ACM: Pfizer stopt met verlagen korting, dus geen onderzoek
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM), de concurrentiewaakhond van de overheid, doet geen onderzoek naar geneesmiddelenfabrikant Pfizer. Dat bedrijf heeft mogelijk de regels over concurrentie overtreden, maar is ermee gestopt, zegt de toezichthouder.
Pfizer had vroeger een patent op etanercept, de werkzame stof in het geneesmiddel Enbrel. Dat wordt voorgeschreven aan mensen die last hebben van aandoeningen als reuma en psoriasis. Pfizer verdiende er ongeveer 150 miljoen euro per jaar aan. Toen het patent verliep, mochten anderen het middel namaken.
Enbrel wordt verstrekt via ziekenhuizen. Pfizer gaf die ziekenhuizen korting bij het kopen van het geneesmiddel. Als de ziekenhuizen het middel van concurrenten kochten en dus minder Enbrel nodig hadden, ging de korting omlaag, waardoor ze mogelijk duurder uit waren. Maar sommige patiënten kunnen niet overstappen op een alternatief geneesmiddel. "Voor die groep zou de prijs van Enbrel ongeveer vier keer zo hoog kunnen worden" als wanneer ze voor een concurrent hadden gekozen, aldus de ACM.
Volgens de toezichthouder lijkt dat in strijd met de regels over mededinging te zijn. Pfizer heeft de waakhond laten weten dat het de regels niet heeft overtreden, maar dat het toch stopt met het aanpassen van de korting. Ziekenhuizen kunnen met behoud van korting overstappen op de geneesmiddelen van concurrenten.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
8 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
11 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.
14 uur geleden