ACM: energiemarkt instabiel maar geen risico op faillissementen
DEN HAAG (ANP) - De energiemarkt blijft naar verwachting instabiel door de sterk gestegen prijzen voor gas en elektriciteit maar energieleveranciers lopen zover bekend geen acute risico's om failliet te gaan. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van gesprekken met energieleveranciers. De bedrijven waarschuwen wel voor een domino-effect als een van de grote leveranciers niet meer aan de leveringsplicht kan voldoen of als er door de oorlog in Oekraïne geen Russisch gas meer wordt geleverd.
De ACM zegt de situatie van de energieleveranciers in de gaten te houden om tijdig risico's en problemen in kaart te brengen. Ook wil de waakhond voor het nieuwe stookseizoen op 1 oktober begint extra eisen stellen aan leveranciers om te zorgen dat ze plotselinge inkoopprijsstijgingen op de energiemarkt aankunnen. Dat moeten ze doen door onder meer hun bedrijfsplan beter te onderbouwen en aan te tonen dat ze risico's goed kunnen inschatten.
Vorige week besloot het kabinet om voor het einde van het jaar van Russisch gas af te willen. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat heeft maatregelen aangekondigd zodat er deze winter voldoende gas is, onder meer door opslagen voor gas onder de grond zoveel mogelijk te laten vullen.
Wisselende inkoopprijzen
De ACM signaleert dat de sterk wisselende energieprijzen het leveranciers moeilijk maken de inkoopprijzen voor langere tijd vast te leggen. Langer vastleggen kan daarnaast meer risico's geven als de gasprijs ineens daalt, want dan moeten overschotten tegen een lagere prijs worden verkocht. Daarom kiezen leveranciers volgens de toezichthouder steeds vaker voor inkoopprijzen voor kortere periodes en willen ze alleen nog nieuwe energiecontracten aanbieden als het tarief tussentijds aangepast kan worden. Sommige energiebedrijven nemen zelfs bijna geen nieuwe klanten aan.
Consumenten moeten wel altijd een energiecontract kunnen afsluiten, aldus de waakhond. Daar bestaat een zogeheten modelcontract voor, dat bij alle leveranciers dezelfde voorwaarden heeft. De ACM zegt regelmatig klachten en vragen te krijgen over deze modelcontracten en bedrijven hierop aan te spreken als dat nodig is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd. Beleggers leken eerdere zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie en de handelsonrust van zich af te schudden. Maandag zakten de graadmeters op Wall Street hierdoor nog diep in het rood.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
6 uur geleden