ACM: energiemarkt instabiel maar geen risico op faillissementen
DEN HAAG (ANP) - De energiemarkt blijft naar verwachting instabiel door de sterk gestegen prijzen voor gas en elektriciteit maar energieleveranciers lopen zover bekend geen acute risico's om failliet te gaan. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van gesprekken met energieleveranciers. De bedrijven waarschuwen wel voor een domino-effect als een van de grote leveranciers niet meer aan de leveringsplicht kan voldoen of als er door de oorlog in Oekraïne geen Russisch gas meer wordt geleverd.
De ACM zegt de situatie van de energieleveranciers in de gaten te houden om tijdig risico's en problemen in kaart te brengen. Ook wil de waakhond voor het nieuwe stookseizoen op 1 oktober begint extra eisen stellen aan leveranciers om te zorgen dat ze plotselinge inkoopprijsstijgingen op de energiemarkt aankunnen. Dat moeten ze doen door onder meer hun bedrijfsplan beter te onderbouwen en aan te tonen dat ze risico's goed kunnen inschatten.
Vorige week besloot het kabinet om voor het einde van het jaar van Russisch gas af te willen. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat heeft maatregelen aangekondigd zodat er deze winter voldoende gas is, onder meer door opslagen voor gas onder de grond zoveel mogelijk te laten vullen.
Wisselende inkoopprijzen
De ACM signaleert dat de sterk wisselende energieprijzen het leveranciers moeilijk maken de inkoopprijzen voor langere tijd vast te leggen. Langer vastleggen kan daarnaast meer risico's geven als de gasprijs ineens daalt, want dan moeten overschotten tegen een lagere prijs worden verkocht. Daarom kiezen leveranciers volgens de toezichthouder steeds vaker voor inkoopprijzen voor kortere periodes en willen ze alleen nog nieuwe energiecontracten aanbieden als het tarief tussentijds aangepast kan worden. Sommige energiebedrijven nemen zelfs bijna geen nieuwe klanten aan.
Consumenten moeten wel altijd een energiecontract kunnen afsluiten, aldus de waakhond. Daar bestaat een zogeheten modelcontract voor, dat bij alle leveranciers dezelfde voorwaarden heeft. De ACM zegt regelmatig klachten en vragen te krijgen over deze modelcontracten en bedrijven hierop aan te spreken als dat nodig is.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag nog geen uitspraak gedaan in een zaak over de wettigheid van de wereldwijde importheffingen van president Donald Trump. Het hof maakte ook niet bekend wanneer er wel een uitspraak in de zaak komt.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Een olietanker met Venezolaanse olie is woensdagochtend (lokale tijd) aangemeerd op Curaçao. Dit maakt onderdeel uit van een plan van twee van 's werelds grootste grondstoffenhandelaren om Venezolaanse olie te verplaatsen naar opslagfaciliteiten in het Caribisch gebied.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geopend, na de minnen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hadden onder meer aandacht voor de grote Amerikaanse banken Bank of America, Citigroup en Wells Fargo die met kwartaalresultaten kwamen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn nieuwe uitspraken over Groenland de druk nog eens opgevoerd, zeggen Deense media. Trump zei vlak voor een overleg tussen de Amerikanen en de Denen en de Groenlanders dat de NAVO zou moeten helpen om het eiland in Amerikaanse handen te krijgen.
4 uur geleden