ACM keurt tariefverhogingen netbeheerders goed
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft de voorstellen voor tariefverhogingen van de regionale netbeheerders en TenneT, de beheerder van het landelijke hoogspanningsnet, voor 2023 goedgekeurd. Netbeheerders hebben in oktober 2022 aangegeven de transporttarieven te moeten verhogen omdat zij door de hoge energieprijzen meer geld kwijt zijn aan het inkopen van elektriciteit en gas.
Tijdens het transport gaat namelijk een deel van het gas en de elektriciteit verloren en de netbeheerders moeten dat aanvullen door eigen inkoop die duurder is geworden. Een tweede reden waarom de netbeheerders hun tarieven moeten verhogen is doordat ze vanwege de energietransitie grote investeringen moeten doen om hun netten te verzwaren. De kosten daarvan worden over meerdere jaren uitgespreid. Een deel daarvan belandt nu al in de tarieven.
De netbeheerders hebben voorgesteld de tarieven van consumenten met gemiddeld 10 euro per maand te laten stijgen. Het kabinet heeft hier al rekening mee gehouden bij het vaststellen van de leveringstarieven van het prijsplafond dat op 1 januari 2023 in moet gaan.
Maximumtarieven
Ook voor bedrijven zullen de transporttarieven stijgen. Midden- en kleinbedrijven die vaak een aansluiting op het regionale net hebben, betalen in 2023 circa 30 procent tot 53 procent meer voor het transport van elektriciteit. Voor het transport van gas betalen ze 15 procent tot 35 procent meer, afhankelijk van de netbeheerder.
Voor grote bedrijven die zijn aangesloten op het hoogspanningsnet, stijgen de transportkosten met ongeveer de helft. Grootverbruikers met een directe aansluiting op het landelijke extra-hoogspanningsnet van TenneT moeten in 2023 gemiddeld 84 procent meer betalen. De ACM stelt ook de maximumtarieven vast die die netbeheerders in rekening mogen brengen voor de energiemeter. Deze meettarieven worden alleen gecorrigeerd voor inflatie.
Meer uit Financieel
BRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG) - Een Braziliaanse rechter heeft Meta opgedragen zich niet te mengen in de verspreiding van politieke of verkiezingsgerelateerde inhoud. De uitspraak volgt op een klacht van president Luiz Inácio Lula da Silva, die stelde dat zijn berichten "herhaaldelijk en systematisch" niet bij gebruikers aankomen.
5 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Albert Heijn heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie en de politie en het Openbaar Ministerie zien vooralsnog geen reden om zelfstandig een opsporingsonderzoek te starten naar het cybersecurityincident bij de supermarktketen. Dat zei Stan Duijf, bij de politie landelijk verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, donderdagavond in het televisieprogramma Pauw & De Wit.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen lijkt weer ten einde te komen. Op Wall Street herstelde het vertrouwen van beleggers donderdag na opmerkingen van topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia. Hij wees zorgen over financieringsproblemen bij CoreWeave van de hand. Daarbij zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
9 uur geleden