ACM: geen woekerwinsten bij drie grootste energiebedrijven
DEN HAAG (ANP) - De energiebedrijven Eneco, Essent en Vattenfall maken geen woekerwinsten dankzij de energiecrisis, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Daarover was vrees in onder meer de Tweede Kamer, maar de toezichthouder concludeert op basis van eigen onderzoek dat de winsten niet hoger zijn dan in vorige jaren. Het gaat om winsten van tussen de 0 en 5 procent van de omzet, wat jaarlijks neerkomt op "enkele tientjes" winst per huishouden.
Dat klanten desondanks veel betalen voor hun energie, komt door de hoge inkoopkosten waar de energiebedrijven mee te maken hebben aldus de toezichthouder. Ook moeten bedrijven meer betalen om zich tegen de risico's van de grillige energiemarkt te beschermen, schrijft de ACM.
De gasprijzen dalen al enige tijd, maar die prijsdaling merkt de klant nog lang niet altijd. Dat komt omdat de energiebedrijven gas en elektriciteit van tevoren inkopen op de groothandelsmarkt. Daardoor ontstaat een vertraging tussen de prijzen op de markt en de prijzen die klanten voor hun energie betalen.
Onredelijk
De ACM is scherper toezicht gaan houden toen het kabinet met een prijsplafond voor energie kwam. De komende tijd wordt onderzoek naar andere grote leveranciers voortgezet.
Bestuursvoorzitter Martijn Snoep begrijpt dat mensen de energieprijzen als onredelijk hoog ervaren, "maar dat is dus niet het geval". Hij benadrukt wel dat de tarieven voor klanten binnenkort moeten dalen als ook de prijzen op de groothandelsmarkt omlaag blijven gaan. "Dat houden we scherp in de gaten."
Het oude niveau
Eneco is blij dat de ACM het uitblijven van woekerwinsten bevestigt. "De ACM verschaft met dit onderzoek duidelijkheid voor iedereen", reageert het bedrijf. De energieleverancier erkent dat de tarieven nog niet terug zijn op het "oude niveau" en dat dit "voor veel mensen moeilijk is". Eneco wil mensen in energiearmoede blijven steunen.
De drie onderzochte energiebedrijven meldden vorige maand al mee te werken aan het onderzoek. "We vinden het goed dat de ACM hier bovenop zit", liet Vattenfall toen weten. Ook woordvoerders van Essent en Eneco benadrukten dat ze al van tevoren wisten dat de ACM zou langskomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de onthulling van de vliegende auto van de elektrische autofabrikant. Tesla-topman Elon Musk presenteerde zijn nieuwe sportwagen, de Roadster, tijdens een lanceringsevenement op een testlocatie van zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX in Texas. Het aandeel Tesla werd kort na opening ruim 1 procent hoger gezet.
31 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Transavia wil jaarlijks 200 miljoen euro besparen met het grootschalig bezuinigingsprogramma dat vorige week bekend werd. Dat heeft de voorzitter van vakbond NVLT deze week tegen het ANP gezegd en is bevestigd door de luchtvaartmaatschappij zelf. De vakbond onderhandelt momenteel met Transavia over de invulling van de bezuinigingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen merken in hun portemonnee. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Energiemonitor. Ook huishoudens van wie het vaste contract is afgelopen merken de hoge energieprijzen, naast de ongeveer 3,7 miljoen huishoudens met een variabel of dynamisch contract.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cloud- en internetsector wil uitleg van de politie over de server die dinsdag in beslag werd genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Die inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. De Dutch Cloud Community (DCC) heeft hier grote zorgen over.
3 uur geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Duitsland zijn definitief akkoord over gezamenlijke voorstellen om de Europese auto-industrie te verbeteren. De regels voor het terugdringen van de CO2-uitstoot worden versoepeld en productie binnen Europa wordt meer ondersteund. Aan de deal, die donderdag al in mediaberichtgeving werd aangekondigd, is maanden gewerkt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is nog niet bekend op welke dag buschauffeurs en machinisten volgende week het werk neerleggen. Vakbonden FNV en CNV maken de volgende stakingsdag pas begin volgende week bekend. Woensdag legden werknemers in het streekvervoer voor het eerst het werk neer nadat onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De vakbonden hebben aangekondigd een dag per week te staken tot kerst.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil veertig technologieën uit de sectoren kunstmatige intelligentie (AI), biogeneeskunde en zonne-energie toevoegen aan zijn lijst van technologieën waarvan de export verboden of aan beperkingen onderworpen is. Dat maakte het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekend.
4 uur geleden