ACM: consumenten nog niet bereid te betalen voor duurzaam eten
DEN HAAG (ANP) - Consumenten zijn nog niet bereid meer te betalen voor duurzame landbouwproducten als er een goedkoper alternatief is. Dat belemmert het verder verduurzamen van de landbouw, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek onder consumenten. Subsidies voor boeren die duurzaam produceren en een btw-verlaging op duurzame producten voor consumenten zouden kunnen helpen, denkt de ACM.
De ACM denkt dat er ook productiebeperkende maatregelen nodig zijn. De kosten voor duurzame landbouwproductie liggen hoger dan voor producten die niet duurzaam zijn, aldus de ACM. Boeren verdienen de hogere productiekosten nu nog terug omdat duurzaam eten duurder is dan regulier geproduceerd eten en een groep consumenten bereid is daarvoor te betalen. "Maar als het aanbod van biologisch geproduceerde producten toeneemt, moeten meer consumenten bereid zijn een hogere prijs te betalen. En dat is op dit moment de grootste belemmering", zegt ACM-voorzitter Martijn Snoep.
Omdat de Nederlandse landbouw grotendeels afhankelijk is van export, zouden buitenlandse consumenten ook bereid moeten zijn meer te betalen. Dan kan de Nederlandse landbouw gaan omschakelen naar duurzame productie. In Europa zouden duurzaamheidskeurmerken meer moeten samenwerken zodat meer mensen in andere landen bereid zijn te betalen voor duurzaam geproduceerd eten.
De ACM deed het jaarlijkse onderzoek op verzoek van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) en het is deels uitgevoerd door Wageningen Economic Research.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.
5 uur geleden