ACM mist middelen om te handhaven op postmarkt, zegt bestuurslid
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) vindt het lastig om in de gaten te houden of PostNL wel goed de post bezorgt. De toezichthouder zegt signalen te ontvangen over de slechte kwaliteit bij aangetekende post. Ook zijn er klachten dat postbezorgers van PostNL niet de verplichte vijf dagen per week langskomen. Maar goede middelen om een goede postbezorging af te dwingen, heeft de ACM volgens bestuurslid Manon Leijten niet.
"Wij krijgen in toenemende mate veel klachten over de kwaliteit van de post en we hebben hier niet in alle gevallen de juiste instrumenten voor", zei Leijten in een rondetafelgesprek met leden van de Tweede Kamer over de toekomst van de postmarkt.
Ze legde daarin uit dat de regering en het parlement geen duidelijke normen hebben vastgelegd op basis waarvan de ACM de kwaliteit kan handhaven bij PostNL, dat na een omstreden fusie met concurrent Sandd voor een groot deel van de postmarkt monopolist is.
Aangetekende post
PostNL is de aangewezen partij om de universele postdienst (upd) uit te voeren. Dat is een aantal bezorgdiensten die volgens de wet voor iedereen beschikbaar en betaalbaar moeten zijn. Daar vallen ook aangetekende poststukken onder, maar de ACM kan volgens Leijten moeilijk nagaan of die bezorging goed gaat. "Voor aangetekende post heeft de wetgever geen norm vastgelegd. Hij moet van goede kwaliteit zijn en wij hebben een poging gedaan om die norm in te vullen, daar zijn wij teruggefloten door de rechter", zei ze. Ook heeft de toezichthouder volgens haar geen middelen om na te gaan hoeveel post daadwerkelijk aankomt.
PostNL-topvrouw Herna Verhagen herhaalde in het gesprek met Kamerleden haar pleidooi voor een aanpassing van de postwet uit 2009. De postvolumes dalen doordat veel urgente berichten via e-mail of appjes worden verstuurd, dus wil ze het liefst dat de meeste brieven binnen twee dagen bezorgd moeten worden in plaats van binnen één dag.
DHL
Concurrent DHL pleitte er juist voor de upd voor minder delen van de postbezorging te laten gelden, wat tot minder regulering leidt. Het lukt het dochterbedrijf van Deutsche Post DHL volgens directeur corporate communications Ewout Blaauw al te concurreren met postpakketjes die door de brievenbus passen. Binnenkort volgt ook een eigen dienst voor aangetekende post. "De postmarkt die werd opgeofferd aan een noodzakelijk geacht monopolie, leeft als onderdeel van een brede bezorgmarkt op."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP en vermogensbeheerder CBRE Investment Management investeren in de bouw van nieuwe huurwoningen voor senioren. Met een startkapitaal van 350 miljoen euro willen de partijen in de komende jaren ongeveer duizend seniorenwoningen bouwen.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De tabaksfabrikanten British American Tobacco (BAT) International en Philip Morris zijn onder boetes uitgekomen voor sponsoring op festivals, maar worden nog steeds bestraft voor het maken van verboden reclame. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelde dinsdag dat drie van de vier boetes die door de overheid zijn opgelegd aan de fabrikanten van onder meer Pall Mall, Dunhill, Lucky Strike en Marlboro, onterecht zijn.
29 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Europa's afhankelijkheid van fossiele brandstoffen vormt risico's voor de prijsstabiliteit. Daarvoor waarschuwt Frank Elderson, bestuurslid van de Europese Centrale Bank (ECB) in een blogpost. "Europa's energieafhankelijkheid is een van de kritieke kwetsbaarheden van onze economie geworden."
1 uur geledenGURUGRAM (ANP) - Campbell Wilson, topman bij Air India, heeft zijn vertrek aangekondigd. Het bedrijf kampt met forse verliezen en heeft last van strengere regelgeving rondom veiligheid na een crash van een vliegtuig van de maatschappij afgelopen zomer.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bijna een op de vijf tankstations in Frankrijk kampt met een tekort aan een of meerdere brandstoffen. Dat zei de Franse staatssecretaris van Energie Maud Bregeon. Zij voegde daaraan toe dat vooral tankstations van TotalEnergies problemen hebben. De Franse oliemaatschappij heeft de prijs aan de pomp in Frankrijk sinds het begin van de oorlog laag gehouden, wat tot meer drukte heeft geleid op zijn tankstations.
2 uur geledenDUIVEN (ANP) - Het IKEA-filiaal in Duiven blijft ook dinsdag de hele dag dicht, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat bevestigde een woordvoerder van de woonwinkel. IKEA had goede hoop dat de winkel weer open zou zijn. Dat moet nu op woensdag gebeuren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) was dinsdag de grootste stijger op de Amsterdamse beurs. Vlak voor opening van de handelsdag werd bekend dat investeringsfonds Pershing Square Holdings een overnamebod heeft gedaan op het muziekconcern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish.
4 uur geleden