ACM: Pfizer stopt met verlagen korting, dus geen onderzoek
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM), de concurrentiewaakhond van de overheid, doet geen onderzoek naar geneesmiddelenfabrikant Pfizer. Dat bedrijf heeft mogelijk de regels over concurrentie overtreden, maar is ermee gestopt, zegt de toezichthouder.
Pfizer had vroeger een patent op etanercept, de werkzame stof in het geneesmiddel Enbrel. Dat wordt voorgeschreven aan mensen die last hebben van aandoeningen als reuma en psoriasis. Pfizer verdiende er ongeveer 150 miljoen euro per jaar aan. Toen het patent verliep, mochten anderen het middel namaken.
Enbrel wordt verstrekt via ziekenhuizen. Pfizer gaf die ziekenhuizen korting bij het kopen van het geneesmiddel. Als de ziekenhuizen het middel van concurrenten kochten en dus minder Enbrel nodig hadden, ging de korting omlaag, waardoor ze mogelijk duurder uit waren. Maar sommige patiënten kunnen niet overstappen op een alternatief geneesmiddel. "Voor die groep zou de prijs van Enbrel ongeveer vier keer zo hoog kunnen worden" als wanneer ze voor een concurrent hadden gekozen, aldus de ACM.
Volgens de toezichthouder lijkt dat in strijd met de regels over mededinging te zijn. Pfizer heeft de waakhond laten weten dat het de regels niet heeft overtreden, maar dat het toch stopt met het aanpassen van de korting. Ziekenhuizen kunnen met behoud van korting overstappen op de geneesmiddelen van concurrenten.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 40-jarige voetbaltrainer uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor het jarenlang heimelijk filmen van ruim vijfhonderd jonge jongens in de kleedkamers van verschillende voetbalclubs. De rechtbank acht hem ook schuldig aan ontucht met een minderjarige jongen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange celstraf geëist tegen vier verdachten in het hoger beroep van het grote liquidatieproces Marengo. De zaak draait onder meer om zes onderwereldmoorden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij uit de hand gelopen demonstraties tegen de komst van asielzoekers in Vriezenveen en Wijk bij Duurstede zijn maandagavond drie mensen aangehouden. Dat meldt de politie dinsdag. In het Overijsselse Vriezenveen ging het om twee personen, in Wijk bij Duurstede om een arrestatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Japanse keizer Naruhito brengt over twee weken een bezoek aan Delft, Leiden, Utrecht en Amstelveen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dinsdag het programma bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Justitie in België wil drie verdachten vervolgen voor het plannen van een ontvoering van de toenmalige Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne in 2022. Een woordvoerster van het federaal parket in Brussel bevestigt berichtgeving daarover van Belgische media. De kranten schrijven dat het Nederlanders betreft.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Nederland raadt voetbalfans die voor het WK naar de Verenigde Staten afreizen aan extra reistijd in te plannen en ervoor te zorgen dat alle papieren op orde zijn. Er wordt extra drukte op vliegvelden verwacht, vooral bij de douane. Om alles in goede banen te laten lopen, zet het land extra personeel in, net als snellere verwerkingssystemen.
5 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag overnachtten 65 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond. Die heeft de gemeente Borger-Odoorn vanaf maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen overnachten.
5 uur geleden