidelijkheid scheppen over grenzen aan samenwerking in de zorg.
Bij de ACM kwamen onder andere signalen binnen dat brancheorganisaties hun leden adviseerden een prijsplafond te hanteren. Ook deelden ze informatie over individuele contracten. Dit is verboden, omdat als uitgangspunt bij de meeste zorg nog altijd geldt dat ziekenhuizen of ander soort zorgaanbieders moeten concurreren op bijvoorbeeld prijs, kwaliteit of service. Die marktwerking moet in theorie gunstig uitpakken voor de klant.
Zowel aan de aanbiederskant als aan de inkoperskant waren er aanwijzingen dat brancheorganisaties te ver gingen met hun bemoeienis bij individuele contractonderhandelingen, licht een woordvoerder toe. Maar diepgaand onderzoek naar mogelijke overtredingen deed de ACM niet. "We hebben signalen ontvangen en daarna een aantal indringende gesprekken gevoerd met brancheorganisaties in de zorg, en daarmee het onderzoek afgesloten." Of de mogelijk verboden afspraken nadelige effecten hebben gehad voor verzekerden, is daarom niet te zeggen door de ACM.
Samenwerking
Volgens de toezichthouder kwamen de onduidelijkheden voort uit de verschillende crisissituaties waar de zorg de afgelopen jaren mee kampte, zoals de coronapandemie en de extreme prijsstijgingen voor energie. Organisaties hebben nu de kans om te reageren op het eerste concept van de leidraad over de rol van brancheorganisaties bij contractonderhandelingen. Maar de kern blijft volgens de ACM staan. "Concurrentieregels zijn concurrentieregels, die blijven hetzelfde."
Op veel andere vlakken mogen bedrijven in de zorg wel samenwerken, benadrukt de ACM. Brancheorganisaties kunnen leden bijvoorbeeld wijzen op bepaalde regels die relevant zijn voor contractonderhandelingen. "Samenwerking in de zorg staat hoog op de agenda bij ons", stelt de woordvoerder.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
8 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
30 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Aziƫ lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
9 uur geleden