ACM gaat onderzoek doen naar marktwerking dierenartsenbranche
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat onderzoek doen naar dierenartsenpraktijken. Bij de toezichthouder zijn signalen binnengekomen dat de marktwerking in deze branche te wensen overlaat. Een algemeen marktonderzoek moet helpen de diepere oorzaken te achterhalen en met oplossingen te komen.
In een interview met NRC zegt ACM-bestuursvoorzitter Martijn Snoep woensdag: "we krijgen signalen van mensen die plots veel te veel geld moeten betalen. En over dierenartsen die niet thuis geven. Wij zien dit als een indicatie voor marktfalen". Volgens Snoep wil de ACM kijken wat er precies aan de hand is. "Constateren we overtredingen, dan gaan we erachteraan. Het kan ook zijn dat er iets aan de wetgeving veranderd moet worden om de markt beter te laten werken."
Over de stijgende tarieven van dierenartsen zijn al langer verhalen in de media. Zo kwam NRC eerder met een artikel over hoe grote investeerders de markt overnemen door kleine praktijken op te kopen. Dat zou tot forse prijsstijgingen hebben geleid. In de sector wordt ook al gewacht op de uitkomsten van een onderzoek van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur. Dat zou moeten ingaan op de vraag of de kosten van diergeneeskunde onevenredig zijn gestegen ten opzichte van de algehele prijsontwikkeling in Nederland.
Agenda voor 2025
In de woensdag gepubliceerde agenda voor 2025 van de ACM staan naast het onderzoek naar dierenartsenpraktijken nog vier andere nieuwe algemene marktonderzoeken. De waakhond duikt tevens in de markt van de (digitale) leermiddelen, computergestuurde consumentenprijzen, het budgetsegment voor vast internet en de ontwikkeling van de waterstofmarkt. Verder wil de ACM dit jaar speciale aandacht hebben voor de digitale economie, energietransitie en verduurzaming.
In NRC geeft Snoep aan dat de toezichthouder ook wil kijken of er geen regels zijn die eigenlijk beter geschrapt zouden kunnen worden. "In alle eerlijkheid: als we kijken naar de wetgeving die wij moeten handhaven, dan begrijpen we van sommige regels ook niet meer helemaal waarom die er nog zijn", zegt hij daarover. Wat dit in de praktijk gaat betekenen, kan hij evenwel nog niet aangeven. Daarover zou nu nog overleg zijn met marktpartijen.
"Zowel dierenartsen als diereigenaren hebben baat bij een goed functionerende markt voor veterinaire zorg", reageert de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD), die opkomt voor de belangen van de beroepsgroep en de noodzaak van een onderzoek erkent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
41 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
42 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.
2 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
4 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Duitse chemieconcern BASF verhoogt de prijzen voor ingrediënten voor schoonmaakproducten. Het gaat om "aanzienlijke" prijsverhogingen tot 30 procent als reactie op gestegen kosten voor belangrijke grondstoffen, vervoer en verpakkingen nu de oorlog in het Midden-Oosten de toevoer verstoort. De stap laat zien dat de Iranoorlog niet alleen tot hogere prijzen voor benzine, diesel of gas kan leiden, maar ook voor andere producten.
6 uur geleden