ACM: energietarieven steeds vaker onder prijsplafond
DEN HAAG (ANP) - De tarieven die energieleveranciers vragen aan nieuwe klanten zijn de afgelopen maand opnieuw gedaald. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat daarmee steeds meer contracten onder het prijsplafond komen. Ook het aantal leveranciers dat vaste energiecontracten aanbiedt neemt toe.
Volgens de ACM ligt het energietarief van 35 procent van de klanten met een nieuw variabel contract nu onder het prijsplafond. Begin maart was dat nog 16 procent. De overheid stelde het prijsplafond dit jaar in om de financiële pijn van de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen te verzachten. Dat was met name het gevolg van de oorlog in Oekraïne en de vrees voor schaarste aan gas. Inmiddels dalen de gasprijzen dankzij goed gevulde gasopslagen in Europa en relatief mild winterweer.
Naast variabele contracten bieden energiebedrijven ook in toenemende mate weer vaste contracten aan. De ACM telt acht leveranciers die een contract met een looptijd van minimaal 1 jaar aanbieden. Maandag meldde energiebedrijf Eneco te starten met het aanbieden van vaste contracten waarvan de tarieven onder het prijsplafond liggen.
Nieuwe regels
De markttoezichthouder verwacht dat het aantal aanbieders van vaste contracten toe zal nemen vanaf 1 juni. Op die datum gaan nieuwe regels in, waardoor het aanbieden van deze contracten voor energiebedrijven minder risicovol is. Zo lag de vergoeding voor het opzeggen van een vast contract dat nog minder dan anderhalf jaar zou lopen bijvoorbeeld op slechts 50 euro. Daardoor was het voor consumenten aantrekkelijk om over te stappen wanneer de energieprijs elders lager was. Zij namen de opzegvergoeding voor lief, terwijl leveranciers bleven zitten met energie die duur was ingekocht.
Naast de tarieven heeft de ACM ook naar de bereikbaarheid van energiebedrijven voor consumenten gekeken. Daaruit komt naar voren dat de telefoonnummers of e-mailadressen van 28 van de 57 onderzochte bedrijven niet of moeilijk te vinden waren. Energieleveranciers zijn volgens de ACM wettelijk verplicht telefonisch en per e-mail bereikbaar te zijn. De toezichthouder heeft de energiebedrijven daarom aangesproken. Vrijwel alle bedrijven hebben inmiddels aanpassingen gedaan.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft ingestemd om een onderzoek van de Amerikaanse toezichthouder FTC te schikken voor 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 89 miljoen euro. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Het onderzoek zou gaan over vertragingen bij leveringen en andere klachten van klanten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.
4 uur geleden