ACM onderzoekt webshop bol om mogelijk voortrekken ondernemers
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) doet onderzoek naar webwinkel bol. Volgens de concurrentietoezichthouder zijn er signalen dat het bedrijf zichzelf en bepaalde ondernemers voortrekt, ten koste van andere verkopers op het platform.
De ACM noemt de naam van bol zelf niet, maar spreekt van een onderzoek naar een onlineplatform. Bol bevestigt vragen te hebben ontvangen van de waakhond over de wijze waarop het bedrijf zijn platform heeft ingericht voor verkooppartners.
De grootste webshop in Nederland verkoopt niet alleen zelf veel artikelen, maar laat ook andere verkopers toe op zijn platform. Meerdere van die verkooppartners hebben bij de ACM geklaagd dat hun aanbod minder goed zichtbaar is bij bol, zelfs als ze wel de beste prijs zouden bieden.
Signalen
"Zij stellen dat de aanbiedingen van het onlineplatform zélf of van bepaalde ondernemers worden voorgetrokken. Ook zijn er signalen dat het onlineplatform data gebruikt van ondernemers om zo de eigen positie op het platform te versterken", legt de ACM uit.
Het doel van het onderzoek is om uit te zoeken of bol daadwerkelijk de wet overtreedt. Als dit het geval is, dan kan de ACM optreden met bijvoorbeeld een boete of last onder dwangsom.
Platform verbeteren
Bol zegt aan de vragen van de toezichthouder gehoor te geven. "Het spreekt voor zich dat we volledig meewerken aan het onderzoek van de ACM. Onze collega's werken hard om de toezichthouder van alle benodigde informatie te voorzien."
Bol benadrukt verder de relatie met zijn verkooppartners "uitermate belangrijk" te vinden. "We zijn altijd op zoek naar manieren om ons platform te verbeteren en zien het onderzoek met vertrouwen tegemoet."
Amazon
De ACM wil niet zeggen of er in Nederland ook klachten zijn binnengekomen over andere platformen. Er klinken vaker soortgelijke verwijten tegen grote webshops. De Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC beschuldigde Amazon vorig jaar nog van monopoliegedrag op het gebied van onlinemarktplaatsen.
Amazon zou verkopers op zijn platform in feite dwingen om gebruik te maken van de eigen logistieke diensten en bezorgdiensten. In ruil daarvoor worden hun producten dan prominent op Amazon geplaatst, stelde de FTC. Ook werd het Amazon in de Verenigde Staten kwalijk genomen dat het bedrijf verkopers straft die voor hun waar lagere prijzen hanteren op concurrerende sites. Amazon heeft de beschuldigingen tegengesproken. Het concern zei zich in de rechtszaal te zullen verdedigen.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van E.ON, het Duitse moederbedrijf van Essent en Energiedirect.nl, vindt dat Duitsland het tempo van de uitbreiding van wind- en zonne-energie moet vertragen. Volgens Leonhard Birnbaum hebben de stroomnetten in Duitsland moeite om de toename van nieuwe hernieuwbare projecten aan te kunnen. Dat heeft hij gezegd in de Süddeutsche Zeitung.
26 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het veelgebruikte metaal wordt aangejaagd door de vrees dat de wereldmarkt afstevent op een aanbodtekort. De haast om koper naar de Verenigde Staten te brengen in afwachting van mogelijke Amerikaanse importtarieven lijkt de tekorten elders te verergeren, doordat mijnbouwers moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Koper is zeer gewild door de belangrijke rol ervan in de elektrificatie en de energietransitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotel-, restaurant- en caféhouders zijn het laatste kwartaal van dit jaar minder somber geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de stemming in de branche nog steeds overwegend negatief, maar gaandeweg het jaar lijkt het vertrouwen wel te verbeteren. Met onder meer de feestdagen in aantocht zijn horecaondernemers in de nieuwste peiling van het statistiekbureau vooral minder negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in oktober meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,1 procent, na een stijging van 3,8 procent in september. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 5 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
8 uur geleden